ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
खेलकुद

मेचि—महाकाली साईकलयात्री पाचौ दिन बुटवलमा

१६ कार्तिक २०८०, बिहीबार २०:०८
१६ कार्तिक २०८०, बिहीबार २०:०८

बुटवल, १७ कार्तिक। साईकल कल्चर विकाससंगै स्वस्थ्य र पर्यटन जोड्ने उदेश्यका साथ मेचि—महाकाली साईकल यात्रामा हिडेका साइकल यात्री विहिबार पाचौ दिन बुटवल आईपुगेका छन । कार्तिक ११ गते मेचि पुलबाट शुरु भएको साईकल यात्रा शुरु भएको हो । साईकल कल्चरलाई प्रोत्साहनसंगै स्वस्थ्य, पर्यटनलाई साइक्लिङसंग जोड्ने अभियानका रुपमा यात्रा थालेको यात्रा टोलीका अगुवा तथा हिमालयन राइडर्स सोसाइटीका संस्थापक अध्यक्ष ६५ वर्षिय चेतनाथ आचार्यले बताए ।

नेपाल सरकारले पर्यटन प्रवद्र्धन गर्ने उदेश्यका साथ भ्रमण वर्ष मनाउदा भिजिट नेपाल ९८ मा मेचि—महाकाली यात्रा गरेका ६४ वर्षका लक्ष्मी चरण श्रेष्ठ र ५० वर्षका भानुभक्त आचार्य पनि दोस्रो पटक यात्रामा छन । बिसं २०५४ सालमा मेचिमहाकाली गर्दा सामान्य साईकलमा हिड्दाको जोस उनिहरु सम्झन्छन । पत्रकार भानु आफु फोनेक्स साईकलमा पहिलो यात्रा १६ दिनमा सकेको बताए । ‘त्यो समयमा हामी ११ जना थियौ ।’—उनले भने । साईकल यात्राको उदेश्य स्वस्थ्य, पर्यटनमात्र नभई पछिल्लोसमय देशमा देखिएको युवाहरु विदेश जाने अवस्थालाई कसरी रोक्ने भन्ने विषय आम नागरिकसम्म उठाउने समेत भएको उनी बताउछन । ३० बर्ष लामो पत्रकारिता गरेका तथा मकवानपुर पत्रकार महासंघका पुर्वअध्यक्ष समेत रहेका भानुभक्त आचार्य देशको अवस्थाप्रति चिन्तित छन । ‘हामीहरु एउटा सन्देश दिने गरि आफनै खर्चमा हिडेका छौ ।’—उनले भने ।

यात्रामा एक जना महिलासमेत छिन । पछिल्लो एक वर्षदेखि साईकल चलाउदै आएकी हेटौडाकी ३६ वर्षिय सीता श्रेष्ठ आफनो फोटो स्टुडियोको काम थाति रखेर साईकल यात्रामा निस्केकी छिन । ‘निक्कै रमाईलो भएको छ ।’—उनले प्रतिक्रिया दिईन । दाउन्ने देखि बुटवलको सडक खण्डमा बाटोकै कारण धेरै कठिन भएको उनले बताइन । पुर्वाधार विकासमा सरकारको ध्यान जानुपर्ने उनले सुझाव दिईन । ‘पर्यटक आउने सडक नै राम्रो नहुदा कसरी पर्यटन प्रवद्र्धन हुन्छ ?’—उनले प्रतिप्रश्न गरिन ।

साईकल यात्रामा मकवानपुरको ११ जना र बुटवलको २ जनासहित १३ जना सदस्यहरु छन । पहिलो दिन एक सय किलोमिटर दुरी पार गरि ईटहरीमा बस बसेका थिए । दोस्रो दिन सय किलोमिटर दुरी पार गर्दै लाहान, तेस्रो दिन थप एक सय किलोमिटर दुरीमा बागमतीको करमहिया र चौथो दिन हेटौडा बसेका थिए । कावासोटीबाट बिहान हिडेको टोली विहिबार बुटवल आएका हुन । बुटवलमा वरिष्ठ पत्रकार महेन्द्र थापा, साईकलप्रेमी राजु तिवारी, अभिषेक भारीसहित ब्यवसायीक संस्थाहरुले राजमार्ग चौराहामा स्वागत गरेका छन ।

एक दिनमा २ सय ११ किलोमिटरको रेकर्ड

कार्तिक ११ गते शुरु भएको साइकलयात्रामा सहभागीमध्ये हेटौडाका ३८ वर्षिय लेखनाथ ढकाल पेशाले ईलेक्ट्रिकल ईन्जिनियरिङ हुन । शिभम सिमेन्टमा कार्यरत उनि विगत आठ वर्षदेखि दम (स्वासप्रश्वास) सम्बन्धि रोगबाट पिडित थिए । स्वास फेर्न गाह्रो हुने, स्वास घ्यारघ्यार हुने, कफ बस्ने लगायतका समस्या भएपछि उनि निरन्तर औषधी लिन थाले । संगै उनको मधुमेहको समस्या देखियो । ‘परिक्षण गर्दा सुगर लेभल ३९४ थियो ।’—उनले भने ।

पछिल्लोसमय साथीहरुसंगै नियमित साईक्लिङ गर्न लागेसंगै उनको शारीरिक समस्याहरु हट्दै गयो । उनि अहिले स्वस्थ्य छन । आफनो दैनिकीमा साइकललाई जोडेका छन । बिहानी समयका साथै कार्यालय आउजाउ समेत साइकलमा गर्छन । उनै ढकालले यात्राको क्रममा लाहान देखि हेटौडा, हटियासम्मको २ सय ११ किलोमिटर राइड एकै दिनसमा गरेर नया रेर्कड कायम गरेका छन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?