ट्रेंडिंग:

>> स्थानीय तहमा यो वर्ष मात्रै ३० अर्ब ८३ करोड बेरुजु >> महालेखा प्रतिवेदन: एक बर्षमै थपियो २ खबर बेरुजु, कुल ११ खर्ब ८३ अर्ब पुग्यो >> चेक लिएर घुस खाने गुठीका कर्मचारी दोषी ठहर >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेस सडक आन्दोलनमा >> सिरोहियाको पक्राउ व्यक्तिगत रिसिइबीमा : झांक्री >> सहकारी ठगीमा गृहमन्त्रीमाथि छानवीन हुनुपर्छ : ज्ञानेन्द्र >> सरकारको रवैया निरंकुशताउन्मुख : गगन >> कांग्रेसको विरोधकाबीच नीति तथा कार्यक्रम पारित >> एमाले पाल्पाको नेतृत्व सर्वसम्मत >> संस्कृति संरक्षणमा पुल बन्दै सम्पर्क समाज >> युनाइटेडलाई एफए कपको उपाधि >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेसले काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गर्दै >> गुजरातमा गेम जोनमा आगलागी हुँदा १२ बालबालिकासहित २८ जनाको मृत्यु >> दुर्घटना न्युनीकरण र मर्यादित यात्रामा जोड >> बालीघरे ‘हजाम’ बाट मोहनको सैलुन क्रान्ति >> संस्कृति जोगाउन टप्पा र सिंगारु नाच प्रतियोगिता >> कृषि अनुदानको पुनरावलोकन होस् >> राजनीतिले धर्म छाडेपछि यस्तो हुँदो रहेछ ! >> चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, नीति तथा कार्यक्रम पारित गर्ने तयारी >> भारतीय न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव, यी स्थानमा हुनेछ वर्षा >> ‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फ्रीडम फाउन्डेसन कपिलबस्तुले दस जनाको निशुल्क उपचार गर्ने >> डिजिटल मार्केटिङ्ग अभिमुखिकरण >> विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’ >> स्वतन्त्र प्रेस चाहिन्छ : प्रधानन्यायाधीश >> रुपन्देहीको ड्राइभरटोल र जितगढीमा भएका दुर्घटनामा दुईजनाको मृत्यु >> अल्सरका कस्ता हुन्छन् लक्षण ? >> प्रहरी हिरासतमा रहेका कैलाश सिरोहिया अस्पताल भर्ना >> गर्मीमा धेरै पानी मात्र पिएर पुग्दैन, अरु के खाने ? >> छिपछिपे सहकारीको रकम हिनामिना : सांसद गीता बस्नेतसहित ३५ जनाविरुद्ध मुद्दा चलाउन सिफारिस >> आजको मौसमः कोशी, बागमती र लुम्बिनी प्रदेशमा बिहानैदेखि वर्षा >> बजेटमार्फत माग सम्बोधन गर्न मुक्त कमलरीको सरकारलाई ध्यानाकर्षण >> नवलपुरमा फेरि पाटेबाघको मृत्यु >> बगर बरदान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै

लाईसेन्स छानबिनमा ढिलाई नहोस्

२८ बैशाख २०८१, शुक्रबार
२८ बैशाख २०८१, शुक्रबार

पछिल्लोसमय प्रहरीको केन्द्रिय अनुसन्धान ब्यूरो (सिआईबी) देशमा हुने अपराधजन्य घटनामामात्रै होइन अनियमितता, भ्रष्टाचारजन्य काण्ड नियन्त्रणमा समेत संलग्न भएर जनताको स्याबासी पाउन थालेको छ । सिआईबीले गरेको अनुसन्धान निर्णायक तहमै पुग्ने गरेको पछिल्ला केही उदाहरण काफी छन । अर्कोतर्फ सिआईबीले गरेको अनुसन्धान निष्पक्ष मान्ने गरिएको छ । केही दिनदेखि सिआईबीले नक्कली लाईसेन्स प्रकरणमा यातायात कार्यालय बुटवलका अधिकृत सहित केही बिचौलियालाई पक्राउ गरि कारवाहीको दायरमा ल्याउन अनुसनधान थालेको छ । निश्चितरूपमा सवारी लाईसेन्समा निकै ठूलो गिरोह सकृय छ । सक्कली लाईसेन्समात्र होइन नक्कली लाईसेन्स समेत बनाएर गिरोहले विक्री वितरण गर्दै आएको अनुसन्धानबाट देखिएको छ । सिआईबीको फन्दामा नक्कली लाईसेन्स कारोवारमा संलग्न करिव एक दर्जन ब्यक्ति तानिएका छन । सिआईबीले हत्याका घटनामा समेत गहिरो अनुसन्धान गरि परिणाम दिएको छ । त्यसअघि धेरै घटना छिनोफानोमा सिआईबीको महत्वपूर्ण योगदान छ । पछिल्लोसमय देशमा भ्रष्टाचार, अनियमितता, हत्या, अपराधजन्य घटना बढिरहेको बेला नियन्त्रणमा सिआईबीको योगदान बिर्सन सकिदैन । त्यसमाथि अख्तियार दुरूपयोग अनुसन्धान आयोगले समेत पछिल्लोसमय सकृयता देखाएको छ । जसबाट देशलाई आर्थिक अनुशासनमा राख्न सहयोग मिल्छ भन्ने विश्वास सिर्जना भएको छ । त्यसै त देश अनेक खेलबाट आक्रान्त छ । देशलाई अस्तव्यस्त बनाउने भ्रष्टाचार, अनियमितताका घटना नै हुन । नेपालमा भ्रष्टाचारीहरूले अपवादबाहेक सबैले मुक्ति पाएका छन् । यसले गर्दा भ्रष्टाचारजन्य क्रियाकलापमा संलग्न भई धनाढ्य बन्ने प्रतिस्पर्धा समाजभित्र व्याप्त छ । हँुदा खाने र हुने खानेका बीचको खाडल बढ्दै गएको छ । अर्कोतर्फ दण्डहीनता बढेको छ । अदालतले जन्मकैद सहितको सजाय दिएको अपराधी सम्मानित सार्वजनिक पद धारण गरेर बस्दै आएको उदाहरण छन् । अपराध गर्नेहरूको सम्पत्ति अरबको हाराहारीमा पुगेको तथ्यसहितको विवरण सार्वजनिक हुन्छ । तर, सम्बन्धित निकायहरू कारबाहीका लागि क्रियाशील हुँदैनन् ।

अहिले ठूला भ्रष्टाचारीहरू अख्तियार दुरूपयोग अनुसन्धान आयोगको क्षेत्रबाहिर छन् । मन्त्रिपरिषद्को निर्णय, संवैधानिक आयोगहरूका काम कारबाही, न्यायपालिका र सैनिकसम्बन्धी कार्यहरू, निजी क्षेत्रबाट भएका भ्रष्टाचारजन्य क्रियाकलाप, आयोगको कार्यक्षेत्रबाहिर रहेका छन् । ठूला भ्रष्टाचार यही क्षेत्रहरूमा हुने गर्छ, यस्ता भ्रष्टाचारीलाई राज्यका तर्फबाट अभयदान मिलेको छ । भ्रष्टाचार बढ्नुमा जवाफदेहिता र पारदर्शिताको कमी हुनु, तलब लगायतका सुविधाहरूले न्यूनतम आवश्यकताको पूर्ति गर्न नसक्नु, कानुन समानरूपमा लागू नगरिनु, शक्तिशाली समूहरूले एकाधिकार कायम गर्न सफल हुनु आदि देखिएका छन् । भ्रष्टाचार नियन्त्रणका लागि सर्वप्रथम सबै राजनीतिक दल र सत्तारुढ दलबीच उच्चस्तरको प्रतिवद्धता हुनु अत्यावश्यक छ । सरकारले यस सम्बन्धी कानुनी व्यवस्थामा परिमार्जन गर्नुपर्छ । संविधानमा नै भ्रष्टाचार नियन्त्रक निकायलाई यस अपराधविरुद्ध जुनसुकै पदाधिकारीलाई अनुसन्धान गर्न पाउने र अधिकारको दुरूपयोग हुँदासमेत भ्रष्टाचारको परिभाषाभित्र पार्ने गरी संशोधन हुनु जरुरी छ । नेपालमा भ्रष्टाचार कहिल्यै निको नहुने दिर्घ रोगकै रूपमा देखिँदा अख्तियार दुरूपयोग अनुसन्धान आयोग र सिआईबीले गरिरहेको कामबाट केही सन्तोष मान्ने अवस्था छ । यद्यपि अख्तियारले ठूला काण्डमा आँखा चिम्लिने गरेको गुनासो छ । पछिल्लोपटक नक्कली लाईसेन्समा सिआईबीले छानविन गरिरहेको छ । यसमा ठूलो गिरोहको संलग्नता देखिएको छ । सिआईबीले यो गिरोहको पर्दाफासमात्र होइन, अनुसन्धानलाई जरैसम्म पु¥याएर कडा कारवाही गरोस् । गलत गर्ने कोही कसैलाई पनि जोगाउने काम नहोस् । अहिलेसम्म सिआईबी कसैको हस्तक्षेपमा परेको देखिएको छैन । नक्कली लाईसेन्स प्रकरण राष्ट्रिय चासोको बिषय समेत भएकोले यसको अनुसन्धानमा कमजोरी नहोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?