ट्रेंडिंग:

>> पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य बढ्यो >> स्वस्थ नागरिक बनाउन स्वास्थ्य, शिक्षा र कृषिको एकीकृत कार्ययोजना आवश्यक >> हरायो मौलिकता ! >> अवैध सुनसहित भारतीय नागरिक पक्राउ >> सशक्तको १६ औ स्थापना दिवसमा रक्तदान तथा गौशालामा सहयोग >> भैरहवा सेजबाट ईको नेपाल इनर्जीले सुरु ग-यो व्यावसायिक उत्पादन >> दोहोरो अंकले घट्यो नेप्से >> ट्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु >> १०२ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ >> फेरी मन्त्री बने शरतसिंह भण्डारी >> तेस्रो कार्यकालमा देश र जनताको सेवामा समर्पित हुने अवसर पाए-प्रचण्ड >> प्रधानमन्त्रीमा ओलीको नियुक्तिविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> माधव नेपाल प्रधानमन्त्रीको शपथ समारोहमा अनुपस्थित >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीलाई भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले दिए बधाई >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित दुई उपप्रधान र १९ मन्त्रीले लिए शपथ >> प्रकाशमान सिंह र विष्णु पौडेल बने उपप्रधानमन्त्री >> ओलीले लिए प्रधानमन्त्रीको शपथ >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले शपथ लिदै >> सुनको मुल्य अहिलेसम्मकै उच्च >> पेशागत महासंघले ग-यो एमाले रुपन्देहीको नयाँ नेतृत्वलाई सम्मान >> अर्जेन्टिनाले जित्यो कोपा अमेरिकाको उपाधि >> काँग्रेसबाट को को बन्दै छन् मन्त्री ? >> एमालेबाट विष्णु पौडेल अर्थ र पृथ्वीसुब्बा सञ्चारमन्त्री बन्दै >> रोटरी क्लव अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीको पदस्थापन >> एमालेले टुंग्यायो ८ मन्त्री (सूचीसहित) >> आज कहाँ कहाँ छ वर्षाको संभावना ? >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीको शपथ आज >> स्पेनले चौथोपटक जित्यो युरोकपको उपाधि >> कपिलवस्तु पूर्ण खोप सुनिश्चित >> ओली नेतृत्वको सरकार र अपेक्षा >> बढ्दै अर्टिजमको जालो, बच्ने कसरी ? >> सीप सिक्नेको आत्मनिर्भर हुने धोको >> उद्योगले तिरेनन् विद्युतको ५० करोड बक्यौता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कर्णाली सरकारले साउन १ गते बिदा दिने >> बुटवल टाईगर्स राउण्ड टेबल–२८ को छैठौं साधारणसभा तथा अधिवेशन >> आईसीएफसी फाइनान्सद्वारा छात्राहरुलाई सेनेटरी प्याड वितरण >> घोराहीको गिठेपानी जलाशयमा डुबेर युवक बेपत्ता  >> एमाले अध्यक्ष केपी ओली प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त >> त्रिविले शैक्षिक क्यालेण्डर लागू गरेकोमा प्रधानमन्त्रीद्वारा धन्यवाद व्यक्त >> कांग्रेसमा मन्त्री छान्न सकस, कोइराला पक्ष छलफलमा >> भारतबाट चिनी आयात गर्न १० उद्योगलाई अनुमति >> त्रिशूलीमा बेपत्ता यात्रुको खोजीलाई तीव्रता दिन सुरक्षा प्रमुखहरूलाई प्रधानमन्त्रीको निर्देशन >> ‘देशलाई माथि लैजाने वा तल झार्ने कुरा शिक्षा मन्त्रालयमा भर पर्छ’ >> ट्रम्पलाई गोली हान्ने युवकको परिचय खुल्यो >> बागमती प्रदेशमा नयाँ सरकार गठनको बाटो खुल्दै  >> त्रिशुलीमा बेपत्तामध्ये भेटियो थप एक जनाको शव >> सिमलताल घटना: ५८ जना अझै बेपत्ता >> स्वर्णिम वाग्लेले कुट्ने धम्की दिएको मुकुल ढकालको आरोप >> युरो कप उपाधिका लागि आज राति स्पेन र इङ्ल्यान्ड खेल्दै
४४ औ पर्यटन दिवस

पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रममा जोड दिन सुझाव

१० आश्विन २०८०, बुधबार
१० आश्विन २०८०, बुधबार

बुटवल, १० असोज ।

कोभिड संक्रमण र आर्थिक मन्दीबाट धरासायी भएको नेपालको पर्यटन क्षेत्रलाई उकास्न पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रमलाई अघि बढाउनुपर्नेमा सरोकारवालाले सुझाव दिएका छन् ।

सरकार र पर्यटन क्षेत्रमा अग्रसर रहेका संघसंस्थाहरुको पहलमा युवाहरुलाई स्वदेशमा नै रोजगार, पर्यटकको बसाई लम्ब्याउने गरी प्याकेज, अन्तर ब्यापार, आन्तरिक समझदारी कार्यान्वयन लगायतका योजनाहरु ल्याएर अघि बढ्नुपर्ने उनीहरुले बताए ।

४४ औ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा होटल तथा रेष्टुरेन्ट ब्यवसायी संघ रुपन्देहीको आयोजनामा बुटवलमा बुधबार रुपन्देहीमा पर्यटनको अवसर र चुनौती विषयक अन्तत्र्रिmया कार्यक्रमको उद्घाटन गर्दै बुटवल उपमहानगरपालिकाका नगरप्रमुख खेलराज पाण्डेयले बुटवललाई रुपन्देहीका सामरिक, धार्मिक, सांस्कृतिक स्थलहरु पर्यटनको लागि उर्वरभूमि भएको बताए ।

बुद्धजन्मस्थल लुम्बिनी, जितगढी किल्ला, तिनाउ सभ्यता हाम्रो महत्वपूर्ण पर्यटनको सम्भावना बोकेको स्थल भएको उनले बताए । समग्र भन्दा पनि विशेष क्षेत्रलाई पर्यटक हबका रुपमा विकास गरी अघि बढाउनुपर्ने उनले सुझाव दिए ।

कार्यक्रममा आर्थिक अनुसन्धान केन्द्रका अध्यक्ष हुमराज भुसालले विभिन्न सरकारी संघसंस्थाहरुको तथ्याङ्कहरुलाई उपयोग गरी तयार पारेको अवधारणा पत्र प्रस्तुत गर्दै पर्यटन मन्त्रालयका अनुसार हाल पर्यटक बसाई १३.१ दिन र दैनिक ४० अमेरिकी डलर खर्च गर्ने गरेको तथ्यांकमा देखिएको बताए ।

पछिल्लो समय पर्यटकको बसाई र खर्च गर्ने रकम घटेको तथ्याङ्कमा देखिएको भन्दै उनले सन २०२३ को ६ महिनाको अवधिमा ४ लाख ७६ हजार ८१ जना विदेशी पर्यटक भित्रेको उनले बताए । रुपन्देहीको होटल ब्यवसायको ईतिहास केलाउँदा वि.सं. २०३८ सालदेखि ब्यवस्थित रुपमा ब्यवसाय शुरु भएको भन्दै उनले छोटो समयमा निजी लगानी तीब्र रुपमा भएको बताए ।

हाल रुपन्देहीमा ६ वटा पाँच तारे होटलहरु संचालनमा छन भने ४ निर्माणाधीन अवस्थामा रहेका छन् । होटल ब्यवसायमा आवद्घ भएर ७ हजार ५ सय जना रोजगारी पाएका छन् । वित्तीय ब्यवस्थापन, बढ्दो वैदेशिक पलायनका कारण ग्राहक कमी, दैनिक उपभोग्य वस्तुमा कालोबजारी र अभाव, ब्यवसाय स्थानन्तरणका लागि स्थानीयको दबाब, पर्यटक रुट तथा सूचना केन्द्रको समस्या, जनशक्ति अभाव, लगानी जोखिम, सुरक्षा चुनौती, पूर्वाधारमा कमी, प्रशिक्षण, अब्यवस्थित बसपार्क, छाडाचौपाया, नेपाली खानाको मौलिक स्वाद कायम नहुनु जस्ता चुनौतीहरु देखिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा प्रस्तुत अवधारणपत्रमाथि टिप्पणी गर्दै दल बहादुर गुरुङले पर्यटन क्षेत्र धरासायी हुनबाट रोक्न सम्भावनाहरुको खोजीसंगै अघि बढ्नुपर्ने बताए ।

कार्यक्रममा होटल ब्यवसायी महासंघमा पुर्वअध्यक्ष तथा संघका सल्लाहकार माधव नेपाल, संघका प्रमुख सल्लाहकार समुन्द्र जिसी, सल्लाहकार महेन्द्र श्रेष्ठ, पश्चिम नेपाल बस ब्यवसायी प्रालिका अध्यक्ष दधिराम खरेल, नेपाल उद्यान महासंघका अध्यक्ष खेम प्रसाद लुईटेल, नाटा लुम्बिनीका अध्यक्ष रचना पन्त, नेपाल पत्रकार महासंघ रुपन्देहीका अध्यक्ष रामराज पोखरेल, मिलन पार्कका अध्यक्ष हेमराज शर्मा, संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष माधव खनाल, महासचिव अर्जुन थापाले पर्यटन ब्यवसायी र स्थानीय सरकारको पहलमा पर्यटकीय सवारी संचालन रुट, अन्तर ब्यापार आन्तरिक समझदारी कार्यान्वयन गराउने, रुपन्देहीका स्थानीय सरकारको पर्यटन नीतिमा एकरुपता र स्पष्टता बनाउने, ब्यवसायीहरुको पहलमा पर्यटन प्याकेज कार्यक्रम, आर्थिक मन्दिले समस्याग्रस्त पर्यटन क्षेत्रलाई उकास्न आन्तरिक पर्यटक प्रवद्र्धनका कार्यक्रम चलाउन जरुरी रहेको छ ।

कार्यक्रममा अध्यक्ष लेखनाथ भण्डारीले रुपन्देहीका पर्यटन क्षेत्रमा अग्रसर सरोकारवालाहरु एकतावद्ध भएर अघि बढ्नुपर्ने बताए । यहाँ रहेका संघसंस्थाहरुको सूचना केन्द्रको ब्यवस्थापन गरी पर्यटकस्थलका बारेमा जानकारी दिने गरी अभियान चलाउनुपर्ने उनले बताए ।

कार्यक्रममा संघका पर्यटन उपाध्यक्ष तथा कार्यक्रम संयोजक रोमाकान्त पाण्डेले राष्ट्रको आर्थिक मेरुदण्डका रुपमा रहेको पर्यटन क्षेत्रमा योगदान दिदै आएका होटल ब्यवसायीहरुलाई एकतावद्घ गरी पर्यटनमा टेवा दिने लक्ष्य रहेको बताए ।

भिडियो सामग्री

 

 

 

 

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?