ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
पर्यटन
४४ औ पर्यटन दिवस

पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रममा जोड दिन सुझाव

१० आश्विन २०८०, बुधबार १८:३६
१० आश्विन २०८०, बुधबार १८:३६

बुटवल, १० असोज ।

कोभिड संक्रमण र आर्थिक मन्दीबाट धरासायी भएको नेपालको पर्यटन क्षेत्रलाई उकास्न पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रमलाई अघि बढाउनुपर्नेमा सरोकारवालाले सुझाव दिएका छन् ।

सरकार र पर्यटन क्षेत्रमा अग्रसर रहेका संघसंस्थाहरुको पहलमा युवाहरुलाई स्वदेशमा नै रोजगार, पर्यटकको बसाई लम्ब्याउने गरी प्याकेज, अन्तर ब्यापार, आन्तरिक समझदारी कार्यान्वयन लगायतका योजनाहरु ल्याएर अघि बढ्नुपर्ने उनीहरुले बताए ।

४४ औ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा होटल तथा रेष्टुरेन्ट ब्यवसायी संघ रुपन्देहीको आयोजनामा बुटवलमा बुधबार रुपन्देहीमा पर्यटनको अवसर र चुनौती विषयक अन्तत्र्रिmया कार्यक्रमको उद्घाटन गर्दै बुटवल उपमहानगरपालिकाका नगरप्रमुख खेलराज पाण्डेयले बुटवललाई रुपन्देहीका सामरिक, धार्मिक, सांस्कृतिक स्थलहरु पर्यटनको लागि उर्वरभूमि भएको बताए ।

बुद्धजन्मस्थल लुम्बिनी, जितगढी किल्ला, तिनाउ सभ्यता हाम्रो महत्वपूर्ण पर्यटनको सम्भावना बोकेको स्थल भएको उनले बताए । समग्र भन्दा पनि विशेष क्षेत्रलाई पर्यटक हबका रुपमा विकास गरी अघि बढाउनुपर्ने उनले सुझाव दिए ।

कार्यक्रममा आर्थिक अनुसन्धान केन्द्रका अध्यक्ष हुमराज भुसालले विभिन्न सरकारी संघसंस्थाहरुको तथ्याङ्कहरुलाई उपयोग गरी तयार पारेको अवधारणा पत्र प्रस्तुत गर्दै पर्यटन मन्त्रालयका अनुसार हाल पर्यटक बसाई १३.१ दिन र दैनिक ४० अमेरिकी डलर खर्च गर्ने गरेको तथ्यांकमा देखिएको बताए ।

पछिल्लो समय पर्यटकको बसाई र खर्च गर्ने रकम घटेको तथ्याङ्कमा देखिएको भन्दै उनले सन २०२३ को ६ महिनाको अवधिमा ४ लाख ७६ हजार ८१ जना विदेशी पर्यटक भित्रेको उनले बताए । रुपन्देहीको होटल ब्यवसायको ईतिहास केलाउँदा वि.सं. २०३८ सालदेखि ब्यवस्थित रुपमा ब्यवसाय शुरु भएको भन्दै उनले छोटो समयमा निजी लगानी तीब्र रुपमा भएको बताए ।

हाल रुपन्देहीमा ६ वटा पाँच तारे होटलहरु संचालनमा छन भने ४ निर्माणाधीन अवस्थामा रहेका छन् । होटल ब्यवसायमा आवद्घ भएर ७ हजार ५ सय जना रोजगारी पाएका छन् । वित्तीय ब्यवस्थापन, बढ्दो वैदेशिक पलायनका कारण ग्राहक कमी, दैनिक उपभोग्य वस्तुमा कालोबजारी र अभाव, ब्यवसाय स्थानन्तरणका लागि स्थानीयको दबाब, पर्यटक रुट तथा सूचना केन्द्रको समस्या, जनशक्ति अभाव, लगानी जोखिम, सुरक्षा चुनौती, पूर्वाधारमा कमी, प्रशिक्षण, अब्यवस्थित बसपार्क, छाडाचौपाया, नेपाली खानाको मौलिक स्वाद कायम नहुनु जस्ता चुनौतीहरु देखिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा प्रस्तुत अवधारणपत्रमाथि टिप्पणी गर्दै दल बहादुर गुरुङले पर्यटन क्षेत्र धरासायी हुनबाट रोक्न सम्भावनाहरुको खोजीसंगै अघि बढ्नुपर्ने बताए ।

कार्यक्रममा होटल ब्यवसायी महासंघमा पुर्वअध्यक्ष तथा संघका सल्लाहकार माधव नेपाल, संघका प्रमुख सल्लाहकार समुन्द्र जिसी, सल्लाहकार महेन्द्र श्रेष्ठ, पश्चिम नेपाल बस ब्यवसायी प्रालिका अध्यक्ष दधिराम खरेल, नेपाल उद्यान महासंघका अध्यक्ष खेम प्रसाद लुईटेल, नाटा लुम्बिनीका अध्यक्ष रचना पन्त, नेपाल पत्रकार महासंघ रुपन्देहीका अध्यक्ष रामराज पोखरेल, मिलन पार्कका अध्यक्ष हेमराज शर्मा, संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष माधव खनाल, महासचिव अर्जुन थापाले पर्यटन ब्यवसायी र स्थानीय सरकारको पहलमा पर्यटकीय सवारी संचालन रुट, अन्तर ब्यापार आन्तरिक समझदारी कार्यान्वयन गराउने, रुपन्देहीका स्थानीय सरकारको पर्यटन नीतिमा एकरुपता र स्पष्टता बनाउने, ब्यवसायीहरुको पहलमा पर्यटन प्याकेज कार्यक्रम, आर्थिक मन्दिले समस्याग्रस्त पर्यटन क्षेत्रलाई उकास्न आन्तरिक पर्यटक प्रवद्र्धनका कार्यक्रम चलाउन जरुरी रहेको छ ।

कार्यक्रममा अध्यक्ष लेखनाथ भण्डारीले रुपन्देहीका पर्यटन क्षेत्रमा अग्रसर सरोकारवालाहरु एकतावद्ध भएर अघि बढ्नुपर्ने बताए । यहाँ रहेका संघसंस्थाहरुको सूचना केन्द्रको ब्यवस्थापन गरी पर्यटकस्थलका बारेमा जानकारी दिने गरी अभियान चलाउनुपर्ने उनले बताए ।

कार्यक्रममा संघका पर्यटन उपाध्यक्ष तथा कार्यक्रम संयोजक रोमाकान्त पाण्डेले राष्ट्रको आर्थिक मेरुदण्डका रुपमा रहेको पर्यटन क्षेत्रमा योगदान दिदै आएका होटल ब्यवसायीहरुलाई एकतावद्घ गरी पर्यटनमा टेवा दिने लक्ष्य रहेको बताए ।

भिडियो सामग्री

 

 

 

 

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?