ट्रेंडिंग:

>> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा

‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा

मौरीपालन गरेका वि.क.ले १५ महिनामा करिब ५० किलो बढी मह उत्पादन गरेको उनी बताउँछन् । उत्पादित मह स्थानीय बजारमै सहजै बिक्री हुने भएकाले बजार खोजी गर्दै हिँड्नु नपरेको बताए । ‘महमा थप गुणस्तर दिन खोजेको छु’, उनले भने, ‘महमा गुणस्तर हुँदा सहजै घरबाट बिक्री हुने गरेको छ ।’
४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार

चन्द्रौटा (कपिलवस्तु), ४ जेठ । ‘२०७२ सालमा वैदेशिक रोजगारीको सिलसिलामा मलेसिया गएको थिएँ । त्यहाँ म्याक्सेस सेक्युरिटी कम्पनीमा सेक्युरिटी गार्डको काम गर्दथेँ । काम गर्ने क्रममा ५ तला माथि छतबाट अचानक दुर्घटनामा परे । देब्रे खुट्टा भाँचिएको थियो । मलेसियामै करिब तीन महिना आरामपछि २०७९ सालको फागुनमा स्वदेश फर्किएँ’ कपिलवस्तुको विजयनगर गाउँपालिका वडा नम्बर–५, देविपुर घर भएका ३१ बर्षीय लिल बहादुर वि.क.ले भने ।

उनको दिनचर्या राम्रै चल्दै थियो । एकदिन उनीमाथि अचानक बज्रपात आइलाग्यो । उनीसँगै घर परिवारले सजाएको सपना अधुरो हुनुपर्ने बाध्यता भयो । वि.क. पाँचौं तलमाथि काम गर्दैगर्दा छतबाट खस्छन् । त्यसपछि उनको अस्पतालको बसाइँ कष्टकरसँगै आम्दानीको पाटो पनि बन्द भयो । करिब २ लाख औषधि उपचार खर्चमा ३३ दिन लिलबहादुर अस्पताल बसेको दिन सम्झिँदै हेरचाह गर्ने समेत मानिस नभएपछि कम्पनीले २०७९ सालमा घर फर्किएको उनी बताउँछन् ।

आफू अपांगता भएपछि कसको मन नर्मला र ? मन मारेर बसेका उनी घर नजिकै रहेको जंगल घुम्न पुगे । रुखमा लागेका मौरी देख्छन् । विकको मन मौरी माथि मोह बस्छ । धोद्रो रुखको दुई वटा मुरामा घरमा लग्ने प्रयास गरे । त्यो देखेपछि अब त केहि गर्न सक्छु कि भन्ने उनको मनमा आशा पलायो । यतिबेला विक व्यवसायिक रूपमा मौरी पालन गरेर मनग्ये आम्दानी नभएपनि घर खर्च चलाउँदै आएका छन् । घरमा रहेका काठ फर्निचरमा चिराएर एक हजार रूपैयाँको लगानीमा मौरीपालन उनले सुरु गरे । आफैले बनाएको २ वटा काठको मुंग्रे घारबाट सुरुवात गरेको उनी अहिले केहि मुंग्रे घार र केही फर्निचर घार गरी २३ वटा घारमा मौरी पाल्दै आएको उनले बताए ।

सेरेना जातको मौरी पालेको बताउँदै स्थानीय सरकार लगायत सम्बन्धित निकायले आफूले राम्रो गर्ने प्रयास गरेपनि सहयोग नगरेको उनले गुनासो गरे । यदि सहयोग गरे केही स्थानीय युवाहरूलाई रोजगारी दिने सोंच बनाएको विकले जिकिर गरे । मौरीपालन गर्दै आएका लिलबहादुरले मौरीपालन व्यवसाय रोजेपनि भएको आम्दानीले बालबच्चा पालन र घर खर्च चलाउन हाल हम्मे हम्मे परेको छ । उनको खुट्टाको राम्रो उपचार गराउन सके सपांग सरह हुने विकले दावी गरेका छन् । आर्थिक रूपमा सहयोग नगरेपनि मौरी पालनमा विकले सहयोगको अपेक्षा समेत गरेका छन् । उनी अपांगता भएपनि स्थानीय स्रोतसाधनको प्रयोग गरी असल मौरी पालक बन्ने उनको लक्ष्य छ ।

केही गर्न सकिन्न भन्नेहरूका लागि अपांगता रहेका लिल बहादुर सपांगहरूको लागि समेत उदाहरण बनेका छन् । मौरीपालन गरेका वि.क.ले १५ महिनामा करिब ५० किलो बढी मह उत्पादन गरेको उनी बताउँछन् । उत्पादित मह स्थानीय बजारमै सहजै बिक्री हुने भएकाले बजार खोजी गर्दै हिँड्नु नपरेको बताए । ‘महमा थप गुणस्तर दिन खोजेको छु’, उनले भने, ‘महमा कुनै किसिमको मिसावट नहुँदा सहजै घरबाट मह बिक्री हुने गरेको छ ।’ महको माग अत्यधिक भएपनि माग अनुसार मह पु¥याउन नसकिएको लिलबहादुरको भनाइ छ । विगतको तुलनामा मौरीपालनको फरक तरिका सिकेपछि उत्पादन बढ्दै गएको उनले सुनाए । मौरीले मह सङ्कलन गर्न सहज बनाउन चिउरी, फलफूल लगायतका बोटबिरुवा खेर गएको जग्गामा रोपेर प्रयोगमा ल्याउने उनको योजना छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?