ट्रेंडिंग:

>> ‘सुस्ताको पुल’ क्षमता कति ? >> योग र संगीतलाई जीवनपद्धती बनाऔं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना

राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल

४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार

लमही, ४ जेठ । आर्थिक बर्ष २०८०/०८१ को आर्थिक राजस्व संकलनमा लुम्बिनी प्रदेश सरकार फेल भएको छ । आन्तरिक राजस्व सकलनमा प्रदेश सरकार फेल भएको आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री चेतनारायणले बताए । उनले सबै भन्दा बढी राजस्व संकलन गर्न सकिने वन र नदिजन्य पदार्थ भए पनि उपयोगको सवालमा केही नितिगत समस्या, अस्थिर राजनीति, अस्थिर सरकार, वातावरण ऐन कार्यविधिमा भएको समस्या लगायत प्राकृतिक सम्पदाहरूको ब्यबस्थापनमा जटिलता आएको बताए । उनले लुम्बिनी प्रदेशको मुख्य आम्दानीको स्रोत प्राकृतिक स्रोत वन, नदीजन्य पदार्थ भएपनि उपभोग गर्ने सम्बन्धमा बनाएको ऐन बाधक बनेकोले उपभोग गर्न नसक्दा राजस्वले फेल खाएको आचार्यले बताए ।

प्रदेश सरकारले आर्थिक बर्ष २०८०/०८१ मा अनुमानित १ अर्ब ८० खर्ब राजस्व संकलन गर्ने लक्ष्य लिएकोमा १० महिना अर्थात् २०८१/१/३० गते सम्म जम्मा १४ करोड राजस्व संकलन भएको आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयका सचिव राम बहादुर केसीले बताए । जुन कुल राजस्वको २४ प्रतिशत हो । उनले परिसूचक, आर्थिक प्रगति सन्तोषजनक नभएको संघ र प्रदेशको राजस्वको स्रोतमा संकुचन आएकोले आगामी आर्थिक बर्षका लागि खुम्चिएर बजेट बनाउन बाध्य भएको बताए ।

हुनत प्रदेश सरकार खर्चमा पनि कमजोर देखिएको छ । पछिल्लो १० महिनामा ४० प्रतिशत मात्रै विकासे बजेट खर्च भएको छ । आर्थिक बर्ष २०८१/०८२ को कुल ४० अर्ब ४८ खर्ब बजेट मध्ये १६ अर्ब १९ खर्ब खर्च भएको आर्थिक मन्त्रालयका सचिव केसीले बताए । आर्थिक बर्ष सकिन २ महिना बाँकी अबधिमा करिब ७० देखि ८०“प्रतिशत विकासे बजेट खर्च हुनु पथ्र्याे । तर, त्यसो हुन सकेन । पुँजीगत बजेट खर्च नहुँदा त्यसले विकास निर्माणमा प्रत्यक्ष रूपमा असर पारेको पाइन्छ । उता आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री आचार्यले भने खर्चको दायरा अबको २ महिनामा दोब्बर हुने बताए । उनले गत बर्ष असार ३ गते मात्र एकै दिन ३ अर्ब भुक्तानी भएको बताउँदै यस आर्थिक बर्षमा ठूल्ठूला योजनाको भुक्तानी दिन बाँकी रहेको बताए ।

आर्थिक बर्ष २०८०/०८० मा प्रदेश सरकारले अनुमानित ४० अर्ब ४५ खर्बको बजेट ल्याए पनि अन्त्यमा राजस्व सकलनमा संकुचन संघवबाट प्राप्त अनुदानमा कटौतीबाट जम्मा २१ अर्ब ७० खर्ब बजेटमा खुम्चिएको हो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?