ट्रेंडिंग:

>> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा >> सिरिजको अन्तिम खेलमा नेपाली महिला क्रिकेट टिम विजयी >> मोतिपुरमा सातौ जुनियर युवा गोष्ठी सम्पन्न >> अवैध लागूऔषध सहित विभिन्न स्थानबाट १२ जना पक्राउ >> नेप्सेमा हरियाली, ७० अंकले बढ्यो >> लुम्बिनीका प्रादेशिक अस्पतालमा निःशुल्क टिकटको व्यवस्था खारेज >> वैवाहिक बलात्कारको मुद्दामा गायक ओडलाई सफाई >> सहयोगको याचना गर्दै न्यौपाने >> परराष्ट्रमन्त्री राणालाई भारत र पाकिस्तानका समकक्षीको बधाई >> उपप्रधानमन्त्री सिंहसँग भारतीय राजदुतको भेटवार्ता >> उत्तर कोरियाका कूटनीतिज्ञले दक्षिण कोरियामा शरण लिएको दाबि >> अक्षयकुमारको सरफिरा बक्स अफिसमा असफल >> समाजवादी मोर्चाको बैठक बस्दै

प्रजातन्त्र दिवस जीवनपद्धती बनोस्

७ फाल्गुन २०७९, आईतवार
७ फाल्गुन २०७९, आईतवार

आज राष्ट्रिय प्रजातन्त्र दिवस । नेपालमा पहिलोपटक निरंकुश राणाशासन अन्त्य गर्न चार शहिदको शहादत र बलिदान स्वरुप प्रजातन्त्र प्राप्ति भएको दिन । ती चार शहिद नै आजको संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रका आधार स्तम्भ हुन । चार शहिदले देशमा प्रजातन्त्र ल्याउन शहादत नगरेको भए सायद देशको अवस्था अहिले के र कस्तो अवस्थामा हुन्थ्यो भन्न सकिदैन् । त्यसकारण ती चार बीर सपुतको उच्च सम्मान अहिलेपनि छ र इतिहासले पछिसम्म सम्झिरहने छ । फागुन ७ को प्रजातन्त्र दिवस १०३ बर्ष लामो निरङ्कुश, जहानियाँ, तानाशाही र एकतन्त्रीय शासन व्यवस्था अन्त्य भई वि.सं. २००७ सालमा प्रजातन्त्र स्थापना भएको स्मरणमा मनाउने गरिएको छ । २००७ सालयताको करिव ७२ वर्षको अवधीमा प्रजातन्त्रका खातिर धेरै शहिदले बलिदान दिएका छन । त्यसमा पनि पहिलोपटक स्थापना भएको प्रजातन्त्र दिवसको विशेष भूमिका छ । तर, आज शहिदको सम्मान हुन सकेको छैन । पहिलोपटक देशमा प्रजातन्त्र आएको दिन फागुन ७ नै हो तर ती चार बीर सपुतको सम्झनामा हामीले शालिक बनाउन सकेका छैनौं । बनाईएका शालिक समेत तोडफोड गर्ने र भत्काउने काम भएको छ । साँचो अर्थमा देशमा प्रजातन्त्रकै लागि भनेर शहिद हुनेको संख्यामा औलामा गन्न सकिन्छ । आजभन्दा ७५–८० बर्ष अगाडि राणा शासनको चरम जगजगीको बेला प्रजातन्त्रका लागि आन्दोलन सानो चुनौति थिएन । त्यतिबेला राणा शासनको विरोध गर्नुभनेको आफैलाई सिध्याउनु थियो । राणा शासनको विरोधमा कसैले चुँसम्म पनि गर्ने अवस्था थिएन । स्वयं राजापनि राणा शासनको दवदवाबाट आतंकित थिए । राजाले पनि खुलेर राणाहरुको विरोध गर्न नसकिरहेको त्यो कठोर दिनमा आन्दोलनका माध्यमबाट प्रजातन्त्र प्राप्तिको संखघोष गर्नु ठूलो चुनौति थियो । तर, त्यो चुनौतिको सामना गर्दै चार शहिदले ज्यानको परवाह नगरि प्रजातन्त्र स्थापना गर्न महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरे । आज ती शहिदप्रति देश नतमस्तक छ । चारजनाको सेरोफेरोमा अरु सयौं नेपालीले राणाहरुबाट ठूलो पीडा सहे । कैयौंलाई राणाशासनको विरोध गरेकोमा चार भञ्ज्याङ कटाइएको इतिहास ताजै छ ।

सरकारले तीन दिनसम्म प्रजातन्त्र दिवस मनाउन मातहतका सवै निकायलाई निर्देशन दिएको छ । तर जुन उद्देश्य र त्यागका कारण प्रजातन्त्रको सुन्दरता यहाँसम्म आईपुगेको छ त्यो अहिले विर्सने प्रयास भएको छ । सत्ताको उन्मादमा शहिदहरुले जुन सपनाको साथ बलिदानी दिए त्यो अहिले सरासर विर्सिएको छ । केवल दिवस मनाउने औपचारिकतामात्र जीवित छ । वर्षको एकपटक शहिदहरुको स्मरण गर्ने र बाँकी दिन सत्ताको उन्मादमा रम्ने रवैयाले आज देश तहसनहस हुँदैछ । गौरवसाथ भन्नुपर्दछ– अहिलेको संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रको जग २००७ सालदेखि बसेको हो । त्यसबेला उठेको संविधानसभाको माग करिव आधा शताब्दीपछि मात्र पूरा भयो र, संविधानसभाबाट नयाँ संविधान जारी भएको छ । अब प्राप्त उपलब्धिको रक्षा गर्दै जनआकांक्षा पूरा गर्ने दायित्वलाई गंभीरतापूर्वक पूरा गर्दै अघि बढ्नुपर्छ । अव कसैलाई दोष दिएरमात्र अव उम्किने समय छैन । प्रजातन्त्र र त्यसका खातिर बलिदानी गर्ने शहिदको स्मरण अव संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र शासन प्रणालीका रुपमा मात्र नभई नागरिकको जीवनपद्धति र शैलीका रुपमा स्थापित गर्नु आवश्यक छ । जब संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र शासन प्रणालीका रुपमा मात्र नभई नागरिकको जीवन पद्धतिको रुपमा स्थापित हुन्छ, त्यसबेला मात्र प्रजातन्त्र दिवस मनाउनुको सार्थकता रहनेछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?