ट्रेंडिंग:

>> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ

ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव

७ बैशाख २०८१, शुक्रबार
७ बैशाख २०८१, शुक्रबार

आज बैशाख ७ गते । २०९ बर्ष अघि आजकै दिन बुटवलको जितगढी किल्लामा नेपाली बीर फौजले अंग्रेजलाई परास्त गरेको दिन । आजको दिन नेपालकै लागि ऐतिहासिक र खुसीको दिन पनि हो । त्यसमाथि समस्त बुटवलबासीका लागि अझै गौरवको दिन हो । बुटवलका लागि आजको दिन खुसीको दिनमात्र होइन, ऐतिहासिक दिन पनि हो । बुटवल उपमहानगरपालिकाले केही बर्षदेखि जितगढीमा अंग्रेजलाई परास्त गरेको ऐतिहासिक दिनको सम्झना गर्दै बैशाख ७ गतेलाई जितगढी बिजयोत्सव दिवसको रूपमा मनाउँदै आएको छ । बुटवलको जितगढी किल्लामा भएको नेपाल अंग्रेज युद्धमा उजिरसिंह थापाको कप्तानीमा रहेको नेपाली फौजले अंग्रेजलाई परास्त गरेको थियो । तसर्थ बुटवलको जितगढी किल्ला बीर पुर्खाहरूको पौरख रक्तरञ्जित भएको ऐतिहासिक किल्ला हो । जितगढीको इतिहास, यसको गौरव आदिलाई ह्दयंगम गरि जितगढी किल्लालाई विश्व सम्पदामा सुचिकृत गर्नेतर्फ सरकारले अविलम्ब पहल गर्नुपर्छ । जितगढी किल्लाको बिस्तृत उत्खनन बाँकी छ । अतः जितगढीको व्यापक रूपमा पुरातात्वीक खोज अनुसन्धान वा अन्वेषण गरिनुपर्छ । जितगढी युद्धको नेतृत्व गर्ने कर्णेल उजीर सिंह थापालाई राष्ट्रिय विभुति घोषणा गर्न सरकारको ध्यानाकर्षण गराउनुपर्दछ । बुटवलको जितगढीदेखि पाल्पाको नुवाकोट गढी सम्मको इलाका र प्राचीन बटौली बजारलाई समेत जोडेर यस क्षेत्रको विकासमा ध्यान दिनु जरुरी छ ।

जितगढीको बिस्तृत गुरुयोजना अझै बनेको छैन । अवका दिनमा जितगढीको बिस्तृत गुरुयोजना निर्माण गरेर जितगढी युद्ध संग्रहालय, सूचना केन्द्र, पुरानो बुटवल बजारलाई प्राचीन बजार र पुरातात्विक स्थलको रूपमा विकास गर्ने तथा जितगढीलाई मणिमुकुन्द सेन र नुवाकोट गढीसम्म जोड्ने योजनाका साथ काम अघि बढाउनु जरुरी छ । बिगतमा धेरैपटक जितगढी संरक्षणको कुरा नउठेको होइन । तर, त्यसको नेतृत्व लिएर काम गर्ने टिमको अभाव थियो । नेपालको यस्तो ऐतिहासिक किल्ला बषौंसम्म बेबारिसे हुनु नेपालकै लागि शोभनीय थिएन । यसमा नेपाल सरकारको त कहिल्यैपनि ध्यान गएन । जेहोस बुटवल उपमहानगरको प्रमुखमा निर्वाचित भएपछि शिवराज सुवेदीले २०७५ सालदेखि जितगढी उत्सव मनाउने परम्परा सुरुवात गर्नुभयो । नेपाली सेनाले समेत जितगढीको बिषयमा चासो र संरक्षणको लागि प्रयास सुरु ग¥यो । फलस्वरूप अहिले जितगढीको स्वरूपमा परिवर्तन आएको छ । नेपालको यहीमात्र एक किल्ला हो– जहाँबाट अंग्रेज फौज परास्त भएको थियो । युद्धका दौरानमा नेपाली सेनाका धेरै बीर सपुतको रगत बगेको छ । आज ती बीर सपुतलाई सम्झनु पर्दछ जसले नेपालको भूमि जोगाउन ठूलो योगदान दिए । जितगढी किल्लामा बीरगति प्राप्त गरेका १२ जना सैनिकको जितगढीमा शालिक निर्माण भएको छ । जितगढी युद्ध संग्रहालयको निर्माण भएको छ । अवको दिनमा जितगढीलाई युद्ध स्मारकका रूपमा विकास गर्न सकियो भने यसबाट स्वदेशी तथा विदेशी पर्यटक आकर्षित गर्न सकिन्छ । यसमा दह्रो प्रतिवद्धताको आवश्यकता छ । अब जितगढीमा अंग्रेजसंग लडाईको नेतृत्व गर्ने कर्णेल उजीरसिंह थापालाई राष्ट्रिय बिभूति घोषणा गर्नेतर्फ अबिलम्ब सरकारको ध्यानाकर्षण होस् । त्यसो त बुटवल उपमहानगरले औपचारिकरूपमा राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलसमक्ष यो बिषयमा प्रस्ताव गरिसकेको छ । अव ढिला नगरि उजीरसिंह थापालाई राष्ट्रिय बिभूति घोषणा गर्ने बिषयमा सरकारलाई दवाव दिनु जरुरी छ । जितगढी किल्ला र यस वरिपरीको क्षेत्रको विस्तृत उत्खनन नहँुदा यो क्षेत्रमा रहेका ऐतिहासिक वस्तुहरू अझैपनि ओझेलमा परेका छन् । तसर्थ अझैपनि जितगढी किल्लाको बृहद् उत्खनन आवश्यक छ । यसतर्फ पहल होस् । खासगरि उजीरसिंह थापालाई राष्ट्रिय बिभूति घोषणा गर्ने र जितगढी किल्लाको अझै बिस्तृत उत्खनन गरि यसको थप इतिहास खोजी गर्नेतर्फ सरकार, बुटवल उपमहानगर र नेपाली सेनाको ध्यानाकर्षण होस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?