ट्रेंडिंग:

>> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ

२६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस

१२ बैशाख २०८१, बुधबार
१२ बैशाख २०८१, बुधबार

‘स्थानीय श्रोत र प्रविधिको विस्तार गरि भुकम्पको क्षतिबाट बचौं’ भन्ने नाराका साथ आज २६ औं राष्ट्रिय भुकम्प सुरक्षा दिवस मनाईदैछ । भुकम्प दिवस मनाउँदै गर्दा अहिलेपनि नेपाल उच्च भूकम्पीय जोखिमको देश हो । नेपाल भूकम्पीय जोखिममा रहेपनि जोखिम न्यूनीकरणका लागि भने खासै पहल भएको पाइँदैन । सरकारले भुकम्प जोखिम कम गर्नेतर्फ आवश्यक पूर्व गृहकार्य गरेको देखिएको छ । भूकम्प कुनै जनाऊ दिएर आउँदैन । तसर्थ, अबका दिनमा भूकम्पीय विनाश र जनधनको क्षति कम गर्न संरचना निर्माणमा कडाई गर्नु अत्यावश्यक छ । बैज्ञानिकहरूले जमिनमुनिका प्लेटहरूको चलायमानका कारणले आउँदा पुस्ताले पनि भूकम्पको जोखिम सहन गर्नैपर्नेछ । भूकम्प टार्न नसके पनि यसको जोखिम न्यूनीकरण गर्न सबै जना लागि परौँ । २०७२ साल बैशाख १२ गते नेपालमा गएको बिनासकारी भुकम्पपछि नेपालीमाझ भुकम्पबाट बच्न पूर्व सतर्कताका उपायको खोजी सुरु भएको हो । त्यसअघि विक्रम सम्बत १९९० सालमा गएको भुकम्पले पनि जनधनको ठूलो क्षति गरेको थियो तर त्यसले भुकम्पविरुद्ध व्यापक सचेतनाको काम गर्न सकेको थिएन । दिवसको अवसरमा देशका विभिन्न स्थानमा जनचेतनामूलक कार्यक्रम आयोजना भैरहेका छन । नेपालमा २०७२ सालमा आएको भुकम्पपछि जनतामा केही जागरण अवश्य आएको छ । भुकम्पछि मापदण्ड अनुसारको घर निर्माण गर्ने क्रम बढेको छ । यद्यपि नेपाल अहिलेपनि भुकम्पीय जोखिमका हिसावले अत्यन्त जोखिममा पर्दछ ।

भुकम्प आएपनि त्यसबाट बच्ने उपाय र आधारका रूपमा हामीसंग सशक्त पूर्वाधार छैन । तथापि जनतामा आएको जागरणले पनि भुकम्पबाट बच्न सकिने आधारहरू तयार भएका छन । यसलाई पनि नेपालको हकमा सन्तोषजनक नै मान्नुपर्दछ । भुकम्पको चुनौतिकै कुरा गर्दा अहिलेपनि प्राकृतिक सम्पदाहरू जोखिममा छन । तिनको समयमै पुनर्निर्माण सम्पन्न नहुँदा ऐतिहासिक धरोहरहरू ढल्ने अवस्थामा छन । अव ऐतिहासिक सम्पदाको पुनर्निर्माणको काम मन्त्रालय मातहत गएको छ । जेहोस सरकारले यस विषयमा अव फरक तरिकाले काम गर्नुपर्ने आवश्यकता देखिएको छ । त्यसो त भुकम्पको जोखिम अहिलेमात्रै होइन, भुकम्पबाट हुने जोखिमलाई न्यूनिकरण गर्न र त्यसबाट हुने जनधनको क्षति कम गर्ने उद्देश्यले २६ वर्ष अघिदेखि नै राष्ट्रिय भुकम्प सुरक्षा दिवस मनाउन थालिएको हो । भुकम्प कहिले आउँछ भन्ने कुनै निश्चित छैन । तसर्थ त्यसबाट जोगिनको लागि पूर्व सचेतना आवश्यक रहेको भुकम्पवीदहरूले जनाएका छन । उनीहरूका अनुसार अहिलेपनि नेपालले भुकम्प आईहालेमा जोगिने उपायका लागि प्रभावकारी संयन्त्र निर्माण गरेको छैन । उही कमजोर व्यवस्थापनले भुकम्पको चुनौति कम हुन सक्दैन । विश्वका ठूला बैज्ञानिकहरूले नेपाल भुकम्पका कारण जोखिममा रहेको चेतावनी दिदै आएका छन । समयक्रमसंगै भुकम्पको सामना गर्नुपर्ने बाध्यता आईरहेको छ । नेपालले भुकम्पवाट बच्न त्यस किसिमको सुरक्षा व्यवस्था गर्न सकेको छैन । केवल नारामा मात्र दिवसको सार्थकता खोज्ने कामले औपचारिकता पाईरहेको छ । अझैपनि भुकम्पबाट बच्ने पूर्व तयारी, जोखिमबाट बच्ने उपाय र उद्धारका सामाग्रीहरूको व्यवस्था छैन । भुकम्प सुरक्षा दिवसकै अवसरमा सरकारले भुकम्प आईहालेमा पनि क्षति कम गराउने बिषयमा गंभीर ढंगले सचेतनाका काम गर्नु जरुरी छ । जेहोस २०७२ सालको भुकम्पले नेपाली जनतामा भुकम्पप्रतिको चेतमा बृद्धि गरिदिएको छ । आगामी दिनमा भुकम्पबाट बच्ने बिषयमा पूर्व सावधानीको उपायको प्रयोगमा जोड दिनु उत्तिकै जरुरी छ । भुकम्प दिवस मनाएर औपचारिकता पूरा गर्ने भन्दा पनि भुकम्पबाट सकेसम्म कम भन्दा कम मानवीय क्षति हुनेतर्फ नेपालले प्रयास गर्नुपर्दछ । त्यो भनेको भुकम्प प्रतिरोधी घर निर्माण र भुकम्प आईहालेमा बच्ने उपायको बिषयमा समुदायलाई सचेत बनाउनेतर्फ प्रयास गर्नुपर्दछ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?