ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग
देववाणीमा बदलिएको विद्याथी भर्नाः

पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन्

तानसेन नगर भित्रका १७ वटा सामुदायिक र ५ वटा निजी विद्यालयहरू बिच विद्यार्थी भर्नाका लागि प्रतिस्प्रर्धा नै चलेको छ । विद्यार्थी भर्ना सँगसँगै नगरका ग्रामीण क्षेत्रका वडाहरूमा आकर्षक सुबिधा अन्तर्गत छात्रवृत्ति सुबिधा सहित यातायात सेवाको सुविधा दिने आश्वाशन लिएर बस्ती बस्तीमा पुग्ने गरेका छन् ।
११ बैशाख २०८१, मंगलवार
११ बैशाख २०८१, मंगलवार

पाल्पा, १० वैशाख । तानसेन म्यालधाराकी मिना पराजुलीको घरमा नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु भएसँगै नगर भित्रका शिक्षकहरू बच्चालाई आफ्नो विद्यालयमा भर्ना गरिदिनु भन्न आउने गरेको भिड नै लाग्ने गरेको बताउँछिन । नयाँ शैक्षिक सत्रको थालनी भएसँगै पराजुलीको घरमा जस्तै काजी पौवाकी लक्ष्मी रानाको घरमा समेत सामुदायिक र निजी विद्यालयका शिक्षकले आफ्नो विद्यालयमा बच्चा भर्ना गराउन भन्न आउनेहरूले हैरानी नै गराएको बताउँछिन ।

नयाँ वर्षको थालनीसंगै विद्यालयमा नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु भएको छ । विद्यालयहरूका शिक्षक अभिभावकहरू आफनो आफनो विद्यालयहरूका विद्यार्थीको सख्या र भर्नादर वृद्धि गराउनका लागि घर दैलो कार्यक्रमको थालनी भएको छ । नगरको चण्डी भज्याड्डका मान बहादुर रेग्मी पनि नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु भएपछि दैनिक रूपमा तिन वटा समुह बच्चालाई आफ्नो विद्यालयमा भर्ना गराउन भन्न आउनेहरू आएको बताउँछन ।

तानसेन नगर भित्रका १७ वटा सामुदाकिक र ५ वटा निजी विद्यालयहरू बिच विद्यार्थी भर्नाका लागि प्रतिस्प्रर्धा नै चलेको छ । विद्यार्थी भर्ना संगसंगै नगरका ग्रामीण क्षेत्रका वडाहरूमा आकर्षक सुविधा अन्तर्गत छात्रवृद्धी सुविधा सहित यातायात सेवाको सुविधा दिने आश्वाशन लिएर बस्ती बस्तीमा पुगेको जनता नमुना माविका एक शिक्षकले बताए ।

सरकारले यस वर्ष सबै बालबालिकाको विद्यालयमा सहभागिता गुणस्तरीय शिक्षा प्राप्तीको सुनिश्चितता भन्ने तय गरेको नारा लिएर आफना विद्यालयका विषेशता बताउदै दैनिक रूपमा समुह समुहको रूपमा शिक्षकहरू आउने गरेको अभिभावकहरू बताउछन । यस वर्ष पनि विगतका वर्षहरूमा जस्तै औपचारीक तथा अनौपचारीक रूपमा र केही विद्यालयहरूले सामाजिक संजाल मार्फत आफनो विद्यालयहरूको प्रचार प्रसार गरेको सेन माविका शिक्षकहरू बताउँछन । बजार भित्रका बच्चा भएको घर घरमा विद्यालयका शिक्षक नपुगेको कुनै घर नभएको उनी बताउँछन ।

नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु भएसँगै बिहानदेखि बेलुका अवेरसम्म शिक्षकहरू विद्यार्थीलाई भेटन विद्यार्थीका घर घरमा पुगेको अनुभव न्यु होराइजनका एक शिक्षकले बताए । जिल्लाको जनसंख्या र जनघनत्व ऋणात्मकको परिमाण जिल्लाका विद्यालयको विद्यार्थीको संख्या पनि घट्दो अवस्थामा रहेको कारण भर्ना अभियानमा प्रतिस्पर्धा भएको मोहन कन्याका प्र.अ दिपक ज्ञवाली बताउँछन । नगर भित्रका विद्यालयहरूका शिक्षक, विद्यालय व्यवस्थापन समिती सहित भर्ना अभियानलाई प्रतिस्पर्धाका रूपमा संचालन गर्दा नगर कै देववाणी संस्कृत तथा साधारण मा.विका शिक्षक तथा अभिभावक भने कही कतै विद्यार्थी भर्नाका लागि भनेर घर दैलो कार्याक्रम नगरेको विद्यालयका प्रधानाध्यापक कृष्ण थापा बताउँछन ।

नयाँ शैक्षिक सत्रमा विद्यार्थी खोज्न घरघर जाने होइन ? विद्यालय राम्रो भए विद्यार्थी विद्यालय खोज्न आफै आउँछन । आफनो विद्यालयका शिक्षक तथा अभिभावकहरूले घरदैलो कार्यक्रम नगरेको धेरै वर्ष भएको उनीले बताए । विद्यालयमा अध्यापन गर्ने शिक्षकहरूमा पेशा प्रतिको इमान्दारीता, नेतृत्वमा ईच्छा शक्ती भए बालबालिकाहरूमा यस विद्यालय प्रति आकर्षण बढ्दै जाँदा अभिभावक समेत लालाहित हुनु स्वाभाविक भएको प्रधानाध्यापक थापा आफ्नो अनुभव सुनाउँछन ।

कक्षा कोठामा हुने पठनपाठनमा सबै भन्दा बढि प्रयोगात्मक अभ्यास बढि भएका कारण सिकाई उपलब्धी बढि हासिल भएका कारण घर घरमा विद्यार्थी खोज्न जान नपरेको उनको दावी रहेको छ । यस विद्यालयमा यस वर्ष पनि झण्डै पाँच सख्याको सख्यामा विद्यार्थी रहेका छन । विद्यार्थीको सँख्या अनुरूप विद्यालयको भौतिक पूर्वाधार नै छैन । विगत पाँच वर्ष यता विद्यालयको आन्तरिक श्रोतबाट खर्च गर्न गरी व्यक्तिको जमिन भाडामा लिएर पाँच वटा कक्षा काठहरू निर्माण गरेको यस विद्यालयका शिक्षकहरू बताउँछन ।

यस विद्यालयको विगतको अवस्था कहाली नै लाग्दो थियो तर पछिल्ला वर्षहरूमा सफल, सक्षम नेतृत्वको कारण विद्यालयको अवस्थामा आकाश जमिन फर भएको शिक्षा समन्वय इकाइका प्रमुख महेन्द्र सुवेदी बताउँछन । सरकारले विद्यालयको लागि भवन निर्माणका लागि जमिन मात्र गराए नेपाल कै नमुना विद्यालय बनाउन सकिने प्रधानाध्यापक थापा दावी गर्दछन । तानसेन नगर भित्र १७ वटा माध्यमिक तहका सामुदायिक विद्यालयकहरू सञ्चालनमा आएका मध्य जनता नमुना मावि, मोहन कन्या, पद्यमपब्लीक नमुना मावि, भुसालडाँडा मावि, सेन मावि महेन्द्र वोधी मध्ये विगतमा सबै भन्दा कमजोर विद्यालयका रूपमा देववाणी नै थियो । अत्यन्तै न्यून थिए विद्यार्थी, गरिब तथा कमजोर आर्थिक स्थितिको परिवारका बच्चाले मात्र पढने विद्यालय मानिने यस विद्यालयमा आज बच्चा भर्नाका लागि ठाउँ पाउन कठिन भएको स्थानीय सरकारका प्रतिनिधि महेश्वर श्रेष्ठ बताउँछन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?