ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
ताजा अपडेट

तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने

१२ आश्विन २०८०, शुक्रबार १८:५४
१२ आश्विन २०८०, शुक्रबार १८:५४

बुटवल,१२ असोज । रुपन्देहीको तिलोत्तमा १३ तीनधुरास्थित जनता माध्यमिक विद्यालयले निशुल्क पढ्न र दैनिक आम्दानी पनि हुने २४ महिने औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम शुरु गर्ने भएको छ । लुम्बिनी प्रदेश सरकार सामाजिक बिकाश मन्त्रालयको स्विकृत बजेट अनुसार पूर्णतया निशुल्क यो तालिम पढ्दै आय–आर्जन गर्न सकिने कार्यक्रम हो । यो तालिममा सहभागी हुन एसइईमा जुनसुकै ग्रेडमा उत्तीर्ण भएको भएपनि हुन्छ । यसलाई स्विस सरकारको इन्स्योर परियोजनाले सहयोग गरेको छ । यो तालिम शुरुको ३ महिना विद्यालयमा र त्यसपछि हप्ताको एक दिन विद्यालयमा बांकी भवन निर्माण स्थलमा काम गर्दै सिक्न पाइने विद्यालयका प्रधानाध्यापक प्रचण्ड जीसीले बताए । यो तालिम लिएपछि प्रि–डिप्लोमा अर्थात सब–ओभरसियर सरहको प्रमाण पत्र पाइने प्रधानाध्यापक जीसीले बताए । यो तालिममा सहभागी विद्यार्थीले प्रत्येक दिन दैनिक हाजिरी बापत यातायात खर्च स्वरूप प्रति दिन रु १०० र उद्योगबाट मासिकरुपमा प्रति विद्यार्थी कम्तीमा ५ हजार २ सय रुपैयां दिने गर्छ ।
२० जनाका लागि मात्र कोटा रहेको यो तालिममा १६ वर्षदेखि ४० वर्ष उमेरका सहभागी हुन पाउने तर २५ बर्ष उमेर समुहलाई प्राथमिकता दिइने प्रअ जीसीले बताए । यो विषय लुम्बिनी प्रदेशका १२ वटा जिल्लाका १५ विद्यालयले मात्र पठनपाठनको अनुमति पाएका छन् ।
बि.स. २०३८ सालमा स्थापना भएर २०५७ सालमा नि.मा.बि. तथा २०६४ सालमा मा. बि. कक्षा संचालन भएको बिद्यालयले बि.स.२०६७ सालमा महायज्ञ संचालन गरि प्राबिधिक शिक्षाको कल्पना गरेको थियो । बि.सं. २०७५ सालमा सिभिल इन्जिनियरिंग तर्फ १८ महिने प्रि डिप्लोमा कक्षा को अनुमति प्राप्त गरि २६ जना बिद्यार्थी बाट र बि.स.२०७६ सालमा ३ बर्से डिप्लोमा सिभिल इन्जिनियरिंगको सम्बन्धन प्राप्त गरि १८ जना विद्यार्थी बाट कक्षा संचालन भएको थियो । बिद्यालयामा हाल १२५ जना बिद्यार्थी प्राबिधिक तर्फ अध्यनरत छन् भने करिब ५० जना भन्दा बढीले प्रि डिप्लोमा पास गरिसकेका छन् भने पहिलो ब्याच मा १७ जना ले डिप्लोमा सिभिल इन्जीनियरिंग उर्तिण गरेका छन् । उत्पादनको ५० प्रतिशत बिद्यार्थी रोजगार प्राप्त गर्न र स्वरोजगारी बन्न सफल पनि रहेका छन् ।
हाल सम्म बिद्यालयबाट सिभिल इन्जिनियरिंग तर्फ प्रि–डिप्लोमा (सब– ओभरसियर) सम्पन्न बिद्यार्थीहरु २०७५ सालमा २६ जना, २०७६ सालमा २५ जना , २०७७ सालमा २६ जना र २०७८ सालमा १९ जना गरि जम्मा ९६ जना रहेका छन् भने डिप्लोमा तर्फ १७ जना ले सम्पन्न गरेका छन । २०८० मा हाल अध्यनरत सिभिल इन्जिनियरिंग तर्फ डिप्लोमामा १०६ जना र प्रि–डिप्लोमामा १९ जना गरि १२५ जना बिद्यार्थी अध्यनरत रहेका छन् । स्थानीय विद्यार्थीलाई सहभागी गराउन विद्यालयले १७ वटै वडामा जनप्रतिनिधिको उपस्थितिमा तालिमबारे जानकारीमूलक कार्यक्रम गरेको विद्यालयले जनाएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?