ट्रेंडिंग:

>> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा

उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त

भारतिय पर्यटक भित्राउन पर्यटकिय क्षेत्रको प्रचार र प्याकेज अभियान चलाउने पर्यटन ब्यवसायीको तयारी
४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार

बुटवल, ४ जेठ । भारतको पर्यटक भित्राउन रुपन्देही र पाल्पाका होटल ब्यवसायीहरुले पर्यटकिय स्थानको प्रचार र प्याकेजका योजना अघि बढाउने भएका छन । छिमेकी देश भारतको सानो जनसंख्या पर्यटकका रुपमा नेपाल भित्राउदा ठुलो आर्थिक चलायनमान हुने भन्दै यसका लागि यस क्षेत्रमा रहेका पर्यटकिय क्षेत्रहरुको प्रचार र प्याकेजलाई जोड दिने भएका हुन । २४ करोड १० लाख ६६ हजार ८ सय ७४ जनसंख्या रहेको भारतको उत्तरप्रदेशबाट एक प्रतिशत पर्यटक भित्राउन सके लुम्बिनी प्रदेशका पर्यटन ब्यवसायीलाई पर्याप्त हुने रुपन्देही होटल तथा रेष्टुरेन्ट ब्यवसायी संघका अध्यक्ष लेखनाथ भण्डारीले बताए । ‘एक प्रतिशत भन्नु नै करीब २५ लाख पर्यटन हो ।’—उनले भने ।

रुपन्देही र पाल्पाका पर्यटकिय क्षेत्रलाई प्रचारप्रसार र बजारीकरण गर्दै भारतमा पुगेर पर्यटन प्रवद्र्धनलाई अघि बढाउने तयारीमा रहेको उनले बताए । तराई क्षेत्रको प्रचण्ड गर्मी छल्न केवल ४० किलोमिटरको दुरीमा हिल स्टेशनको पहिचान बनाएको पाल्पा क्षेत्रमा चिसो मौसममा पर्यटक भित्राउन सकिने रुपन्देही होटल तथा रेष्टुरेन्ट ब्यवसायी संघका अध्यक्ष लेखनाथ भण्डारीले बताए । चुरे पहाड, चिसो हावापानीका कारण पनि यो उत्कृष्ट गन्त्ब्य भएको भन्दै यस क्षेत्रमा रहेका रानीमहल, रानी झरना, अग्रेली दरबार (जुद्घ सम्शेर), ख्याको सेल्फि डाडा, श्रीनगर, जोरधाराभन्दा जन्तीलुङ, पाल्पा दरबार, सुरुङमार्गमा पर्यटक भुलाउन सकिने उनले बताए । यसैगरि नुवाकोटको कालभैरव, बसन्तपुरको कामाख्या मन्दिर, ऋषिकेश मन्दिर, भगवती मन्दिर, रम्भादेवि मन्दिर, सत्यवती, सिद्धबाबा र बन्द्रीनारायण मन्दिर लगायतका धेरै धार्मिक पर्यटकिय क्षेत्रहरु यहा रहेको उनले बताए ।

पाल्पा जिल्ला होटल तथा रेष्टुरेन्ट संघसंग छलफल तथा रुपन्देही जिल्ला संघको दोस्रो नियमित बैठकबाट पर्यटन प्रवद्र्धनमा ब्यवसायीहरु बिच सहकार्यसहित अघि बढ्ने निर्णयहरु भएको महासचिव अर्जुन थापाले बताए । संस्थाबाट सदस्यहरुको विकासका लागि विभिन्न सीपमुलक तालिम निरन्तर चलाउने उनले बताए । यहा रहेको विभिन्न संघसंस्थाहरुको सहयोगमा बारिष्ठा, पुर्नताजगी तालिम, फ्रन्ट अफिस ब्यवस्थापन लगायतका सीपमुलक तालिम गरिने उनले बताए । यसैगरि स्मारिका प्रकाशन, नन्दिनी गौशालामा सहयोग, सफटवेयर तथा वेभसाईडलाई ब्यवस्थापन गर्ने उनले बताए । यसैगरि रुपन्देही भित्रका पर्यटन क्षेत्र झल्काउने गरि प्रत्येक ब्यवसायीको काउन्टरमा बोर्ड तथा सेल्फि जोन राख्न अनुरोध गरिने उनले बताए ।

कार्यक्रममा पाल्पा होटल तथा रेष्टुरेन्ट संघका अध्यक्ष लक्ष्मण बश्यालले पर्यटन उद्योग नै देशको आर्थिक समृद्धिको आधार भएको भन्दै यसका लागि सरकारबाट पर्यटनमैत्री नीति ल्याउनुपर्ने बताए । नीजि क्षेत्रबाट ठुलो लगानी भएको पर्यटन क्षेत्रलाई अब सरकारको साथ जरुरी रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष माधव खनाल, पर्यटन उपाध्यक्ष रोमाकान्त पाण्डे, द्घितिय उपाध्यक्ष प्रेम प्रसाद भट्टराई, पाल्पा जिल्लाका संस्थापक अध्यक्ष मोहन श्रेष्ठले नेपालसंग सिमा जोडिएको भारतको उत्तर प्रदेशका पर्यटक भित्राउने गरि पर्यटन प्रर्वद्धनका कार्यक्रमलाई जोड दिनुपर्ने बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?