ट्रेंडिंग:

>> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा

स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन

४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
४ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार

बुटवल, ४ जेठ । रुपन्देहीमा सफल शैक्षिक संस्थाका रुपमा पहिचान बनाएको स्कलर्स होम बोर्डिङ स्कुलमा विद्यार्थी नेता छनौट गर्न प्रजातान्त्रिक पद्यती अप्नाईएको छ । शैक्षिकसंग अतिरिक्त क्रियाकलापहरुमा समेत नेतृत्व लिने गरि स्कुलको नेता चुन्न शुक्रबार निर्वाचन गरिएको हो । निर्वाचनमा कक्षा ६ देखि १० सम्मका विद्यार्थीहरुमध्येबाट ६/६ जना छात्र र छात्रा उम्मेदबार बने । विद्यार्थीहरुको आनीबानी, ब्यवहार र मुल्यांकनको आधारमा उम्मेदवार छनौट गरिएको विद्यालयका उपप्राचार्य टिकाराम गौतमले बताए । विद्यार्थीहरुको अन्तरनिहित प्रतिभा प्रस्फुटनसंगै विविध रचनात्मक कार्यमा अग्रसर गराउने गरि नोमिनी फर स्कुल प्रिफेक्स २०८१ गरिदै आएको उनले बताए । विद्यालयमा अगुवा विद्यार्थी शिक्षकबाट नै मनोनित गर्ने प्रचलन रहेकोमा पछिल्लो ४ वर्षदेखि आफुहरुले निर्वाचन प्रक्रिया अप्नाउदै आएको उनले बताए ।

निर्वाचन प्रणालीको बारेमा पाठ्यक्रममा रहेको र विद्यार्थीहरु अध्ययन गर्नुपर्ने हुदा यसको ब्यवहारिक ज्ञान हुने गरि कार्यक्रम गरिएको उनले बताए । निर्वाचन प्रणाली, मतपत्र, छाप, मतपेटिका, बुथ, उम्मेदवार, मत, मत परिणाम, सदर, बदर, विजेता घोषणा, शपथ लगायत शब्दावली जो पढेकोमात्र हुन्छ त्यसलाई ब्यवहारिक रुपमा विद्यार्थीहरुलाई नै उम्मेदबार बनाएर बुझाउन सहज हुने गरेको उनले बताए । विजेता उम्मेदबारमध्येबाट सर्वाधिक मतको आधारमा पद विभाजन गरिएको छ । सबैभन्दा धेरै मत पाउने दुई जना क्याप्टेन, दुई जना एसिस्टेन्स र २ जना हाउस क्याप्टेनको पदमा छनौट हुने ब्यवस्था रहेको छ । बिहान विद्यालयमा हुने प्रार्थनादेखी विविध गतिविधिमा उनिहरु जिम्मेवारी बहन गर्नुपर्ने हुन्छ । मतदानमा ३५० जना विद्यार्थीहरु सहभागी रहेका थिए । अघिल्लो वर्ष स्कुल प्रिफेक्स सुरज यादव, कामना राना रहेका थिए ।

विद्यालयका प्रशासन प्रमुख लोक बहादुर भण्डारी (राजु) ले विद्यालयमा अध्ययरत बालबालिकाहरुको पढाईको अतिरिक्त नेतृत्व र सिकाई विकास हुने गरि अभ्यासमा जोड दिदै आएको बताए । मतदान प्रक्रियामा अस्थाई प्रहरी बिट बसपार्कबाट प्रहरी नै तैनाथ गरिएको उनले बताए । स्कुलको विविध रचनात्मक काममा उनिहरुलाई जिम्मेवारी दिईने गर्दछ । यसैगरि विद्यालयका नर्सरी देखि कक्षा ५ सम्म अध्ययरत विद्यार्थीहरुको शारीरिक स्वस्थ्य जाचको क्रममा तौल र उचाई नाप्ने कार्यक्रम समेत भएको उनले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?