ट्रेंडिंग:

>> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि
सम्पादकीय

मतदान पूर्वको समय र संयमको बेला

२ मंसिर २०७९, शुक्रबार ०६:४७
२ मंसिर २०७९, शुक्रबार ०६:४७

निर्वाचन आयोग आईतवार हुने चुनावको अन्तिम तयारीमा छ । आयोग सम्वन्धित स्थानसम्म मतपत्र पु¥याउने, मतदान स्थलको व्यवस्थापन गर्ने, मतदान स्थलको सुरक्षाको बन्दोबस्तीका लागि सुरक्षा निकायसंग समन्वय गर्ने लगायतका काममा व्यस्त छ । राजनैतिक दलहरुले निर्वाचन प्रचार प्रसारको काम विहिवार राती १२ बजेबाट अन्त्य गरिसकेका छन । अहिले मौन अवधी सुरु भैसकेको छ । आयोग मौन अवधीको मूल्याँकन गर्दै छ । यही बेला चलखेल हुने डरमा आयोगले शान्ति सुरक्षाको विषयलाई सम्वेदनशील भन्दै दल र तिनका उम्मेदवारलाई कसीकसाउ गरेको छ । निर्वाचनलाई भयरहित तबरले सम्पन्न गर्ने अभियानमा निर्वाचन आयोगको चनाखीलाई अन्यथा भन्न सकिदैन । राजनैतिक दलहरुले समेत अव मौन अवधी भनिएपनि शून्य अवधीको समयलाई सदुपयोग गरेर निर्वाचनलाई स्वच्छ वनाउनेतर्फ प्रयास गर्नुपर्दछ । यही बेला हो– दल र तिनका उम्मेदवारहरुबीच विवाद सिर्जना हुने, गालीगलौजमा उत्रिने । तसर्थ आयोग यो अवधीका अत्यन्त संवेदनशील हुनु जरुरी छ ।

विगतका दिनमा देखेकै हो– निर्वाचनको अन्तिम समयमा उम्मेदवारहरुबीच हानथाप विवादका घटना भएको । उनीहरुले आफ्नो धरातलीय राजनीतिक यथार्थ के हो भन्ने विर्सनु हुँदैन । राजनीतिक दलका नेता–कार्यकर्तालाई निर्वाचन आयोगको यस्तो पनि आचार–संहिता छ भन्ने सामान्य पनि हेक्का भएको पाइँदैन । त्यहीकारण उनीहरूको बोली–व्यवहारमा समयमै कडा रोक लगाउनुपर्ने अवस्था देखिन्छ । आयोगको आचारसंहिता भन्छ– ‘निर्वाचनको मौन अवधीमा कुनैपनि दलको एउटा उम्मेदवारले अर्को दलको उम्मेदवारविरुद्ध अनर्गल प्रचार, सामाजिक सञ्जालमा झुटा आरोप लगाउन पाईदैन । सामाजिक सञ्जालमा निर्वाचनलाई प्रभाव पार्ने उद्देश्यले होच्याउने, अपमान गर्ने, द्वेषपूर्ण भाषा प्रयोग गर्न पाईदैन । तसर्थ यो समय भनेको हामी सवै नेपाली संयम बन्ने बेला हो । यो समयको सही सदुपयोग गर्ने बेला हो । आयोगले आचारसंहिता जारी गराएर मात्र हुँदैन त्यसको निरन्तर कडा अनुगमनको आवश्यकता पनि छ । यो बेला राजनीतिक दल वा उम्मेदवार तथा उम्मेदवारको एकाघरका परिवारका सदस्यको मान, प्रतिष्ठा, इज्जतमा आँच पु¥याउने काम गर्न हुँदैन भन्नेतर्फ होसियार हुन सकियो भने पनि निर्वाचनको स्वच्छता र मौन अवधीको पालनामा समस्या हुँदैन भन्ने हो ।

निर्वाचन पूर्वको मौन अवधीमा निर्वाचन आयोगले सामाजिक सञ्जालको प्रयोगलाई बढी नै महत्व दिनुपर्दछ । निर्वाचनका समयमा बर्जित काम र गतिविधिका विषयमा सामाजिक सञ्जाललाई प्रयोग गरेर बढी सूचना प्रवाह गर्न सकियो भने त्यसबाट पनि अवाञ्छित गतिविधि नियन्त्रणमा सहयोग पुग्न सक्छ । त्यसैगरी द्वेष र घृणाजन्य बोली व्यवहारलाई नियन्त्रण गर्ने, शीर्ष नेता र उम्मेदवारका भाषणलाई तोडमरोड गर्ने विषयमा पनि आयोगको ध्यान पुग्नुपर्दछ । सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताहरूले गर्ने सेयर, लाइक र कमेन्टले पनि प्रभाव पार्न सक्छ । तसर्थ आयोगले यो विषयमा ध्यान पु¥याउनु पर्दछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?