ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
सम्पादकीय

कसरी जोगाउने हिउँ बिनाका हिमाल ?

१७ फाल्गुन २०७९, बुधबार ०८:५६
१७ फाल्गुन २०७९, बुधबार ०८:५६

यो बर्ष हिउँदमा पानी नपर्दा हिमाली क्षेत्रका अधिकांश हिमाल कालापत्थरमा परिणत भएका छन् । समयमा पानी नपर्दा चिसो बढ्न नसकेपछि हिउँले ढाकिएका हिमालको रुपमै परिवर्तन आएको छ । हिउँ नपर्दा यो बर्ष निर्धारित समयअघि नै गर्मी बढेको छ । जसका कारण अव हिउँ पग्लिएर हिमाली क्षेत्र झनै उजाड बन्ने जोखिम छ । त्यसो त तापमानमा बृद्धि विश्वव्यापी समस्या हो । नेपाललाई यसले झनै छिटो प्रभावित गर्ने देखिएको छ । पछिल्ला तथ्याँहरुका अनुसार वैज्ञानिक अध्ययनले हिमालय क्षेत्रबाट हिउँ तीव्ररूपमा पग्लिरहेको देखाएको छ । यो अनपेक्षित परिघटनाका लागि जलवायु परिवर्तन एक प्रमुख कारण मानिएको छ । ६ महिना अघिमात्र सार्वजनिक गरिएको एक अध्ययनले संसारको सबैभन्दा अग्लो स्थानमा रहेको हिमनदी तीव्रगतिमा पग्लिरहेको देखाएको छ । सो अध्ययन अनुसार सगरमाथाको सबैभन्दा अग्लो भागमा रहेको साउथ कोल ग्लेसियरको मोटाइ गएको २५ वर्षमा १८० फिट अर्थात ५४ मिटरले घटेको छ । हिमनदीमा रहेको हिउँको थुप्रोमा भएको क्षयीकरणका कारण त्यसभित्र रहेको कालो हिउँमा सूर्यको किरण पुग्दा यसको पग्लने क्रममा तीव्रता आएको अनुसन्धानमा संलग्न वैज्ञानिकहरुले जनाएका छन । निश्चितरुपमा विश्व तापमान बृद्धिको असर नेपालको हिमाली क्षेत्रमा पर्न थालेको छ र यो बर्ष जाडो याममा पनि हिमाल हिउँबिनाका भएका छन । हिउँ नपर्दा हिमालको स्वरुप नै बिग्रिएको छ । यसले नेपालको पर्यटन क्षेत्रमा समेत असर पर्ने देखिएको छ ।

विश्व तापमानमा भैरहेको बृद्धिले हिमाली क्षेत्रबाट हिमाल पग्लिनेक्रममा बृद्धिमात्र भएको छैन । यसले जलवायु, समुन्द्र सतह तथा पृथ्वीमा रहेका समग्र जीवनलाई प्रभावित गर्ने निश्चित छ । त्यसैगरी हरेक बर्ष नेपालका हिमनदी पग्लिँदा हिमनदी किनारमा रहेका बस्तीमा ठूलो असर पर्दै गएको छ । हिमनदी तटीय क्षेत्रका बासिन्दा बाढी, पहिरो जस्ता प्राकृतिक प्रकोपसँग जुध्नुपर्ने स्थिति सिर्जना भएको छ । उता त्यसभन्दा धेरै तल रहेको तल्लो तटमा समेत डुबान तथा बाढीको समस्या देखिने गरेको छ । यो नेपालका लागि ठूलो समस्या बन्दै गएको छ । विश्वका नाम कहलिएका वातावरणविदहरुले यो शताब्दीको अन्तसम्म विश्वका केही क्षेत्रमा हिउँ नै हराउन सक्नेसमेत चेतावनी दिएका छन । वन विनास, पेट्रोल, डिजेल जस्ता खनिज इन्धनको बढ्दो प्रयोगले वायुमण्डलमा हरित गृह ग्याँसको मात्रा अत्यधिक बढेको छ । यसले पृथ्वीको वायुमण्डललाई तताएको छ । जसका कारण प्रकृति नै असन्तुलित बन्दै गएको छ । विश्वले पृथ्वीको तापक्रम वृद्धिलाई १.५ प्रतिशतमा सीमित राख्ने लक्ष्य लिएपनि यो उद्देश्य पूरा गर्न कठिन देखिएको छ । अहिले रुस युक्रेन युद्ध रोकिएको छैन । यसका कारण विश्वका ठूला मुलुक विभाजित देखिएका छन । तीन देशहरुका बीचमा कार्बन उत्सर्जनको मात्रा कम गर्ने विषयमा बार्ता समेत हुन सकिरहेको छैन । त्यस्तो अवस्थामा वातावरण सन्तुलन राख्न नेपालले आफै पनि संरक्षणको क्षेत्रमा काम गर्नेतर्फ प्रयास गर्नु जरुरी छ ।

हिमाली क्षेत्रमा यो बर्ष पाँच महिनापछिमात्र हल्का पानी परेको छ । त्यसले केही राहत त दिएको छ तर हिउँ नै पार्नेगरि हिमालको स्वरुपमा परिवर्तन आउन भने मौसम अझै चिसिनु जरुरी छ । नेपालमा अहिले त्यो अवस्था चाहिँ देखिदैन । त्यसकारण नेपालका हिम श्रृंखलाको संरक्षणका लागि नेपालले अव आफैपनि पहलकदमी लिनु जरुरी छ । समग्रमा जलवायु परिवर्तनले सिर्जित मौसमका कारण विश्वका कतिपय स्थानमा अत्यधिक हिमपात र वर्षा हुने गरेको छ भने कतै आँधीबेहरीले प्रभावित गरेको छ । मंगलवार मात्रै अमेरिकामा आएको आँधीबेहरीले त्यहाँको जनजीवनमा प्रत्यक्ष असर परेको छ । ब्राजिलमा आएको बाढी र पहिरोका कारण त्यहाँका जनजीवनमा समेत ठूलो असर परेको छ । पाकिस्तानले गएको बर्षायाममा कति पीडा र क्षति बेहो¥यो त्यो हामी सवैले जानकारी पाएकै बिषय को । तसर्थ अव गर्मीयाम सुरु हुने बेला भैसकेको छ । त्यसै त विश्व खडेरी र जंगलमा हुने आगलागीका घट्नाका कारण प्रभावित भैरहेका छन । ती चुनौतिका रुपमा देखापर्दैछन । पछिल्लोसमय बाढी, पहिरो, डुबान जस्ता प्राकृतिक प्रकोपका घटना लगातार बढेको देखिन्छ । बाताबरणीय बिनासकै कारण यो अवस्था आएको छ । बाताबरणको चुनौति केवल हिमालमा मात्रै छैन, त्यसको प्रभाव मानव जीवनमा समेत परेको छ । नेपालले वातावरणीय क्षेत्रको चुनौति सामना गर्नेगरि अवको यात्रा तय गर्नु जरुरी छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?