ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
सम्पादकीय

विश्व टेलिभिजन दिवस

४ मंसिर २०८०, सोमबार ०६:१२
४ मंसिर २०८०, सोमबार ०६:१२

आज विश्व टेलिभिजन दिवस । ‘टुडे टिभी’ भन्ने नाराका साथ आज विश्वभर टेलिभिजन दिवस मनाईदै छ । विश्व टेलिभिजन दिवस मनाउन थालिएको लामो समय भइसकेको छ । पछिल्लोसमय सूचना साम्राज्य र बढ्दो सामाजिक सञ्जालका कारण टेलिभिजनको महत्व घटदै गएको हो कि भन्ने आभास हुन थालेको छ । घरका भित्तामा सजिने टेलिभिजन अव हरेक ब्यक्तिका मोवाईल र क्यामराले विस्थापित गर्न थालेको छ । टेलिभिजनको महत्व साँघुरिँदै जाँदा यसले पु¥याएको योगदान भने कहिल्यै बिर्सन सकिदैन् । अहिलेपनि टेलिभिजनको युग समाप्त भएको छैन । तर, टेलिभिजनको प्रभावकारीता भने घट्दै गएको अनुभूति भैरहेको छ । नेपालकै कुरा गर्दा राणाहरूले आफ्नो दरबारमा सजाउनकै लागि बेलायतबाट टेलिभिजन ल्याएको इतिहासमा उल्लेख छ । विक्रमसम्बत २०४२ सालमा पहिलोपटक नेपाल टेलिभिजन सुरु भएपछि यसको लोकप्रियतमा बृद्धि भयो । एक समय यस्तो थियो– टेलिभिजन हेर्नकै लागि के गाउँ अनि के शहर दर्शकको लाईन लाग्थ्यो । गाउँघरमा मानिसहरू घण्टौं हिँडेर टेलिभिजन हेर्न जान्थे । टेलिभिजनमा आउने धाराबाहिक श्रृंखलाले हरेक घरमा टेलिभिजनको रौनक हुन्थ्यो । नेपालका मात्रै होइन एकसमय भारतीय धाराबाहिक टेली श्रृंखलाले दिन कटाएको पत्तै हुँदैन्थ्यो । अहिले सामाजिक सञ्जालको कारण घरका भित्तामा टाँगिएका टेलिभिजनका सिसामा माकुरा लागेको अवस्था छ । सामाजिक सञ्जालको प्रयोगले टेलिभिजन हेर्ने दर्शकको संख्यामा भारी कटौती गरेको छ ।

यद्यपि तराईमा भन्दा पहाडी क्षेत्रमा अझैपनि टिभीको लोकप्रियता छ । तर त्यहाँ पनि इण्टरनेटले टिभी विस्थापित हुने अवस्था आईसकेको छ । निश्चितरूपमा टेलिभिजनले हाम्रो समाजमा पार्न सक्ने प्रभाव र यसको बढ्दो प्रभावकारिताका कारण नै संयुक्त राष्ट्रसंघले महासभामार्फत विश्व टेलिभिजन दिवस मनाउन थालिएको हो । विश्वका विभिन्न देशमा भइरहेका राजनीतिक गतिविधि, राजनीतिक परिवर्तन, शान्ति यात्रा, सुरक्षा लगायतका विषयले समाजको सुरक्षामा पार्न सक्ने प्रभावलाई मध्यनजर गर्दै संयुक्त राष्ट्रसंघले यो दिवस मनाउन थालेको हो । टेलिभिजन विश्वजगतमा सञ्चारको एउटा माध्यम बनेको मात्र छैन, हाम्रा विचार र निर्णयलाई प्रभाव पार्ने मात्र होइन, हामीलाई सूचित गर्न, मनोरञ्जनका लागि र कुनैपनि निर्णय लिन सहयोग गरिरहेको बिर्सन सकिदैन् । २१ वर्षका फिलो टेलर फन्सवर्थले पहिलोपटक सन् १९२७ मा टेलिभिजन आविष्कार गरेको मानिन्छ । यद्यपि टेलिभिजनको आविष्कार उनी एकजनाको प्रयासबाट मात्र भएको होइन । त्यसैले टेलिभिजनको आविष्कारको पंक्तिमा चाल्र्स फ्रान्सिस जेन्किन्स, जोन लेगी बेयर्ड र केन्जिरो ताकायानागी फन्सवर्थको नाम आउँछ ।

अव टिभीमात्र होइन पछिल्लो समय आमसञ्चार वा सूचनाका लागि भिडियोको प्रयोग बढ्न थालेको छ । मोबाइलमा होस् या अन्य कुनै डिभाइसमा भिडियोको प्रयोग बढ्दै गएको छ । टिभी मोबाइलमा खुम्चिएको छ । तर, यसको महत्व भने घटेको छैन । पछिल्लोसमय नेपालमा अनलाइन टिभीको अभ्यास सुरु भइसकेको छ । टिकटक, रिल, इन्स्टाग्राम जस्ता अनगिन्ति डिभाईसहरू प्रयोगमा आउन थालेका छन । तीनमा दर्शक झुम्मिन थालेका छन । टिभीमा आउने कार्यक्रमहरू अब हात हातमा मोबाइलमा नै हेर्न सक्ने भएका छौँ । बढ्दो सूचना प्रविधिको विकासले नयाँ नयाँ प्रविधिको प्रयोग बढेतापनि टेलिभिजनले पु¥याएको योगदानलाई बिर्सन सकिदैन् । आजपनि विश्व घटनाको पहुँचका लागि टेलिभिजनलाई विश्वसनीय आधार मान्ने गरिएको छ । तसर्थ विश्व टेलिभिजन दिवसको अवसरमा टेलिभिजनको विश्वसनीयतालाई अझै ब्यापक बनाउनु जरुरी छ । जसरी यो बर्षको नारा छ– टुडे टिभी, त्यसरी नै टुडेमात्र होइन, टुमारो पनि टिभीको आवश्यकतालाई मनन गर्नुपर्दछ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?