ट्रेंडिंग:

>> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा

संसदको अवरोध हटाउ

६ जेष्ठ २०८१, आईतवार
६ जेष्ठ २०८१, आईतवार

केही दिनयताको नेपालको राजनीतिमा विकसित घटनाक्रमले आम नेपाली जनतालाई चिन्तित वनाएको छ । सहकारी ठगीको छानबीन गर्ने नाममा सत्तापक्ष र प्रतिपक्षको आ–आफ्नै अडानले गाईजात्राको रूप लिएको छ । आ–आफ्ना माग पूरा गराउने नाममा सहमति, सहकार्य र एकताको विन्दुमा आउन नसक्ने नेपाली कांग्रेस तथा विपक्षलाई मिलाएर अघि लैजान नसक्ने सरकार दुवै दोषी छन । दुवै पक्षबाट भैरहेको अडान र प्रदर्शनले नेपालको हित गर्दैन । तसर्थ सरकारले विपक्षलाई विश्वासमा लिन सक्नुपर्दछ भने बिपक्षले पनि अधिकारको मुढेबलको दम्भ छोडनुपर्दछ । यद्यपि सहमतिका लागि दिनहुँ बार्ता भैरहेका छन । नेपाली राजनीतिमा नाटक भन्दा पनि नौटंकी बढी हुन्छ । त्यो गाईजात्रा बन्दा मुलुक र जनताले दुःख पाउने अवस्था हुन्छ । अबको विकल्प भनेकै विकृत राजनीतिलाई मिल्काउने नै हो । आज देश कहाँ छ र के भइरहेको छ भन्ने कुरा जिम्मेवार राजनीतिक दल र नेतालाई कुनै चासो छैन । उनीहरू वर्षौंदेखि सत्ताको लुछाचुँडी र सत्ता कब्जाको खेलमा नै रमाएका छन् । आज देशको विकास र समृद्धि भन्ने कुरा कुन चरीको नाम हो भन्ने भैसक्यो । देशमा के भएको छ भन्नु भन्दा पनि अब के भएको छैन भन्ने प्रश्न गर्ने अवस्थामा पुगेको छ । अव देशलाई थप असफलता र अस्थिरतातिर धकेल्ने प्रयास किमार्थ स्वीकार हुँदैन । तसर्थ जसरी हुन्छ सहमतिमा आउनैपर्दछ । जनताका प्रतिनिधिले बहस गर्ने, जनताको समस्या समाधान गर्ने तथा कानुन बनाउने थलो संसदलाई अनिर्णयको बन्दी बनाउने काम कदापी राम्रो होइन ।

निश्चितरूपमा सहकारी ठगी प्रकरण देशको सबैभन्दा ठूलो ज्वलन्त र गंभीर प्रश्न हो । सहकारी ठगीको बिषयमा सरकार सम्बेदनशील बन्नैपर्दछ । दुःखजिलो गरेर एक एक पैसा सहकारीमा जम्मा गरेका ती तमाम पीडितहरूको पैसा सहकारीले फिर्ता गर्नैपर्दछ । सहकारी जसले अपचलन गरेका छन, तीनलाई कानुनी कारवाहीमा ल्याउनैपर्दछ । तर, त्यसका नाममा संसद नै बन्धक राखेर समाधान हुन सक्दैन । त्यसै त अहिलेको नवपुस्ता अब यो देशमा केही हुन्न भन्ने निचोडमा पुगेर धमाधम विदेश पलायन हुँदैछन् । केही वर्ष पहिले स्नातक गरेर विदेश जानेको लाइन थियोे । अहिले हाइस्कुल अर्थात् कक्षा १२ उत्तीर्ण गर्दा बाहिर जानेको घुइँचो छ । सबैको एउटै कुरा छ– यस्तो देशमा बसेर के गर्ने ? देश युवाविहीन हुने अवस्था उत्पन्न भएको छ । देशमा कसैले संभावना देखेको छैन । यही अवस्थामा नेताहरू बाझाबाझ गरेर अवस्थालाई झनै गंभीर बनाउँदैछन् । त्यसो त राजनीति जतिसुकै सम्भावनाको खेल भए पनि न्यूनतम् इमान्दारीता कायम राख्नैपर्दछ । भनिन्छ, नीतिमध्ये सबैभन्दा महत्वपूर्ण नीति राजनीति हो । राजनीति ठीक दिशामा हिँड्ने हो भने अरू नीतिहरू स्वतः सरल रेखामा हिँड्छन् । तर, नेपालको नीतिलाई सही दिशामा हिँडाउने काम भएन । अव नेताहरूले सोच्ने बेला आएको छ । यसको नेतृत्व देशको नेतृत्व गरिरहनुभएका प्रधानमन्त्रीले नै गर्नुपर्दछ । प्रधानमन्त्री प्रचण्डले छलफलका माध्यमबाट नेपाली कांग्रेससहितका विपक्षी दलहरूलाई सहमतिमा ल्याउनैपर्दछ । बिपक्षीहरूले समेत मेरो गोरुको बाह्रै टक्का नभनी न्यूनतम सहमतिमा आउनुपर्दछ । सहमति, सहकार्य र एकताबाटै देशको ठूलोभन्दा ठूलो समस्या समाधान हुनसक्छ । तसर्थ सत्ता पक्ष र प्रतिपक्ष एउटा सहमतिको बिन्दुमा पुग्नेतर्फ गंभीर बन्नु जरुरी छ । संसद संवाद गर्ने थलो हो, बन्धक बनाउने होइन् । संसदको यो अधिवेशन अत्यन्त महत्वपूर्ण छ । संसदबाट प्रधानमन्त्रीले चौथोपटक विश्वासको मत लिने र त्यसपछि बजेट घोषणा समेत हुने भएकोले संसदको गतिरोध फुकाउने काममा ढिलाई नहोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?