ट्रेंडिंग:

>> स्थानीय तहमा यो वर्ष मात्रै ३० अर्ब ८३ करोड बेरुजु >> महालेखा प्रतिवेदन: एक बर्षमै थपियो २ खबर बेरुजु, कुल ११ खर्ब ८३ अर्ब पुग्यो >> चेक लिएर घुस खाने गुठीका कर्मचारी दोषी ठहर >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेस सडक आन्दोलनमा >> सिरोहियाको पक्राउ व्यक्तिगत रिसिइबीमा : झांक्री >> सहकारी ठगीमा गृहमन्त्रीमाथि छानवीन हुनुपर्छ : ज्ञानेन्द्र >> सरकारको रवैया निरंकुशताउन्मुख : गगन >> कांग्रेसको विरोधकाबीच नीति तथा कार्यक्रम पारित >> एमाले पाल्पाको नेतृत्व सर्वसम्मत >> संस्कृति संरक्षणमा पुल बन्दै सम्पर्क समाज >> युनाइटेडलाई एफए कपको उपाधि >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेसले काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गर्दै >> गुजरातमा गेम जोनमा आगलागी हुँदा १२ बालबालिकासहित २८ जनाको मृत्यु >> दुर्घटना न्युनीकरण र मर्यादित यात्रामा जोड >> बालीघरे ‘हजाम’ बाट मोहनको सैलुन क्रान्ति >> संस्कृति जोगाउन टप्पा र सिंगारु नाच प्रतियोगिता >> कृषि अनुदानको पुनरावलोकन होस् >> राजनीतिले धर्म छाडेपछि यस्तो हुँदो रहेछ ! >> चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, नीति तथा कार्यक्रम पारित गर्ने तयारी >> भारतीय न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव, यी स्थानमा हुनेछ वर्षा >> ‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फ्रीडम फाउन्डेसन कपिलबस्तुले दस जनाको निशुल्क उपचार गर्ने >> डिजिटल मार्केटिङ्ग अभिमुखिकरण >> विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’ >> स्वतन्त्र प्रेस चाहिन्छ : प्रधानन्यायाधीश >> रुपन्देहीको ड्राइभरटोल र जितगढीमा भएका दुर्घटनामा दुईजनाको मृत्यु >> अल्सरका कस्ता हुन्छन् लक्षण ? >> प्रहरी हिरासतमा रहेका कैलाश सिरोहिया अस्पताल भर्ना >> गर्मीमा धेरै पानी मात्र पिएर पुग्दैन, अरु के खाने ? >> छिपछिपे सहकारीको रकम हिनामिना : सांसद गीता बस्नेतसहित ३५ जनाविरुद्ध मुद्दा चलाउन सिफारिस >> आजको मौसमः कोशी, बागमती र लुम्बिनी प्रदेशमा बिहानैदेखि वर्षा >> बजेटमार्फत माग सम्बोधन गर्न मुक्त कमलरीको सरकारलाई ध्यानाकर्षण >> नवलपुरमा फेरि पाटेबाघको मृत्यु >> बगर बरदान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै

स्वास्थ्य बीमा सुविधामा बिरामीको सास्ती

२ जेष्ठ २०८१, बुधबार
२ जेष्ठ २०८१, बुधबार

स्वास्थ्य बिमा गरेका नेपालीहरूले सहज र सुलभरूपमा उपचार पाउने आशा एवं विश्वास राख्नु स्वाभाविक हो । किनभने राज्यले दिएको सुविधाको प्रयोग हरेक नागरिकको अधिकार हो । स्वास्थ्य बिमामा आवद्ध हुन नेपाल सरकारले अहिलेपनि बेला बेलामा सूचना जारी गरिरहेकै छ तर स्वास्थ्य बिमा गरेकाहरूले भने उपचार लिन ठूलै सास्ती पाउनु परेको अवस्था छ । स्वास्थ्य बिमा गरेकाहरूले अहिले उपचार नपाउने अवस्था छ । सरकारले तोकिदिएको अस्पतालमामात्रै सुविधा पाईने भएकोले नागरिक गुणस्तरीय र भरपर्दो सेवाबाट बञ्चित छन । स्वास्थ्य बिमा गराएका विरामीलाई अरू विरामी सरह प्राथमिकता नदिने गरेको पाइएको छ । सरकारी अस्पतालमा त्यसै त विरामीको लामो लाईन हुन्छ, त्यसमाथि स्वास्थ्य बिमा गराएका विरामीमाथि सास्ती दिने गरेको गुनासो बढ्दै गएको छ । स्वास्थ्य बिमा गराएकै कारण जहाँ बिमाको विरामीको उपचार हुन्छ, त्यहाँ जानु विरामीको लागि बाध्यता छ । लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालकै कुरा गर्दा स्वास्थ्य बिमाका विरामीको भीडकै कारण उपचार गराउन सास्ती खेप्नु परेको छ । नेपालको संविधान २०७२ ले कोहीपनि नेपाली नागरिक उपचार सेवाबाट बञ्चित हुनु नपरोस् भन्ने ग्यारेन्टी गरेको छ । तर, स्वास्थ्य अधिकारको ग्यारेण्टी गरिएको भएपनि नेपाली नागरिक भने स्वास्थ्य अधिकारबाट बञ्चित भएका छन । अपरेशन गर्नुपरे स्वास्थ्य बिमा गराएका विरामीले महिनौ दिन पालो कुरेर बस्नुपर्ने अवस्था छ । राज्यको नीति स्पष्ट नहुँदा र सरकारले बिमाको पैसा समेत भुक्तानीमा आलटाल गर्दा समस्या झनै बढेको छ । राजधानी काठमाण्डौंको अवस्था त गंभीर छ भने देशका दुर्गम क्षेत्रका नागरिकको अवस्था कस्तो होला ? कम्तीमा पनि स्वास्थ्यमा जनताको पहुँच भयो भने त्यसले स्वतः जीवनस्तर माथि उठाउन धेरै सहयोग प्राप्त हुन्छ । अन्तर्राष्ट्रिय अभ्यासमा पनि जुन मुलुकमा स्वास्थ्य निःशुल्क हुन्छ, त्यस देशलाई सुखी र समृद्ध मान्ने गरिएको छ । विश्वका अधिकांश मुलुकमा स्वास्थ्य निशुल्क छ । जसका कारण ती मुलुकमा प्रगति हासिल भएको छ ।

हाम्रो संविधानले पनि नागरिकको स्वास्थ्यप्रतिको प्रतिवद्धता कार्यान्वयन गर्न सरकारलाई अमूक रूपमा आदेश नै गरेको छ । कमसेकम हरेक नेपाली जनतालाई स्वास्थ्यप्रतिको ग्यारेण्टी भयो भने उनीहरूको ध्यान अन्य सकारात्मक कामतर्फ लाग्न सक्छ । त्यसले देशलाई नै मार्गदर्शन गर्न सक्छ । मुलुकमात्र सम्मृद्ध भएर हुँदैन, त्यस देशका नागरिकको पहुँच कति छ भन्ने कुरापनि अति महत्वपूर्ण हुने भएकोले देशको विकासका साथै नागरिकको दायित्वबोधतर्फ सवैको ध्यान जानु जरुरी छ । निश्चितरूपमा स्वास्थ्य क्षेत्रको विकासका लागि र सुधारका विविध आयाममा प्रयास भएका छन, सरकारले पनि प्रयास गरेको छ । अव यसलाई सफलता उन्मुख वनाउने दायित्व हामी सवैको हो भन्ने कर्तव्य पनि बोध गर्नु जरुरी देखिन्छ । स्वास्थ्यमा जनताको पहुँच बढाउने हो भने नेपालीको जीवनस्तरमा पनि परिवर्तन हुनुका साथै मृत्युदरमा पनि कमी आउँछ । जसले नेपालको आर्थिक बृद्धि हासिल गर्न महत्वपूर्ण सहयोग पुग्ने अपेक्षा गरिएको छ । अव सरकारले स्वास्थ्यमा सहजरूपमा जनताको पहुँच बढाउन प्रयास गर्नु जरुरी छ । सवै नागरिकले विना कुनै समस्या उपचार सेवा पाउनेतर्फ सरकारले ग्यारेन्टी गर्नुपर्दछ । अहिले त स्वास्थ्य बिमा गराउनु भनेको उपचारमा सास्ती पाउनु हो भन्ने बुझाई सुरु भएको छ । बिमा गराएका विरामीले सरकारी अस्पतालमा एकै दिनमा सेवा पाउन नसकिरहेको अवस्था छ । सरकारले स्वास्थ्य बिमाको सुविधा विरामीले चाहेको अस्पतालबाट लिन पाउने व्यवस्था जहिलेसम्म बनाउँदैन तबसम्म स्वास्थ्य बिमाको सास्ती अन्त्य हुने छैन । अर्कोतर्फ स्वास्थ्य बिमा लिने विरामी अधिकांश बृद्धबृद्धा छन तर उनीहरूले यो गर्मीयाममा लामो लाईनमा बसेर उपचार लिनै सक्दैनन् । त्यसमाथि एउटै चिकित्सकले सयौं विरामी हेर्ने हुँदा राम्रो उपचार नपाउने अवस्था छ । सरकार अव स्वास्थ्य बिमा लागू गरेरमात्र हुँदैन, भरपर्दो र सुलभ सेवा दिनेतर्फ पनि ध्यान जाओस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?