ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
सम्पादकीय

भुकम्प पीडित खुल्ला आकासमुनी, राहत र पुर्नस्थापनाको काम छिटो गर

२४ कार्तिक २०८०, शुक्रबार ०६:१५
२४ कार्तिक २०८०, शुक्रबार ०६:१५

जाजरकोटको बारेकोट केन्द्रविन्दु भएर भुकम्प गएको सात दिन बितिसक्दा पनि भुकम्प प्रभावितहरू अझै खुला आकासमुनी बस्न बाध्य भएको भन्दै सरकारले दिने राहत छिटो उपलब्ध गराउन ध्यानाकर्षण गराएका छन । भुकम्प प्रभावितहरूले त्रिपालसमेत पाउन नसकेको भन्दै स्थानीय जाजरकोटका भुकम्प प्रभावितले राहत बितरणप्रति असन्तुष्टी जनाएका छन । राहत बितरण गरिएपनि नजिकका आफन्तहरूले मात्रै पाएको र चिनजान नभएका गाउँका पीडितहरूले अझै कुनैपनि प्रकारको राहत नपाएको उनीहरूको गुनासो छ । एकद्वारका नाममा राहत वितरणको काम लगभग ठप्प जस्तै भएको छ । भुकम्प प्रभावितहरू जाडोमा कक्रिएर बस्न बाध्य छन । राहतको काम निकै सुस्त भएकोमा ब्यापक असन्तुष्टी देखिएको छ । भूकम्पबाट करिब एक लाख ८० हजार नागरिक प्रभावित भएको तथ्याँक सार्वजनिक भएको छ । जाजरकोट र रुकुम पश्चिममा गएको विनाशकारी भूकम्पमा परी हजारौं व्यक्तिहरू विस्थापित हुन पुगेका छन् ।

आफ्नै घर खण्डहरमा परिणत भएको र कैयौँ आफन्त र छरछिमेकका सदस्यहरू घरमा पुरिएर मृत्युवरण गर्न बाध्य भएको दृश्यले भुकम्प पीडितहरू भावविह्वल वनेका छन । भागेर बाँचेकाहरूले घरबास सबै गुमाएका छन् र अहिले हजारौँ स्थानीयहरू खुला आकाशमुनि रात बिताउन विवश भइरहेका छन् । विस्थापितलाई राहत र पुनस्र्थापना अहिलेको अहम् आवश्यकता हो । मृत्यु भएकाहरूको परिवार शोकमा छन् भने घर भत्किएर विस्थापित भएकाहरू पनि कहाँ बस्ने, के खाने र के लगाउने भन्ने समस्याले आक्रान्त छन् । त्यसैले यतिखेर त्यहाँका बासिन्दाका लागि सहानुभूति होइन, तत्काल राहत र पुनस्र्थापनाको खाँचो छ । सरकारले छिटोभन्दा छिटो प्रभावित क्षेत्रका जनतालाई चिसोबाट बचाउनु जरुरी छ । चिसोकै कारण भुकम्प प्रभावितहरू विरामी पर्न थालेको समाचार आईरहेको छ । यो निकै दुःखद कुरा हो । पीडितहरूलाई झन् पीडित हुने अवस्था कुनै हालतमा पनि आउन दिनुहुँदैन । प्रभावित क्षेत्रमा देश तथा विदेशबाट राहतको ओइरो लागेको छ तर किन राहत बितरणमा ढिलाई भैरहेको छ ? सरकार किन भुकम्प प्रभावितहरूसम्म छिटो राहत पुयाउने काममा बिलम्ब गरिरहेको छ ? यो अवस्थामा सरकार मानव संबेदनाहिन हुनुहुँदैन । तसर्थ राहत वितरण हुँदैछ भनेर सरकारले ढिलाई गरेर अनि हात बाँधेर बस्न सरकारलाई कदापि हुँदैन । एक साता हुँदापनि अहिलेसम्म पीडितहरूलाई बस्न र खानाको राम्रो प्रबन्ध हुन सकेको छैन ।

खुला आकासमुनी रात बिताउन बाध्य हुनुपरेको छ । मानौं त्यहाँ मानवीयता भन्ने कुनै अनुभूति हुन सकेको छैन । यसले उनीहरू झन् दुखित हुनुपर्ने अवस्था सिर्जना भएको छ । जाडोको मौसममा पीडितहरू खुला आकाशमा गुजारा गर्नुपर्दा स्वास्थ्यमा समेत प्रतिकूल अवस्था सिर्जना हुन थालेको छ । त्यसैले विस्थापित सबैलाई प्रभावकारीरूपमा पुनस्र्थापना गर्ने गरी तीनवटै सरकारहरू राहत र पुनस्र्थापनामा गंभीर बन्नु जरुरी छ । भुकम्प प्रभावितहरूको दुःख पीडामा मल्हम लगाउने काममा नेकपा एमालेले चासो र चिन्ता देखाएको छ । त्यसो त अरू पार्टीहरूले समेत सहयोग गरिरहेका छन तर नेकपा एमालेले भुकम्प प्रभावित क्षेत्रमा आफ्ना एकहजार कार्यकर्तालाई स्वयंसेवकका रूपमा खटाउन थालेको छ । जनतालाई दुःख पर्दा हो सहयोगको काँध थाप्ने । अरू बेला नागरिकहरू आफै दुःखजिलो गरिरहेका छन । जेहोस नेकपा एमालेले एकहजार स्वयंसेवक परिचालन गरेर पुनर्निर्माणको जुन अभियान सुरु गर्दैछ, त्यसको अनुसरण अरू पार्टीहरूले पनि गर्न सक्नुपर्दछ । नागरिकहरू संकटमा पर्दा सरकारले कुशल अभिभावकत्व दिनुपर्छ । तर, सरकारभन्दा एक कदम अघि बढेर नेकपा एमालेको मानवीयता प्रकट भएको छ, यो महत्वपूर्ण बिषय हो । अहिले भुकम्प प्रभावित क्षेत्रमा राहत बितरणमा ठूलो अनियमितता भएको गुनासो आएको छ । राहत वितरणमा पनि पहुँच भएकाहरूले मात्रै पाउने अवस्था देखिएको छ । आफ्ना दलका कार्यकर्तालाई मात्रै राहत वितरण गरिएको र राहत वितरणमा समेत पक्षपात देखिएको गुनासो सुन्नमा आएको छ । सरकारको यो बिषयमा गंभीर ध्यानाकर्षण होस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?