ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
सम्पादकीय

क्यालेण्डरमै सीमित लगानी सम्मेलन

२२ कार्तिक २०८०, बुधबार ०६:०२
२२ कार्तिक २०८०, बुधबार ०६:०२

लुम्बिनी प्रदेश सरकारले संघीय संरचना बनेर प्रदेश सरकार वनेपछि हरेक बर्ष लगानी सम्मेलन गर्ने भन्दै बार्षिक नीति तथा कार्यक्रममै प्राथमिकता दिदै आएको छ । लुम्बिनी प्रदेश सरकार बनेको ६ बर्ष भैसक्यो । यसबीचमा चारवटा प्रदेश सरकार बने । हरेक प्रदेश सरकारले नीति तथा कार्यक्रम र बजेटमै लगानी सम्मेलन गर्ने घोषणा सहित कार्यक्रम समावेश गर्दै आएका छन तर अहिलेसम्म लगानी सम्मेलनले सार्थकता पाएको छैन । लगानी सम्मेलन क्यालेण्डरमै सीमित भएको छ । लुम्बिनी प्रदेशको सवैभन्दा पहिलो मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेल सरकारले ल्याएको पहिलो नीति तथा कार्यक्रममा समावेश गरिएको लगानी सम्मेलनको कुरा पछिल्लो डिल्लीवहादुर चौधरी नेतृत्वको प्रदेश सरकारले पनि प्राथमिकतामै राखेको छ तर लगानी सम्मेलन हुन सकेको छैन । बरु बासु घिमिरे नेतृत्वको तिलोत्तमा नगरपालिकाले लगानी सम्मेलन सफलतापूर्वक सम्पन्न गरेर नयाँ सन्देश दिएको विर्सन सकिदैन ।

नेपालको अर्थतन्त्रले अझैपनि आशातीत परिणाम दिन नसकेको अवस्थामा लगानी सम्मेलन संघीयदेखि प्रदेश सरकारका लागि पनि महत्वपूर्ण सरोकारको बिषय थियो । लगानी सम्मेलनवाट बैदेशिक लगानी भित्रिने आशा राख्नु अन्यथा होइन तर लगानी सम्मेलन नै गर्न नसक्नु चाहिँ बिडम्वनाकै बिषय हो । त्यसै त मुलुकमा राजनीतिक खिचातानी र जालझेलका कारण अहिले मुलुक दिशाहीन भैरहेको छ । जसको प्रत्यक्ष असर लगानीमा परिरहेको छ । विदेशका लगानीकर्ताहरू नेपालमा लगानीको सुरक्षित वातावरणको अवसरमा छन तर त्यो अवसरको उपयोग गर्न नपाउँदा केवल निरासावाहेक केही छैन । नेपालमा जारी राजनीतिक अस्थिरताका बीचमा लगानीकर्ताहरू लगानी गर्न हिचकिचाईरहेका छन् । उद्योगी मैत्री वातावरण मुलुकमा छैन । २०५२ सालयता मुलुकमा सञ्चालनमा रहेका उद्योगहरू समेत धरासायी बन्दै गएका छन् । कतिपय त थेग्न नसकेर बन्द समेत भए । बडो दुःखका साथ भन्नुपर्छ ऋण धन गरेर लगानी गरेको उद्योग व्यवसाय बन्द गर्नुपर्दा उद्योगीहरूको अवस्था कस्तो हुन्छ ? सायदै कल्पना गर्न सकिन्छ । यो अवस्थामा बन्द भएका उद्योग व्यवसायलाई लगानी सम्मेलनका माध्यमबाट पुनः सञ्चालनको बाताबरण बनाउन सकिन्छ । तर, त्यसमा पनि सम्वन्धित निकायको ध्यान जान सकेको छैन । बैदेशिक लगानी भन्दा पनि नेपालकै लगानीकर्ताहरूलाई सुनिश्चितता सहितको प्रतिवद्धता दिएर स्वदेशकै लगानीलाई प्राथमिकता दिनु सर्वाधिक महत्वको कुरा हो ।

मुलुकको आर्थिक विकासमा ठूलो योगदान गर्न सक्ने नीजि क्षेत्रको विकास तथा विस्तारमा सरकारले समयमै सोँच्न जरुरी छ । सरकारले उद्योग व्यवसायमा भएको लगानी संरक्षण गर्ने गरी ऐन कानुनहरू वनाउने र भएका ऐन कानुनको सहज कार्यान्वयन मात्रै गर्ने हो भने पनि उद्योग व्यवसायको विकासमा एउटा ईटा पक्कै थपिने छ । तर सरकारमा सहभागी दल र तिनका नेतृत्वकर्ताहरूले आर्थिक अवस्थाको यो भयावहताप्रति गंभीर हुन ध्यान दिइरहेका छैनन् । यो अवस्थामा केवल लगानी सम्मेलनवाट मात्र मुलुकको विकास खोज्ने सरकारी प्रवृत्ति गलत छ । तर, पनि घोषित लगानी सम्मेलन समेत गर्न नसकेर सरकार तथा प्रदेश सरकार कमजोर बन्दै गएका छन् । लगानी सम्मेलनले औद्योगिक जागरण सिर्जना हुने भएकोले अव ढिलाई नगरी प्रदेश सरकारले त्यसतर्फको काम अघि बढाओस् । होइन भने बर्षौदेखि नीति तथा कार्यक्रममा समावेश लगानी सम्मेलनको कुरा हटाउने काम होस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?