ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
सम्पादकीय

शिक्षकका जायज माग पूरा गर

५ आश्विन २०८०, शुक्रबार ०५:५५
५ आश्विन २०८०, शुक्रबार ०५:५५

विद्यालय शिक्षा विधेयकको विरोधमा देशभरका शिक्षकहरूले काठमाडौं केन्द्रित प्रदर्शन गरिरहेका छन । विद्यालय बन्द गरेर काठमाडौंमा भेला भएका उनीहरू माग सम्बोधन नहुँदासम्म नफर्किने अडानले सामुदायिक विद्यालयका लाखौं विद्यार्थीको पढाई अवरुद्ध भएको छ । नेपाल शिक्षक महासंघको अगुवाइमा देशभरबाट आन्दोलनमा आएका शिक्षकहरू बुधवारदेखि माइतीघरमा भेला भई प्रदर्शन गरिरहेका छन् । संसदमा दर्ता भएको शिक्षा विधेयकमा महासंघले विभिन्न १८ बुँदे असहमति प्रकट गरेको छ । जसमा सरुवा, बढुवा, दरबन्दी, स्थानीय पालिका अन्तर्गत नबस्ने सहितका माग छन् । यो माग पूरा नभएसम्म आन्दोलन नरोकिने महासंघको चेतावनी छ ।

सरकारी शिक्षकहरूले विद्यालय बन्द घोषणा गरेपछि शिक्षा विधेयकका बिषयमा अव सरकारको गंभीर ध्यानाकर्षण हुनुपर्दछ । देशभरका करिव एकलाख ५० हजार शिक्षक एकैपटक आन्दोलनमा उत्रिनु संयोगमात्र होइन । सरकारले शिक्षक आन्दोलनको विषयमा आफ्नो स्पष्ट धारणा सार्वजनिक गरोस् । शिक्षकका जायज माग सम्वोधन होस् । तर, आन्दोलनका नाममा नाजायज माग सम्बोधन गर्न दवाव दिनु न्यायोचित होइन । तसर्थ आन्दोलनको नेतृत्व गरिरहेको शिक्षक महासंघले पनि सरकारसंग विनासर्त बार्तामा बसेर आफ्ना जायज माग सम्वोधन गर्न सरकारलाई दवाव दिनुपर्दछ । अर्कोतर्फ विद्यालय नै बन्द गरेर लाखौं विद्यार्थीको भविष्यमाथि खेलवाड गरिएको भन्दै शिक्षक आन्दोलनको आलोचना भएको छ ।

निश्चितरूपमा शिक्षक महासंघले आफ्ना जायज माग पूरा गराउन दवाव दिनु स्वागतयोग्य कदम भएपनि विद्यालय नै बन्द गर्नु चाहिँ न्यायसंगत होइन । यस विषयमा शिक्षक महासंघको ध्यानाकर्षण हुनु जरुरी छ । शिक्षा विधेयकमा सुधार गर्नुपर्ने मागमा सहमति भएपनि विद्यार्थीको पढ्न पाउने अधिकार हनन नगर्न स्थानीय पालिकाहरूले अनुरोध गरेका छन् । आन्दोलनको नाममा सेवा नै ठप्प गर्ने प्रवृत्ति नेपालमा बढ्दै गएको छ । अत्यावश्यक सेवाभित्र पर्ने स्वास्थ्य क्षेत्रमा पनि यही अवस्था छ । तसर्थ आन्दोलनकारीले यो विषयमा नयाँ ढंगले सोच्नु जरुरी छ । काठमाण्डौं लगायत देशका विभिन्न पालिकाहरूले विद्यालय शिक्षा ऐनमा आफूहरूको समेत असहमति रहेको बताउँदै तर विद्यालय बन्द गरेर असहमति प्रकट गर्ने विषय स्वीकार्य नहुने बताएका छन् । अर्कोतर्फ काठमाडौ केन्द्रीत शिक्षक आन्दोलनमा देखिएको उपस्थितिले सरकारलाई गम्भीर भएर सोच्न बाध्य बनाएको छ । शिक्षकहरू बिद्यालय नै बन्द गरि आन्दोलनमा उत्रिनुले राष्ट्रिय अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा पनि राम्रो सन्देश जादैन ।

अव ढिलो नगरी सरकारले छिटोभन्दा छिटो संसदमा पेश गरेको शिक्षा बिधेयक फिर्ता गरि शिक्षकसंग बिगतमा भएका सहमतिलाई समेटेर तत्कालै शिक्षक कर्मचारी मैत्री र सरकारी विद्यालय मैत्री शिक्षा ऐन ल्याओस् । बिद्यालय खुल्ने र पठननपाठन हुने वातावरण बनाइयोस् । उता गाउँपालिका राष्ट्रिय महासंघ नेपाल र नेपाल नगरपालिका संघले पनि आधारभूत शिक्षा प्राप्त गर्ने बालबालिको मौलिक हक र मानव अधिकारको हनन् हुने गरी अनिश्चितकालीन विद्यालय बन्द नगर्न अनुरोध गरेको छ । संविधानले व्यवस्था गरेको बालबालिकाको मौलिक हक हनन हुन नदिनेतर्फ स्वयं गुरुहरूको पनि ठूलो दायित्व र कर्तब्य हुने भन्दै आफ्नो माग पूरा गराउने नाममा बालबालिकाको अधिकार हनन नगर्न सचेत गराउनु जायज छ । शिक्षकहरूका कतिपय माग जायज छन्, त्यसमा सवैको नैतिक समर्थन छ तर विद्यार्थीको पढ्न पाउने मौलिक हक नै हनन हुने गरी विद्यालय बन्द गर्ने कुरा न्यायोचित होइन् भन्ने आम चासो र चिन्ता हो । यस विषयमा शिक्षक महासंघ र सरकार गंभीर बन्नु जरुरी छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?