ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
सम्पादकीय

संविधान दिवसः कार्यान्वयनमा अझै चुनौति

३ आश्विन २०८०, बुधबार ०५:५७
३ आश्विन २०८०, बुधबार ०५:५७

वि.सं. २०७२ साल असोज ३ गते तत्कालीन प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालाको नेतृत्वमा राष्ट्रपति डा. रामबरण यादवले संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपालको संविधान जारी गर्नुभएको आज आठ बर्ष पुगेको छ । संविधान जारी भएको दिनको स्मरणमा नेपालमा संविधान दिवस मनाइदै आइएको छ । संविधान जारी भएपछि मुलुकमा राजनैतिक स्थीरता, शान्ति र सुशासन कायम हुने अपेक्षा गरिएको थियो तर त्यो अहिलेसम्म हुन सकेको छैन । संविधान र व्यवस्थाप्रति नै बिमति राख्दै केही मधेशबादी दल र विप्लव नेतृत्वको नेकपा माओवादी अझैपनि आन्दोलनमै छन् । विप्लव नेतृत्वको नेकपाले बैज्ञानिक समाजवाद सहितको नयाँ संविधानका लागि बहस गर्दै आएको छ । संविधान जारी गर्दा एकठाउँमा उभिएका प्रमुख दलहरू संविधान कार्यान्वयनमा पनि एक ठाउँमा उभिन जरुरी छ । अहिलेपनि मुलुक संक्रमणकालमा छ । नेपाली जनताको लामो बलिदानबाट प्राप्त संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रलाई स्थायित्व दिने काममा दलहरू अहिलेसम्म चुकेका छन् । मुलुकले राजनैतिक स्थायित्व पाउन सकेन् । राजनीतिक दलहरूबीचको अन्तद्र्वन्द्वका कारण संविधानको प्रभावकारी कार्यान्वयन हुन सकिरहेको छैन । राजनीतिक दलहरू मुलुकको भाग्य र भविष्य निर्माण गर्नेभन्दा पनि दलीय स्वार्थ र दलभित्रको गुट–उपगुटमा लिप्त छन् । विगत ३० बर्षदेखि मुलुकमा आलोपालो जस्तै गरि शासन गर्दै आएका नेपाली कांग्रेस र नेकपा एमालेको काँधमाथि यतिखेर गहन जिम्मेवारी आएको छ । संविधानको भावना र मर्मलाई पूरा गर्न संसद्भित्र रहेका सबै दल र संसददेखि बाहिर रहेका केही साना दलहरूलाई समेत समेटर संविधान कार्यान्वयन गर्ने दिशातर्फ कांग्रेस र एमालेले नेतृत्वदायी भूमिका खेल्नुपर्दछ ।

निश्चित रूपमा प्रजातन्त्रको पुनस्र्थापना पछाडि देशमा करिव तीन दशकमा तीन दर्जन सरकार वने । विडम्बना नागरिकले कुनैपनि सरकारबाट राहतको अनुभूति गर्न पाएनन् । ३० वर्ष बढीको प्रजातान्त्रिक यात्रामा मुलुक कंगाल बन्दै गयो । युवाहरू विदेसिन बाध्य भएका छन । गाउँबेसीका खेतबारीहरू बाँझिदै गएका छन । पहाड रित्तिदै छ । देश किंकर्तब्यविमूढको अवस्थामा छ । सिंहदरबारमा पुगेका राष्ट्रिय दलहरू आ–आफ्नै आपसी गुट, फुट, स्वार्थ र तनावहरूका बीचमा सरकार बनाउने र गिराउने खेलहरूमा अभ्यस्त भए । संविधान दिवस मनाउँदै गर्दा प्रचण्ड नेतृत्वको सरकार पनि फेरिने हल्ला भैरहेको छ । नेताहरू नयाँ सरकार बनाउने खेलमा अभ्यस्त हुन थालेका छन । नेताहरूलाई देशको भन्दा पनि सत्ताको मोह बढ्दो छ । संविधान सबल वनाउनेतर्फ भन्दा कमजोर वनाउने प्रयास भैरहेका छन् । सारमा यो संविधानलाई पनि असफल वनाउने प्रयास हुने हो कि भन्ने चिन्ता उत्पन्न भएको छ । नेपाली जनताले ठूलो त्याग र बलिदान गरेर ल्याएको संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रप्रति नेपाली जनताको ठूलो आशा र भरोसा थियो । तर, जनताको आशामाथि तुषारापात भैरहेको छ ।
संविधान जारी भएको आठ बर्ष हुँदैगर्दा संविधान कार्यान्वयनमा अहिलेपनि चुनौती देखिएको छ । त्यसो त संविधान जारी भएको केही समयमै संविधानमा संशोधन गरियो तर पनि आम जनताले संविधानप्रति अपनत्व दर्शाउन सकिरहेका छैनन् । अव दलहरू मिलेर सरकार पटकपटक परिवर्तन होइन, पाँच बर्षसम्मै स्थीर सरकार बनाऔं । अनिमात्र संविधानले निदिष्ट गरेको लक्ष्य र उद्देश्य पूरा हुन सक्छ । संविधान सफल बनाउने हो भने दलहरू फुटेर होइन, एक भएर अघि बढ्नु जरुरी छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?