ट्रेंडिंग:

>> पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रममा जोड दिन सुझाव >> प्राकृतिक र कृत्रिम जलाशयलाई बहुउपयोगी बनाउने गरी पर्यटकीय गन्तव्य बनाइने >> बालिका जबरजस्ती करणी अभियोगमा एकजना पक्राउ >> ओलीले भने– मिशन ८४, हरेक वडामा ५१ प्रतिशत एमाले >> एमाले एक्लैले सरकारको नेतृत्व गर्ने गरी अभियान चलाएका छौ : शंकर पोखरेल >> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा >> विकासमा राजनीति हुँदैन : खड्का >> छत्रेश्वरीका कर्मचारीको हातमा कालोपट्टी, कार्यालयमा कालो ब्यानर >> विश्व पर्यटन दिवसः बेलहिया र लुम्बिनीमा पर्यटकलाई स्वागत >> अनाथ आश्रमलाई खाद्यान्न वितरण >> सांसद विनोद चौधरीको तीन कम्पनीमा भारतीय आयकर विभागको छापा >> मंगोलियाविरुद्ध नेपालको कीर्तिमानी जित >> सुन तस्करी प्रकरणमा आजदेखि थुनछेक बहस >> एमाले बागमतिको नेतृत्व चुन्न आज निर्वाचन >> नेपालले मंगोलियालाई दियो ३ सय १५ रनको लक्ष्य >> टी–२० क्रिकेटमा बुटवलका कुशल मल्लको विश्व कीर्तिमान,३४ बलमा शतक पूरा >> यस्तो आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> श्रेष्ठ र अर्यालको टिम मैदानमा (भिडियो अन्तर्वार्तासहित) >> आज विश्व पर्यटन दिवस मनाइँदै >> पाल्पा अस्पतालः रिफर सेन्टरको पहिचान बदल्दै >> सुन तस्करी प्रकरण : आजदेखि थुनछेक बहस सुरु हुने >> लक्षित बर्गको तालिमः फेरिदै महिलाको जीवनस्तर ! >> नेपाल, हङकङ र यूएईबीच त्रिकोणात्मक सिरिज गर्ने क्यानको निर्णय >> बदलिँदो पर्यटन र हाम्रो तयारी >> पर्यटन दिवसः पुनरुत्थानमा जोड दिऔं >> शिक्षकको हातमा चक डस्टर होइन ल्यापटप >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> समाज विकासको मुख्य आधार नै असल संस्कार >> सर्वोच्चले सोध्यो– बाबुराम भट्टराई र माधव नेपाललाई के कारणले मुद्दा नचलाएको ? >> बुटवलमा अन्तर धार्मिक शान्ति सञ्जाल गठन >> चाडपर्व लक्षित गरी सरकारले देशभर ९८ स्थानमा सहुलियत पसल चलाउने >> जुवातास खेल्ने आठजना नगदसहित पक्राउ >> आयल निगमले सर्वसाधारणलाई आईपीओ जारी गर्ने >> रामपुरका जेष्ठ नागरिकलाई गाउँटोलमै भत्ता >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारले दियो राउटेलाई दशै खर्च >> दाङ बस दुर्घटना अपडेट : घाइते भएकाहरुको पहिचान खुल्यो >> गरिबलाई नभई गरिबी लखेट्नुपर्छ : ओली >> यति एअरलाइन्सले सर्वसाधारणलाई प्रिमियम शेयर दिने >> ११ वर्षीया बालिकालाई जबरजस्ती करणी, एकजना पक्राउ >> एमाले बाग्मती अधिवेशनको बन्दसत्र सुरु >> सुरक्षा माग्दै चिकित्सकहरू सडकमा >> हाजिरीजवाफमा जामिया गुल्सने भिका प्रथम >> पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालद्वारा लुम्बिनीको भ्रमण >> उदीयमान खेलाडी जन्माउने बर्दघाटः खेलकूद विकासमा भने सधै उपेक्षित >> दाङमा बस दुर्घटना, २५ जना घाइते
सम्पादकीय

मोतीराम भट्टको ११७ औं जयन्ती

२८ भाद्र २०८०, बिहीबार ०५:४५
२८ भाद्र २०८०, बिहीबार ०५:४५

आज नेपाली साहित्याकाशका चम्किला तारा मोतीराम भट्टको ११७ औं जयन्ती । आजको दिन नेपालका साहित्यकार तथा सर्जकहरूले मोतीराम भट्टले नेपाली साहित्यको क्षेत्रमा पु¥याएको योगदानको स्मरण गर्दै मोती जयन्ती मनाउँदै छन् । वि.सं. १९२३ साल भदौ २५ गते भोसीको टोल काठमाण्डौंमा जन्मनु भएका मोतीराम भट्टको मृत्यु १९५३ साल भदौंको कृष्ण औंसीका दिनमा भएको थियो । अत्यन्त कलिलो उमेरमै यो संसारबाट बिदा भएका मोतीरामले ३० बर्षको उमेरमै नेपाली साहित्याकाशलाई अमूल्य सम्पत्ति छोडेर जानुभयो । मोतीराम पूरा उमेर बाँच्न पाएको भए निश्चितरूपमा नेपालको साहित्य क्षेत्र अझै सम्मृद्ध बन्ने कुरामा दुईमत छैन ।

मोतीराम नेपाल कविताको माध्यमिक कालको पूर्वाद्र्धका सशक्त प्रतिभाशाली कविको पहिचान बनाउन सफल हुनुभयो । मोतीरामकै सबल नेतृत्वमा नेपाली कवितामा युगान्तकारी परिवर्तन आउनुका साथै श्रृंगारिक धाराको विकास भएको मानिन्छ । मोतीरामले भारतको बनारसमा अध्ययन गर्दैगर्दा खोलेको समस्यापूर्ती मण्डलीलाई मोती मण्डली भनिन्छ । वि.सं. १९४५ मा काठमाण्डौंमा आएपछि पुनः मण्डली निर्माण गरेर कविता लेखनतीर प्रवृत्त भएको पाईन्छ । मोतीरामको केवल कविमात्र होइन, उनी पत्रकार, समालोचक, नाटककार, लेखक आदि क्षेत्रमा उत्तिकै कलम निखार थियो । तत्कालीन शासकहरूको मनोभावनाकूल मनोरञ्जनात्मक श्रृंगारिक कविताको सिर्जनामा निपूर्ण मोतीरामले श्रृंगारिक धाराको नेतृत्व गरे । मोतीराको कवितामा फुटकर कवितादेखि खण्डकाब्यसम्म सिर्जना गरेका छन् । श्रृंगारिक भाव, देशप्रेम र राष्ट्रिय महिमा गायन गर्ने कविका रूपमा उत्तिकै महत्व छ । त्यसका अतिरिक्त मोतीरामले प्रकृति, नारी सौन्दर्य, भाषा साहित्य र इश्वर आदीलाई समानरूपमा काब्यमा प्रयोग गरेका छन् । साहित्य, संगीत र कलाका पारखी मोतीराम भट्टका काव्यमा ब्यङ्ग्य विनोद, राष्ट्रप्रेम, समाजसुधार एवं इश्वरिय भक्तिभावका अनेक तत्व सबलरूपमा प्रकट भएको छ ।

मोतीराम भट्टका कवितामा लयात्मकता र संगीतात्मकताको राम्रो संयोजन भएको पाईन्छ । संगीत र गायन कलाका पारखी मोतीरामका कविता लोकछन्द र लोकलयलाई शास्त्रीय छन्दका ढाँचामा समायोजन गरि कवितालाई लयात्मक र संगीतात्मक प्रधान छन् । त्यसैगरी भावनाकूल उपमा, रूपक आदि अलङ्कारको प्रयोग गरि कवितालाई गति प्रदान गर्ने कवि मोतीरामले आफ्नो कवितामा अन्त्यानुप्राशको सफल प्रयोग गरिएको पाईन्छ । हिन्दी, अंग्रेजी, फारसी, उर्दू आदि क्वाँटी भाषाको प्रयोक्ता मोतीरामले तत्सम, तद्भव र सरल, सरस नेपाली झर्रा शब्दको संयोजन गरि कविता सिर्जना गरेका छन् । नेपाली साहित्यका युग प्रवर्तक मोतीराम भट्टको योगदान नेपाली साहित्य क्षेत्रले कहिल्यै बिर्सन सक्दैन् ।

मोतीरामले नेपाली साहित्य क्षेत्रलाई श्रृंगारिकता, भाषाप्रेम, प्रकृतिप्रतिको अनुराग, नारी प्रेम, धार्मिक, पौराणिक, औपदेशिक प्रवृत्तिको प्रस्तुतीकरण गरे कहिल्यै तिरेर नसकिने गुन लगाउनु भएको छ । मोतीरामका कवितामा पाईने संस्कृति काब्यतत्व, रस, अलङ्कार र छन्दको कुशल प्रस्तुत आजका साहित्य सर्जकका लागि प्रेरणाका श्रोत हुन । त्यसैगरी रीतिकालीन गजल परम्परालाई राम्रो संयोजन गर्न सक्ने, तत्सम, तत्भव र झर्रा नेपाली शब्दको प्रयोग तथा मिश्रित भाषा र शैलीको कुशल प्रयोगले नेपाली साहित्यकास समुन्नत भएको छ । मोतीरामको जन्मजयन्ती मनाउँदै गर्दा उनको स्मरणमात्र होइन, उनले नेपाली साहित्याकाशलाई छोडेर गएका कृतिको महिमा र प्रचार प्रसार पनि गर्न सके मोतीरामप्रतिको वास्तविक सम्मान हुनेछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?