ट्रेंडिंग:

>> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग
साझा डबली

हिमाल घुमिआएका प्रियजनहरुका नाममा

२ मंसिर २०८०, शनिबार ०६:०९
२ मंसिर २०८०, शनिबार ०६:०९

मेरा केही प्रियजनहरू हालै लाङ्टाङ उपत्यकाको सेरोफेरो घुमेर आएका छन् । उनीहरूको त्यो यात्रा समुद्र सतहको १६० मिटरबाट शुरु भएर ४ हजार ७ सय ७० मिटरको उचाइसम्म पुगेको रहेछ । यात्रा अवधिमा खिचेका तस्वीरहरूद्वारा तिनले आफ्नो यात्रा वृतान्त बताएका छन् । तिनले हिमाली जनजीवनको संस्कृति, समाज र त्यहाँका मानिसहरूको सुखदुःखलाई प्रतिविम्वित गर्ने अरू पनि धेरै तस्वीरहरू सामाजिक सञ्जालमा राखेका छन् ।

एउटा पोष्टमा तीन मनुवाहरू क्यान्जिन रि १ र २ लाई बिलकुलै नजिकैबाट हेरिरहेका देखिन्छन् । तस्वीरको अग्रभागमा हिमालका चुचुराहरू छन् । कलिलो घामका किरणमा हिमाल चाँदीजस्तै चम्केको देखिन्छ । अवलोकनकर्ताहरूको पृष्ठ भाग मात्रै तस्वीरमा देखिन्छ ।

तस्वीरको शीर्षनुलेखमा (क्याप्सन)मा लेखिएको छ–

बिहान उठने बित्तिकै हिमाल हेर्न पाइयोस्…….. !

एउटा साहसिक यात्राको रोमाञ्च जस्तो ! प्रायः आइरहने एउटा सपना जस्तो ! वर्षौदेखि संगालिराखेको एउटा आकाङ्क्षाजस्तो ! मेरा प्रियजनहरूको हर प्रयासमा साहसिक यात्रा (एड्भेन्चर) त देखियो नै, त्यस बाहेक त्यो यात्रामा मैले तिनका देशप्रेम, हिमालसँगको अनुराग र हिमाली जनजीवनप्रतिको जिज्ञासा पनि देखेँ ।

समाज यही हो, हजारौ लाखौं मानिसहरू दिपावलीको तयारी गरिरहेका थिए । घरमा छिमेकी मुलुकहरूबाट आयातित सजावटी विजुलीका झल्लर सजाइरहेका थिए । सयपत्री फूलको जुगाड गरिरहेका थिए । पूरै फेस्टिबल मूडमा पुगेर जुवातास खेलिरहेका थिए । खसी–बोका काटिरहेका थिए । रक्सी पिइरहेका थिए ।

अनि ढोंग हेर्नुस् –पूजा कोठामा माता लक्ष्मीको फोटो टाँसिरहेका थिए ।

जबकि पछिल्ला तथ्याङ्कहरू भने ज्यादै भयावह थिए । नेपाल विद्युतीय व्यवसायी महासङ्घका (एफ.ई.ई.एन.)अनुसार अघिल्लो वर्ष चीनबाट मात्रै ८ सय मिलियन (८० करोड) रूपैयाँको सजावटी बिजुलीको झल्लरहरू आयातित भएको थियो जसमा बिना भन्सार भित्रिएकाको कुनै हिसाब छैन । फूल व्यवसायीहरूका अनुसार करोडौंको त सयपत्रीका मालाहरू भारतबाट आयातित भएका थिए । लक्ष्मीको फोटो मात्रै करोडौं रूपैया बराबरको आयात भएको अनुमान गरिएको थियो ।
तर आसन्न तिहारको बेला समयको सम्पूर्ण सदुपयोग गर्दै मेरा प्रियजनहरू भने ६ सय १० कि.मि. मोटर यात्रा र ७७ कि.मि.पैदल यात्रा गरी लाङ्टाङ पुगेका थिए । तिनले २०७२ को भुकम्पले क्षतविक्षत पारे पनि आफ्नै सङ्घर्षमा बिस्तारै बौरिदैं गरेका गाउँबस्ती छिचोलेका थिए । हिमाली जनजीवनसँग साक्षात्कार गरेका थिए । त्यहीको खान्की खाँदै र त्यहींको जाडोलाई अनुभूति गर्दै देश बुझ्ने कोशिस गरेका थिए ।

तिनले पोष्ट गरेका अचल र चल दृश्यहरूमा हिमाली गाउँ देखिन्छ । गुम्बाहरू देखिन्छन् । ढङ्गै ढुङ्गाले बनेका चौतारी र देउरालीहरू देखिन्छन् । ती गुम्बा, चौतारी र देउरालीहरूमा हिमाली हावाको वेगमा निरन्तर फर्फराइरहेका रङ्गीविरङ्गी लोभलाग्दा लुङ्दरहरू देखिन्छन् । घामको किरणमा टल्किरहेका हिमाली चुचुरोहरू देखिन्छन् । हिमालको फेंदबाट बगिरहेका हिमनदीहरू देखिन्छन् । पृष्ठभूमिमा मरुभूमिको टाकुराजस्ता देखिने पहाडहरू पनि देखिन्छन् ।

मेरा प्रियजनहरूले आफ्नो यात्राका क्रममा ती सबै दृश्यहरूको तस्वीर खिचेका छन् ।

मित्रहरू हो ! तस्वीरको महत्व धेरै ठूलो छ । ती तस्वीरहरू नखिची हामीलाई सुखै कहाँ छ र ? त्यसैले म त भन्छु–खिच्नू, भएभरका तस्वीरहरू खिच्नू ।

खिच्नू र सम्हालेर राख्नू ।

किनभने हामीलाई संयुक्त राष्ट्रसङ्घका महासचिव गुटेरसले यहाँ आएर सम्झाइदिनु पर्दछ । सम्झाइदिनु पर्दछ कि विगत तीन दशकमा हाम्रा हिमालहरूले एक तिहाइ हिउँ गुमाइसकेका छन् । बिहान र साँझमा सुन जस्तै र दिनमा चाँदीजस्तै चम्किने हाम्रा हिमालहरू बिस्तारै काला पहाडमा परिणत हुँदै गइरहेका छन् । मेरा प्रियजनले खिचेका तस्वीरहरूमा केही वर्ष अघिका हिमालहरू काला पहाडमा परिणत भइसकेको पनि त देखिएको छ !

भन्दै थिएँ–तस्वीरको बहुतै महत्व छ । मेरो प्रियजनहरू ! आफूले खिचेका तस्वीरहरू बिलकुलै सम्हालेर राख्नू ! तिनै तस्वीरहरूद्वारा नै आउने पिढींलाई हिमाल देखाइनेछ ।

तिनै तस्वीरहरू देखाएर भावी सन्ततिहरूलाई हिमाल पढाइनेछ ।

तिनै हिमाली श्रृङ्खलाहरूको समानान्तरमा उठिरहेका चर्चहरूले गुम्बाहरूलाई पूर्णत विस्थापित गरेपछि भावी सन्ततिहरूलाई हामीले कहाँको गुम्बा देखाउनेछौं ? गुम्बा र हिमाली जीवनको संस्कृतिको सम्बन्धलाई हामीले कुन गुम्बा देखाएर बुझाउनेछौं ? लुङ्दर र हिमाली सभ्यताको अन्योन्याश्रित सम्बन्धलाई कुन लुङ्दर देखाएर बुझाउनेछौं ?

त्यो बेला गुम्बाका ती तस्वीरहरू काम लाग्नेछन् । लुङ्दरका ती तस्वीरहरू काम लाग्नेछन् ।

हिमालका तस्वीरहरू देखाएर नै भावी सन्ततिहरूलाई हिमालको चिसो र सौन्दर्य अनुभूति गर्न लगाइनेछ । हिमनदीको तस्वीर हेरेर नै तिनले आफ्नो तिर्खा मेट्ने छन् ।

तपाईं भन्न सक्नुहुन्छ–यस्तो क्रूर र अप्राकृतिक पनि कसरी सोंच्न सकेको होला ! तर खासमा हामी त्यस्तो सोंच्न बाध्य छौं । हाम्रा बाध्यताका पछाडि हाम्रा पनि प्रशस्तै गल्तीहरू छन् तर मूलभूत रूपमा औधोगिक मुलुकहरू जिम्मेवार छन् । कार्वन उत्सर्जनमा पूँजीवादी बजारका निर्माण गरेर संसारको धन सोहोर्न उद्यत मूलतः तिनै मुलुकहरू दोषी छन् जो कार्वन उत्सर्जन गरेर ‘ग्लोबल वार्मिङ’को मुख्य हिस्सेदार भएका छन् । जो धर्मका नाममा यो हिमाली राज्यमा आफ्नो अधिपत्य जमाउन शताब्दीदेखि लागिरहेका छन् ।

देश भनेको फगत क्षेत्रफल होइन । त्यसैले हिमाल भनेको क्षेत्रफल मात्रै होइन । हिमाल भनेको हिउँको समुच्चय हो । हिमालमा हिउँ नरहनु भनेको हिमाल नरहनु मात्रै होइन । देश नै नरहनु हो । विडम्बना के छ भने हामी हरदिन देश गुमाइरहेका छौं तर बोल्दैनौं । हाम्रो सरकार बोल्दैन । सरकारलाई त्यति ठूलो मुद्दामा मानौं कुनै सरोकार छैन । ‘तिम्रो हिमाल त सक्किन लाग्यो है !’ भनेर गुटेरस आएर सम्झाइदिनु पर्दछ । देश सक्किदै गएकोमा एक से एक राजनीतिक दल र नेताहरूलाई कुनै मतलब छैन । ती त बर,ै ‘मिशन ८४’ लिएर नौटङ्कीको मैदानमा उत्रिइ नै सकेका छन् ।

हरेक वर्ष हिमाल आरोहण गर्ने नाममा हजारौं विदेशीहरू हाम्रो हिमाली भेगतिर उकालो लाग्छन् । तिनका खानपिनका कुरा, तिनका आवश्यकता र कतिसम्म भने विलासिताका साधन इत्यादिबाट निस्केका फोहरले हिमाललाई ढाक्दछ । सगरमाथा क्षेत्रमा मात्रै सयौं टन फोहर जम्मा भएको समाचारहरू आइरहन्छन् । हामीलाई हिमालको सुरक्षामा कुनै चिन्ता छैन । आइरहनेछन् गुटेरसहरू र सम्झाइरहनेछन् हामीलाई बारबार तर हामीलाई चासो छैन ।

खासमा हिमाल आरोहण एउटा ढोंग हो । मानव सभ्यताले स्थापित गरेको एउटा अहङ्कार र विलाशिता हो । हिमाल विजेता बन्छु भन्नु बिलकुलै अहङ्कार हो । अलि अलि राजश्व उठ्छ भन्ने कुरा केवल पाखण्ड हो ।

अरू देशमा के गर्छन्, थाहा छैन । हाम्रोमा आरोहणको पाखण्ड बन्द गर्नु पर्दछ ।

हिमाल हाम्रो अभिभावक हो । जुगजुगदेखि त्यसले हामीलाई तिब्बती पठारको चिसोबाट बचाएको छ । ढाल बनेर त्यसैले हामीलाई शत्रुहरूबाट बचाएको छ । हिमाल हाम्रो देवता हो । देवतालाई सम्मान गरे हुन्छ । स्पर्श गरे हुन्छ । हेरे हुन्छ । त्यसलाई आफ्ना समस्त इन्द्रियहरूले अनुभूति गरे हुन्छ । तर हाम्रा हिमालहरूको शिर टेकिनलाई होइन । हिमाल बिजेता बन्छु भन्ने नाथे मान्छेको के अस्तित्व छ हिमालका अघि ? कुन चाहिँ टिक्न सकेको छ हिमालको चुचुरोमा ?

जस्तो कि लाङ्टाङपुगेका प्रियजनहरूमध्ये एक सामाजिक सञ्जालमा भन्दछन्–हिमाल झैं अग्लो र अटल हुनु पर्दछ भनी हिमाल हेर्न गएको १५ मिनेट नि टाकुरामा टिक्न सकिएन ।

मेरा प्रियजनहरू ! लाङ्टाङ स्मृतिका तस्वीरहरू सम्हालेर राख्नू । सम्हालेरै राख्नू सुदूर भविष्यसम्म । तस्वीरको ठूलो महत्व छ बाबै !

धेरै ठूलो छ तस्वीरको महत्व
यो जगत नै आखिर
तस्वीरहरूकै
संग्राहलय न हो विचित्रको
कालचक्रको बलवान फ्रेमभित्रको ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?