ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
साझा डबली

थानकोटबाट झर्दै गर्दा

१३ आश्विन २०८०, शनिबार ०६:०३
१३ आश्विन २०८०, शनिबार ०६:०३
तिमीले मलाई कहिल्यै
आफूजस्तै मान्छे देखेनौ
देख्यौ त मेरो चमडीको कालो रङ मात्रै देख्यौ
तिमीले मेरो दिलको धड्कन सुनेनौ
सुन्यौ त मेरो देहाती लवज मात्रै सुन्यौ
ए राजधानी !
तिम्रो सामने
म हुने छैन अब
काँधमा
अमृतजस्तै मौध
र घीको डब्बा झुण्डयाएर
तिम्रो घर घर डुलिहिँड्ने
म हुने छैन
टाउकोमा
हरियर सब्जी
र पीयर फलको टोकरी बोकेर
तिम्रा गलीहरुमा घुमिहिँड्ने
म हुने छैन
साइकलमा
लोहाक टुकडा
र पुरान अखबारको बण्डल लादेर
खाली बोतलको दर–रेटमा
दू–चार आनाको हिसाब गर्दै
तिम्रा टोलहरुमा चक्कर लगाइहिँड्ने
म हुने छैन
म हुने छैन
तिम्रो अहङ्कारको धरहरा खडा गर्न
पुरेर आफ्नै भविष्य
असंख्य इमारतहरूको जग खोदिरहेको
तोडेर आफ्नै पसलीक हड्डी
सरियाको जाल बुनिरहेको
म हुने छैन
केवल माथ र पैर भित्र
आधा देह दरबज्जा बाहिर निकालेर
चक्रपथको जाममा
पुरान माइक्रोबसभित्र लटकिइरहेको
धूल–धुआको कोहराबाट होइन
विखालु तिम्रा नजरबाट बच्न
गमछाले छोपेर चेहरा
तिम्रो मनजस्तै पातर
र ठन्डा गलीहरूमा हिंडिरहेको
म हुने छैन
म हुने छैन
बिलकुल हुने छैन
पासपोरट बोकेर मेनपावर धाइरहेको
पुलिस रिकाडको फायल बोकेर
राहदानी आफिसमा लाइन लागिरहेको
तिम्रा खातिर
स्वप्न–मेलम्चीको पानी ल्याउन
सुरंग खोद्दा खोद्दै
सीतापाइलामा पुरिएर मर्ने
श्यामसुन्दर राय हुँ म
जुग जुगदेखि
केन्द्रीयताको भ्रम जमिरहेको
तिम्रो फोहर इनार सफा गर्दागर्दै
निस्सासिएर मर्ने
सन्तोष दास हुँ म
म–
एक ‘मस्र्या’
एक ‘भैया’
एक ‘धाेंती’
एक ‘देशी’
एक ‘मधेशी’
मरेकै हुँ बारबार
भट्टामा
सडकमा
सुरंगमा
इनारमा
जहाँ मरे पनि
तिम्रै लागि
मरेको हुँ म खुद
लेकिन गिरेन कहिल्यै मेरो लासमाथि
तिम्रो आँसुको एक बुँद
सिरियल हेरेर भने आँसु झार्ने
सात समुन्दरपारिको शोक बार्ने
तिम्रा लागि
किन कहिल्यै छापिन लायक भएन
गुमनाम मेरो मृत्युको खबर ?
किन पुगेन तिम्रो समवेदना
देहातको मेरो गाँवघर ?
तिम्रा लागि
म हुने छैन अब
जुलुसको लस्कर
क्रान्तिको गीत
छाती छाती र माथ माथमा
गोली खाएर ढल्ने सहिद
तिम्रा लागि
म हुने छैन अब
नदी तरेपछि फालिएको लाठी
बन्दुक बोक्दाबोक्दा थाकेको काँध
दूर देहातमा भत्किरहेको साँध
दुख्यो…
बहुतै
चित्
दुख्यो…
ए राजधानी !
तिम्रो सामने
म हुने छैन अब
अब त म
हिँड्नेछु आफ्नै बाटोमा
फर्किन्छु आफ्नै माटोमा
तिमीले दिएको सारा हिक्का र आँसु
तिमीसँग जोडिएका सारा रामकहानी
छोडिदिएको छु
तिम्रै अन्हार  डेरामा
फर्किनुअघि
आफ्नै दुखिया बसेरामा
छोडिदिएको छु–
रङ्गीचङ्गी तिम्रा सारा समृद्घि र वैभव
तिम्रा अनन्त उन्मादहरू
लेकिन लगिरहेछु थोडा थोडा
तिमीले नै दिएका
जखमका केही यादहरू
मेरो अथाह दुःखको गवाह
ए राजधानी !
छोडेर तिम्रो सरहद
मधेश एक्सप्रेसमा नीचाँक ढलान झरिरहँदा
म तिमीलाई नै याद गरिरहेछु
के तिमीलाई मेरो याद आउला ?
आयो भने मेरो याद
कति काल बाद आउला ?
प्रेमले पक्डेर एक अर्काको हाथ
तिमी र म
सँगसँगै हिंड्ने दिन
कति साल बाद आउला ?

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?