ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
शिक्षा / स्वाथ्य

भीम प्रदेशको उत्कृष्ट अस्पताल

११ आश्विन २०८०, बिहीबार ०५:५८
११ आश्विन २०८०, बिहीबार ०५:५८

भैरहवा (बुटवलटुडे), ११ असोज । रूपन्देही जिल्लाको भैरहवामा अवस्थित भीम अस्पताल बिभिन्न तथ्यांकले लुम्बिनी प्रदेशमा अग्रपंक्तिमा आएको छ । लुम्बिनी प्रदेशमा रहेका १२ वटा अस्पताल मध्ये भीम अस्पताल तेस्रो नं. मा आउन सफल भएको भीम अस्पताल विकास समितिका अध्यक्ष नारायण प्रसाद भण्डारीले बताए ।

भीम अस्पतालमा भएको वार्षिक समीक्षा गोष्ठीमा बोल्दै अध्यक्ष भण्डारीले बिगतका वर्षको तुलनामा कार्य प्रगति धेरै राम्रो भएको बताएका छन् । दैनिक २–३ सय बिरामीको उपचार गर्ने भीम अस्पतालले आज दैनीकरूपमा ७ सयदेखि ८ सय सम्म सेवा दिनु जिल्लाका लागि र प्रदेशकै लागि उत्कृष्ट भएको बताए । सरकारबाट बजेट कटौती भएपनि विकास समितिले धेरै अस्पतालको विकासमा काम गरेको बताए । प्रादेशीक अस्पताल बुटवललाई बजेट दिँदा भैरहवाको अस्पताललाई बजेट नदिनु अन्याय भएको बताए ।

हामीले आज एसी, पंखा, ह्वील चेयर दातासंग मागेर सहयोग उठाएर अस्पताल चलाउनुपर्ने बाध्यता छ भण्डारीले भने अस्पतालमा भीड बढेको छ पहिलेको तुलनामा धेरै कार्य प्रगति भएको छ तर सरकारले बजेटमा कटौती गरिदिएको छ । कोभीडको २ करोड ४९ लाख रकम अझैपनि सरकारबाट अस्पतालले नपाएको बताउँदै भण्डारीले अस्पतालका समस्या समाधानमा प्रदेश सरकारले ध्यान नदिएको बताए । सरकारले हामीलाई भौगोलिकरूपमा पक्षपात गरेको छ हामी भोलेन्टीयर काम गर्दा यो टिम लाग्दा सरकारले किन पक्षपातको ब्यवहार गर्यो भण्डारीले प्रश्न गर्दै भने, हामी कोभिड अस्पतालको समयमा वडा अध्यक्षलाई पेटीमा राखेर अक्सीजन दिएका हौँ । आज दाताले दिएका कारण नै अक्सीजन सेवा दिएका छौँ । हाम्रा बहुवर्षिय योजनाहरू सरकारले बजेट उपलब्ध नगराउँदा अलपत्र परेका छन् भण्डारीले भने ।

बिभिन्न सुचकमा समेत भीम अस्पतालले एक सय पूर्णाङ्कमा ८८ नं. पाएको छ । लुम्बिनी प्रदेशका स्वास्थ्य निर्देशनालयका निमित्त निर्देशक रामजनम कुर्मीले अस्पतालले सेवा ग्राहीलाई सहजतामा ध्यान दिनुपर्ने बताए । जिल्ला स्तरको अस्पताल भएकाले ३ वर्षको अबधीमा ९० प्रतिशत सम्मको प्रगति हुनुपर्ने बताए । डाक्टरको राम्रो ब्यवहार छ भने दिनरात लाइन लाग्ने तर ब्यवहार राम्रो नभएमा बिरामी अन्यत्र जाने हुँदा राम्रो ब्यवहार गर्नुपर्ने बताए ।

रूपन्देही जिल्लाका प्रमुख जिल्ला अधिकारी गणेश अर्यालले सरकारी अस्पताल जनताको बाध्यता क्षेत्र होइन रोजाइको क्षेत्र बन्नु पर्ने बताए । नागरिकलाई सन्तुष्टी दिनका लागि आग्रह गर्दै अर्यालले गेटबाट प्रबेश गर्दा नै अस्पतालमा सेवा लिनेले म सेवा लिएपछि नीको भएर जान्छु भएर जानुपर्ने बताए । सरकारी निकायमा भएका स्रोत र साधनलाई उपयोग गर्नुपर्ने उनको तर्क थियो ।

जिल्ला समन्वय समितिका संयोजक उमाकान्त चपाँइले अस्पतालमा मुस्कान सहितको सेवा पहिलो हुनुपर्ने बताए । रूपन्देही जिल्ला शिक्षा, स्वास्थ्यमा अंगाडी नै भएको बताउँदै भीम अस्पताल लुम्बिनी प्रदेशमै तेस्रो हुनु राम्रो काम भएको बताए । अस्पताल विकास समितिका सदस्य लक्ष्मि केसीले भीम अस्पतालका बहुवर्षिय बजेट सरकारबाट कटौती हुनु गलत काम भएको बताइन । बजेट, सेवा सुबिधा कटौती हुँदा केही पछाडी परे जस्तो भएको बताउँदै अस्पताल प्रदेश सरकारबाट बिभिन्न सेवा, सुबिधाबाट बञ्चीत भएको बताइन । भीम अस्पतालका मेसु मोहम्मद नुरुल होदाले भीम अस्पतालले गरेका बिभिन्न प्रगति बिविरण प्रस्तुतीकरण गरेका थिए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?