ट्रेंडिंग:

>> एसीसी प्रिमियर कप : मलेसियाले नेपाललाई दियो १४४ रनको लक्ष्य >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’

लखन, गंगालाल, वीपी , मदन र जीवराज आश्रितहरु

१७ पुष २०७८, शनिबार
१७ पुष २०७८, शनिबार

आकाशमा बादल भई उडिरहेको छु ।

बादल हुनुभन्दा पहिले म एक मानिस थिएँ ।

ज्ञान र सत्यको खोजीमा हिंडिरहेको मानिस थिएँ । स्वतन्त्रता र मुक्तिको खोजीमा हिँडिरहेको मानिस थिएँ । नदीको उल्टो धारमा पौडिएर किनारा खोजिरहेको मानिस थिएँ ।

मलाई मुक्तिका लागि विगतमा विश्वास थिएन । इतिहासमा विश्वास थिएन । पुराना किताब र पुराना नेतृत्वमा विश्वास थिएन । सिद्धान्तहरुको रटानमा विश्वास थिएन । नेताको भव्य बैठक कोठाको बुक सेल्फमा सजाइएका कुनै पनि किताबमा विश्वास थिएन ।

मलाई हिजोमा होइन, आजमा विश्वास थियो । मलाई थोत्रा विचार र दर्शनमा होइन, नयाँ र मौलिक विचारमा विश्वास थियो । मलाई सबैभन्दा बढी अन्तिम किनारका मानिसहरुमा विश्वास थियो । तिनका आक्रोश र आँसु, तिनका दुःख र पीडा, तिनका सपना र आकाङ्क्षाले मलाई दिएको शक्ति र सामथ्र्यमा विश्वास थियो ।

त्यसैले म एक सम्झौताहीन सङ्घर्षमा खटिएको सिपाही थिएँ । पुराना कथित ज्ञान र दर्शनले हल्लाउन नसक्ने म एक प्रतिवद्ध तर साधारण मानिस थिएँ । लोभ, लालच, डर, धम्की र परम्परागत चक्रव्यूहमा फस्न नचाहने म एक लखन थिएँ । म एक गंगालाल थिएँ । म एक वीपी कोइराला थिएँ । म एक मदन भण्डारी थिएँ । म एक जीवराज आश्रित थिएँ ।

हिंस्रक जनावरहरुले घात लगाइरहेको समयमा म एक अँन्धेर नगरीको अक्लान्त मानिस थिएँ ।

सानो छँदा, कथा सुनाउँदै आमा भन्नुहुन्थ्यो– इहलिला सकिएपछि मानिस बादलपारिको देशमा जान्छ ।

म आमालाई सोध्थेँ– कसरी जान्छ मान्छे बादल पारिको देशमा ?

आमा भन्नुहुन्थ्यो–सुनौला परीहरु राम्रा राम्रा पखेटा लिएर आउँछन् । ती त्यही पखेटा हालेर उड्दै उड्दै बादल पारिको देशमा जान्छन् ।

हिंस्रक जनावरहरुले घात लगाइरहे । तिनले दुरभिसन्धि गरिरहे ।

एक दिन मेरो इहलिला समाप्त भयो ।

छाती पिटेर आमा रुनुभयो । टाउको समातेर बाबा रुनुभयो । हृदय निचोरेर प्रियजनहरु रोए ।

मलाई बादल पारिको देशमा निर्वासन मिल्यो । तर आमाले भनेजस्तै मलाई बादल पारिको देशमा लैजान कुनै सुनौलो परी राम्रा राम्रा पखेटा लिएर आइन ।

मैले थाहा पाएँ–बादल पारिको देशमा जान बादल नै बन्नु पर्ने रहेछ । बादल बनेर उड्दै उड्दै जानु पर्ने रहेछ बादल पारिको देशमा ।

अनि म बादल भएँ ।

मलाई थाहा थियो मेरो गन्तव्य । म अग्ला अग्ला पहाडका कोप्चाबाट, गहिरा गहिरा सागरका सतहबाट अन्तिम किनारका मानिसहरुको मुक्तिका लागि अग्लो अग्लो र गहिरो गहिरो विचार टिपेर नै बतासमा उठेको थिएँ । र, माथि माथि, अझै माथि आकाशमा उडेको थिएँ । मेरो गन्तव्य ताराहरु थिए ।

आकाशको उँचाईबाट मैले देखेँ–अँध्यारोको साम्राज्यमा भोकले डामिएका नानीहरू । उन्मादले जलाइएका गाउँहरू । थिलोथिलो परेको मानवता ।
देखेँ–राज्य सत्ताका अनुहारमा हजारौं वर्षदेखिको स्वार्थले उमारेका विषालु झार । विफरग्रस्त जस्तै पृथ्वीको दुःखी मुहार । अँधेरको बुटमुनि किचिमिचि पारिएका आर्तहरूको हारगुहार !

मैले देखेको भन्दा भयावह रहेछ धरतीको दृश्य । अनुमान गरेको भन्दा नृशंस रहेछ अन्तिम किनारका मानिसहरुमाथि लादिएको अत्याचार । विराट रहेछ तिनको पीडाको पोखरी र आँसुको आहाल । अथाह रहेछ अँध्यारोको सम्राज्य ।

कल्पनाको अनेक आकृति धारण गरेर उडिरहेको मलाई धरतीको त्यो करुण दृश्यले बुँद बुँदमा भाँचिदियो । एउटा भावोत्तेजना र सङ्लो समर्पणको तीब्र बोधले मलाई आकाशमै पगालिदियो ।

अनि म वर्षा भएर धरतीमै झर्न थाले ! झरी भएर धर्तीमै पर्न थालेँ ।

म धरतीबाट दुःखको बास बगाउन चाहन्थेँ ।

म अन्तिम किनारमा छट्पटाइरहेका मानिसहरुको अनन्त प्यास मेटाउन चाहन्थेँ ।

मानिसहरु सोंच्दछन्– चाँदीको माला लगाएर बादल आकाशिएको हो पानी पार्न ।

बादल भएपछि बोध भयो मलाई–आंशिक सत्य मात्रै हो त्यो !

खास कुरा त के हो भने म ताराहरूको सप्पै उज्यालो धरतीमा झार्न चाहन्छु । म आकाशभन्दा माथि पुगेर ताराहरुसँग तिनको उज्यालो माग्न चाहन्छु । त्यो उज्यालो, धरतीको अन्तिम किनारामा अन्धकारमा छटपटाइरहेका मानिसहरुलाई दिन चाहन्छु ।

मानिस छँदा पनि मेरो मन पवित्र थियो । बादल बनिसक्दा पनि पवित्र छ मेरो मन । पवित्र मनले उडान भरेर म ताराहरुसमक्ष पुग्न चाहन्छु उज्यालो लिनका लागि । उज्यालो, शीतलहरले कठ्याङ्ग्रिएका बस्तीहरुका लागि । उज्यालो, आरक्षण पाएर पनि अन्तिम किनारमै हराइरहेका नानीहरुका आँखाका लागि । उज्यालो–एक छाक खाना, शीत लहर छेक्ने छाना र न्यानो नाना खोजिरहेका अन्तिम किनारतिरका नानीहरुको आगामी संघर्षपूर्ण यात्राका लागि ।

वर्षौ वर्ष भयो तर पुग्न सकिरहेको छैन म आकाशको सीमा नाघेर ताराहरु समक्ष । एउटा नयाँ हिम्मतका साथ जब आकासिन्छु म माथि माथि, धरतीको दारुण दृश्य परिहाल्छ मेरो नजरमा । ती दृश्यहरुले फेरि पनि मलाई बुँद बुँदमा भाँचिदिन्छन् । फेरि एउटा भावोत्तेजना र सङ्लो समर्पणको तीब्र बोधले म आकाशमै पग्लिन्छु । र, धरतीमा झर्छु ।

म बाढी भएर धरतीबाट सारा दुःख बगाउन चाहन्छु ।

म अन्तिम किनारमा छट्पटाइरहेका मानिसहरुको अनन्त प्यास मेटाउन चाहन्छु ।

ताराहरुको उज्यालो लिन हिँडेको म, अझै पनि संवेदनाले पग्लिएर आधा बाटोबाटै धरतीमा झर्न विवश छु ! मेरो यो नियति निर्धाको निधारमा ठक्करजस्तो लाग्छ । श्रापित एक, गोलचक्कर जस्तो लाग्छ !

प्रियजनहरु ! मेरो याद आउँछ भने मनको आँखाले आकाशमा हेर्नु !

छिन छिनमा परिवर्तित भइरहने बादलको अनेक आकृतिहरुमा उज्यालो लिन हिँडेका लखनहरु देखिनेछन् । गंगालालहरु देखिनेछन् । वीपी कोइरालाहरु देखिनेछन् । मदन भण्डारीहरु देखिनेछन् । जीवराज आश्रितहरु देखिनेछन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np