ट्रेंडिंग:

>> भैरहवा विमानस्थलः उडान आन्तरिक, शुल्क अन्तर्राष्ट्रिय >> व्यापार मन्दीको ज्योतिषीय कारणहरू र समाधानको उपाय >> रोटरी क्लव अफ बुटवल चौतारीद्वारा सदस्यहरुलाई अभिमुखीकरण >> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व

हामीले कहिले होला हर्क हर्कदिवस मनाउने ?

२२ असार २०८१, शनिबार
२२ असार २०८१, शनिबार

यो हामीलाई भविष्यमा हाम्रा नातिनातिनाले सोध्ने प्रश्न हो । अहिले वश्व खुसी कहाँ पाइन्छ भनेर धुद्दाइरहेको छ । अब मानव विकास सूचकाङ्क खुसीको स्तरमा खोज्ने चलन आइसक्यो । तर हामी भने कसैको दुःखमा साप्रा बजाएर रमाउने संस्कारबाट मुक्त हुन सकेका छैनौँ । सन्दर्भ हिँजोको एस्इइ परीक्षाफल प्रकाशनको हो । परीक्षाफल प्रकाशनपछि सञ्चार जगत् सन्सनायो । शिक्षाका विश्लेषकले कहीँ अनुहार देखाएर कहीँ अनुहार नदेखाएर, कहीँ लेखेर अर्ती उपदेश पोख्न लागे । मानौँ यो जीवनमा आजै एउटा अनौठो घटना घटिरहेको छ र यसका बारेमा म नै जानिफकार हुँ भने जसरी ।

नेपालभरि झन्डै अठचालीस प्रतिशत सफल भए रे । झन्डै ५२ प्रतिशत फेल भए रे र यी दुईटा झन्डैका बीचमा रहेको झन्डै एक प्रतिशतको परीक्षाफल रोकिएको रे । यही हो मैले बजार हल्ला सुनेको । मलाई यति भए पुग्यो । म मान्छेलाई सामानलाई, कुनै कामलाई झैँ प्रतिशतमा राख्न हुँदैन भन्ने मान्छेलाई अरू चाहिँदा पनि चाहिएन । मुहार पुस्तिका अर्थात् फेसबुक बधाईका पुष्पहारले रँगियो । तर म नकारात्मक भएर त होला नि त्यो बधाईका पुष्पहारमा ती ५२ प्रतिशत भनिएका नानी बाबुका आँसुका धारा देखेँ । वास्तवमा यो परीक्षाफल प्रकाशनको दिन एक उदास दिन अझ भनौँ भने शोक दिवस जस्तै लाग्यो । जहाँ बहुमत रोइरहेको छ त्यहाँ खुसी कसरी टिकाउन सकिएला !

ए मनुवा हो ! मान्छे आफैमा पूर्ण हो । आफैमा शतप्रतिशत हो । हाम्रा ऋषिमुनिहरूले भन्ने गरेका पूर्णब्रह्म बोकेको व्यक्ति कसरी अंशमा प्रतिशतमा नापिन्छ जोखिन्छ र ? व्यवहार पनि हेरौँ न । मेरा विद्यालयले ९० प्रतिशत ल्यायो तर मेरो सन्तान बाँकी दश प्रतिशतमा प¥यो भने म मेरा विद्यालयले ९० प्रतिशत ल्यायो भनेर हिँ हिँ गर्दै कसरी हिँड्न सकुँला र ? आज असफल भनी घोषणा भएका सन्तानका घरमा मावल फुपू फुपाजुका घर दिदी भिनाजुका घर सानीमा ठूलीआँका घरसम्म त्यो मलीन खबर कुँदेको कुँदै छ ।

म सञ्चारकर्मीलाई भन्ने गरेको छु तपाईँहरू हाम्रा देवर्षि नारदका पछुवा हो अर्थात् फलोअर हो । देवर्षि नारद सधै दुःखमा परेका अप्ठ्यारोमा परेकासित जान्थे र उद्धार गर्थे । मूर्खसित जान्थे र ज्ञानी बनाउँथे । प्रख्यात डाँकू रत्नाकरलाई आदिकवि वाल्मीकि बनाए नारदले । प्रह्लादकी आमा कयादु अपहरणमा पर्दा अपहरणकारीसित पैँठेजोरी खेलेर फुत्काएर आफैले पाले । तर आजका उनैका फलोअर कता पीडा छ भनेर हेर्न सकिरहेको कम देखिन्छ ।

अझै पनि बालबालिकालाई कसरी फेल भइन्छ भन्ने सम्म थाहा छैन । कम्तिमा यो थाहा पाउने अवस्थासम्म त हामी सिकाउँ । ता कि उनीहरू पहिलैदेखि म त्यो सीमाभित्र पर्न सक्तिनँ भन्ने थाहा होस् । तर यत्ति सिकाउन सके त व्यक्ति आफू शतप्रतिशत हुने काइदा पनि थाहा पाइहाल्ने अवस्थामा पुगिहाल्थे । हामी बुद्धभूमिका मान्छे । बुद्धको दुःख निवारणका सूत्र घोकेका तर व्यवहारमा उतार्न नसकेका मान्छे । बुद्धका ४ आर्य सत्य, दःख छ, दुःखको कारण छ, कारणको निवारणको उपाय पनि छ र यसबाट सर्वथा मुक्त हुन सकिन्छ । सबै सकारात्मक कुरा !

हामी शनि सङ्कटाको दोषबाट बच्न शनिबार पीपलका बोटमा पानी हाल्दैछौँ । बोटको फेँदमा पानी हाल्छौँ । यो संस्कार सिक्नु छ । यसलाई शिक्षा क्षेत्रमा लागू गर्नुछ । भनिन्छ, प्रारम्भिक कक्षा अर्थात् कक्षा १ देखि ३ सम्म पढ्नका लागि सिक्ने उमेर हो बेला हो र सोभन्दा माथि सिक्नका लागि पढ्ने बेला हो । हामी यहीँ निर चुकिरहेका छौँ । पढ्नका लागि सिक्ने बेलामा राम्ररी पढ्न सिकाएनौँ । तर दोष दियौँ फेरि निरन्तर मूल्याङ्कन पद्धतिलाई र उदार कक्षोन्नति प्रणालीलाई । अनि बालबालिकाहरू पद्धतिका नाममा हाम्रो अध्खलो सोचका कारण पीडामा परे । जसले प्रारम्भिक कक्षामा शुद्ध र छिटो पढ्न सक्यो ऊ त कहिल्यै असफल हुनै सक्तैन । यो कुरा न हामीले बुझ्न सक्यौँ न बुझाउन सक्यौँ । यो कक्षा एकदेखि तीनको पीपलको फेँदमा पानी हाल्न सिक्यौँ भने दशमा मात्रै हैन कुनै कक्षामा पनि असफल हुनै सक्तैनन् ।

भैसी गाई बच्चो वा टेकोमा पुगेर तुहिन्छ र ? कहिल्यै पनि तुहिन्न । तर आज मेरो सन्तान टुङ्गोमा पुग्यो भनेर अभिभावक ठूलो आस गरी बस्दा निराश हुन पुगेका छन् । पाका पुरानाहरू भन्ने गर्नुहुन्थ्यो स्वर्गको बात र गर्भको बात जानिन्न भनेर । तर अहिले त्यो छैन । मौसमको भविष्यवाणी पनि मिल्दै छ र गर्भमा के छ भन्ने पनि थाहा पाइने अवस्था छ । तर हामीले बालबालिकालाई कति पढ्नुपर्छ र कति लेखेपछि पास भइन्छ भन्नेसम्म सिकाउन सकिरहेका छैनौँ । आजको जमानामा यो निकै लज्जाजनक कुरा हो ।

मैले आज अक्षर लेख्न सकिनँ । किनकि अक्षर ! त्यो अविनाशी शब्दलाई यो दुःखको भुँमरीमा कसरी राखूँ ? त्यसैले मैले केवल केही बेफ्वाँकका शब्दहरूको थुप्रो लेखेर कागज रङ्गइरहेको छु । मेरा भनाइको कुनै अर्थ छैन । मेरा लागि बजेट भाषणमा तलब बढाउने तलब बढाउने घोषणा गर्नु र एसइइ परीक्षाको परीक्षाफलको घोषणा गर्नु उस्तै हो । हरेक दिन शिक्षाका सकारात्मक समाचार मिडियाकर्मीले प्राथमिकतामा राखे शिक्षा क्षेत्रमा लागे सकारात्मक परिवर्तन हुन्छ । नत्र आगो सल्केपछि कुवा खन्ने कुराले कहिल्यै सुधार हुने छाँट देखिन्न । हामीले कहिले होला हर्क हर्कदिवस मनाउने ? लौ मिडियाकर्मीज्यूहरूकै मर्जी ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?