ट्रेंडिंग:

>> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा >> सुझाव संकलन गर्न जनतासँग जनप्रतिनिधि कार्यक्रम >> आफन्तले अझै बुझेनन् भीमाको शव >> लुम्बिनीमा ७ मन्त्रीले लिए सपथ, ११ सदस्यीय भयो मन्त्रिपरिषद् >> अन्ततः एमालेले समर्थन गरेपछि सुदूरपश्चिमको मुख्यमन्त्रीमा सोडारीको दाबी पेश >> लुम्बिनीमा एकीकृत समाजवादीलाई मुख्यमन्त्रीले बनाए ‘खेलौना’, छिनमै सरकारबाट ‘आउट’, छिनमै ‘इन’ >> युक्रेनका प्रधानमन्त्रीको चेतावनीः रुससँगको युद्ध हारेमा तेस्रो विश्वयुद्ध >> सर्वोच्चको आदेशपछि एन्फा उपाध्यक्ष लामा छुटे >> अब ईसेवाबाटै ब्लुबुक नवीकरण र तेस्रो पक्ष बीमा, यसरी लिन सकिन्छ सेवा >> प्रतितोला ६ सय रूपैयाँ घट्यो सुन >> स्वीकृत पाठ्यपुस्तक प्रयोग नगरे कारवाही >> लुम्बिनीमा आज मन्त्रिमण्डल विस्तार हुने , विना विभागीयले पाए जिम्मेवारी >> आज र भोलि बालबालिकालाई भिटामिन ‘ए’ र जुकाको औषधि खुवाइँदै >> आजको मौसमः तराईमा हावाहुरी, पहाडमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्युहमा सामुदायिक विद्यालय >> राष्ट्रिय भूमि आयोग गठन गर >> भिटामिन ए र जुकाको औषधी खुवाउने अभियान सफल बनाऔं >> उद्यम—व्यवसायमा महिला सहकारीको पाइला >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ईस्टन क्राफट एण्ड फलेयर्स सिरिजमा बुटवलका आठ युवा >> बैशाख ७ गते शालिग्राम महोत्सव हुने >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा कलेजोमा पिप जमेको शल्यक्रिया सफल >> विप्लवको पार्टीले २०८४ को आम चुनावमा भाग लिने ! >> एसिसी प्रिमियर कप : साउदी अरबद्वारा नेपाललाई ७४ रनको लक्ष्य >> तिलोत्तमामा ऋष्यश्रृङ्गको शालिक अनावरण >> लुम्बिनीमा विषयगत समितिका सभापतिहरूद्वारा सपथग्रहण >> रोहिणी खोला किनारमा तीन अर्ब लागतको पेट्रोलियम डिपो निर्माण सुरु >> नववर्षको आरम्भ चैत्रशुक्ल प्रतिपदा कि वैशाख सङ्क्रान्ति ? >> सल्यानमा बस दुर्घटना हुंदा १३ जना घाइते >> एन्फा उपाध्यक्ष दावा लामा पक्राउ >> जँगली बँदेलले गाउँ पसेर मकैबाली खान थालेपछि स्थानीय चिन्तित >> बेष्ट ईन्स्टिच्युटले सुरु गर्यो लोकसेवा तयारी कक्षा >> घुस प्रकरणमा पोखरा महानगरका इन्जिनियर पक्राउ >> स्थानीय तहमा सडक बत्ती बापतको ३७ करोड बक्यौता, किस्ताबन्दीमा बुझाउने तयारी >> इलाम र बझाङमा उपचुनावको मतपत्र पठाइदै,इलाम २ मा १९ र बझाङमा ११ जना उम्मेदवार >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल र साउदी अरब भिड्दै >> आज रामनवमी पर्व मनाइँदै, देशैभरि सार्वजनिक बिदा >> जीवजन्तु मानव स्वास्थ्यमा खतरा ! >> स्थानीय तहका विज्ञापनहरू कति समावेशी ? >> तंग्रिन सकेनन् घरेलु उद्योग >> उखुले उठाउँदै किसानको आम्दानी >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सियारीमा रोजगारीको अवसर खोज्न रोजगार संवाद मञ्च >> स्वास्थ्य सेवा बिस्तार गर्दै आम्दा >> गण्डकीका मुख्यमन्त्रीले गरेका निर्णयविरुद्ध कांग्रेस सर्वोच्चमा >> सुदूरपश्चिमका प्रदेश प्रमुखको कदमविरुद्ध कांग्रेस र नाउपा अदालत जाने >> डढेलोले लिदै कर्णालीबासीको ज्यानः दुई महिनामा सातजनाको मृत्यु

बाजेको गुनासो

३१ श्रावण २०७८, आईतवार
३१ श्रावण २०७८, आईतवार

क्यानाम, कालजमाना ठीक छैन केटा !

पिढींमा बसेर तमाखु तान्दै किच्किच गरिरहने किच्किचे बूढा नभन् मलाई तँ । यो जुगसँग मेरो बहुत बडा गुनासो छ । यसको छाँटकाँट बिलकुलै ठीक छैन । यो कलि भुक्तमानको बेला हो ।

तुइनमा झुण्डेको एउटा निर्दोष जवानलाई दुष्टले नदीमा खसालेर बेपत्ता पारिदिएको खबरले किन मान्छेको दिमाग र छाती पोल्दैन ? हुन त बन्दाबन्दैको पक्की पुल हावाले उडायो भन्ने जस्तो सफेद झूठलाई विश्वास गर्ने कानुन भएको देशमा तुइनबाट मानिस खस्नु उदेक लाग्ने कुरा नहुन सक्छ । तर मलाई त उदेक लाग्छ । बहुतै दुःख लाग्छ ।

हेर् केटा ! मेरो त जुनी बित्नै लाग्यो । यी कपाल त्यसै तुसारो बनेका होइनन् । मभित्र पूरा इतिहास छ । बहुत कथाहरूका श्रोत छन् । मैले काली गण्डकीको चोखो पानीलाई छोएको छु । त्यसको किनारमा शालिग्राम भेटेको छु । त्यसबाट जिन्नकीको गीत निस्केको देखेको छु । मानिसहरूको जीवनले त्यसैमा विश्राम गरेको देखेको छु ।

देखेको छु– आफ्नै रगत, पसिना र काली गण्डकीको पानीले सिंचेर पुर्खाहरूले आर्जेको फूलबारी मासिंदै मासिंदै गएको छ । फूलका बोटहरू उखेलेर देशमा बाहिरबाट ल्याएको धतुरो र सिउँडी रोपिएको छ । प्लाष्टिकका गमलाहरूमा प्लाष्टिककै फूलहरू कोचेर बार्दली र आँगनमा लहरै राखिएको छ । अन्ट्याँटी, प्लाष्टिकका फूलहरूको सिंचाइका लागि भन्दै काली गण्डकीमाथि राजनीति सवार भएको छ । कालीगण्डकीको अहोरात्र दोहन भइरहेको छ । मध्य रातमा पनि कालीगण्डकीमाथि डाँका परिरहेछ ।

क्यानाम, यो सब कलियुगको प्रताप हो ।

मैले देखेको देश त भोटे हो । मैले छामेको देश त कोदे हो । मैले चिनेको देश त पाखे पनि हो । तर हेर्दा हेर्दै फापर, कोदो र मकैबारीको पाखो छाडेर भोको पेटमा विकासे चामलका राहत गोदामहरूमा किन लइन लाग्न थाले गाउँका मानिसहरू ? किन तिनले दुधालु भैंसी काटेर सुकुटी बनाउने तरीका सिके ? शहरमा कोकाकोला र वियरसँगै रक्सीको खपत किन बढाए मानिसहरूले ? छिमेकीको आँगनतिर फोहर फालेर किन आफ्नो कोठामा अत्तर छर्किन थाले ?

भन्लास्– के जाति गणतन्त्र आयो नि ! अब के जाति विकासको मूल फुट्छ भन्लास् । के जाति दरबार गाउँतिर पुगो भन्लास् । जमाना काँ पुगो भन्लास् । खै काँ पुगो तेरो जमाना ? यार्सागुम्बाको लेकभन्दा माथि पुगो ? भन्लास्–सगरमाथाको टुप्पामा पुगो ।

तर के त्यो विदेशीको भरिया नबनीकन पुगो ?

कुरा गर्छस् नयाँ जमानाको ! सप्पै तल तिरैको साइत छ । मास्तिर लाग्ने छाँट छैन । तलतिर, तलतिर, तलतिर । मुगलानतिर । मलेशियातिर । कोरियातिर । अरबतिर । जहाँबाट हरएक दिन बाकसमा बन्द भैकन तीन जवानको लाश देश फर्किन्च भन्चन् ।

राजा फालेको होइन ? तब हात हातमा राजदण्डा लिएर मानिसका इच्छा र सपनाहरूलाई लखेटिरहेको यो भीड कसको हो ? विभिन्न दरबारबाट निस्केर त्यो भीडले न्याय, विवेक र इमानलाई किन यस्तरी लखेटिरहेछ ? यस्तरी त केटा, अग्निपरीक्षाका नाममा रामले पनि लखेटेका थिएनन् होला है सीतालाई !

नयाँ जमानाको यो कस्तो नयाँ भीड हो ? जो सँधै इमानजमानलाई लछारपछार गरिरहेछ ।
यस्तरी त दुःशासनले पनि लछारपछार गरेको थिएनन् होला द्रोैपदीलाई । नियाँनिसाफको यतिविधि हुर्मत त कहिल्यै कसैले पनि लिएका थिएनन् होला !

कुर्चीकै लागि यति जातिबित्ती अन्धा त धृतराष्ट्र पनि भएका थिएनन् होला । तेरो यो कस्तो जमाना हो ? जहाँ हे¥यो, त्यही धृतराष्ट्रहरू मात्र देखिन्छन् । अग्लो अग्लो कुर्चीमा बसेका अन्धाहरू मात्रै देखिन्छन् । अन्धाहरूले देशलाई कुन भीरबाट खसाल्ने हुन् ?

यो सब कलिको प्रताप हो । उहिल्यै राजा परीक्षितले कलिलाई जुवाघर, मदिरालय, वधशाला लगायत सुनमा पनि बस्न सक्ने वचन दिएपछि कलि सुनमा बसेको हो । राजाले श्रीपेंच लगाउँछन् । देख् वा नदेख्– देशमा अहिले माथिदेखि तलसम्म राजाहरूको भीड छ । देख् वा नदेख्–राजा भनेका श्रीपेंचधारि नै हुन्छन् । तिनका श्रीपेंचमा सुन हुन्छ । जहाँ सुन हुन्छ, त्यहाँ कलि बस्छ ।

देशमा सरकारै सरकार भएको त राम्रै होला तर राजै राजा भएको बिलकुल राम्रो होइन । जति धेरै राजा, त्यति नै धेरै श्रीपेंच । जति धेरै श्रीपेंच, त्यति धेरै सुन । जति धेरै सुन, त्यति नै कलिको प्रताप !

गन्गने बूढाको गन्गन् नभनेस् केटा । यो जुगसँग मेरो बहुत बडा गुनासो छ । यसको छाँटकाँट बिलकुलै ठीक छैन । यो कलि भुक्तमानको बेला हो ।

क्यानाम, कालजमाना ठीक छैन केटा !

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?