ट्रेंडिंग:

>> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश

कुण्डली

१२ फाल्गुन २०८०, शनिबार
१२ फाल्गुन २०८०, शनिबार

बिहे भएर घरमा भित्रिएको दुई वर्ष पनि पूरा नहुँदै अदितीलाई लोग्नेले धोका दियो । बिदेसिएको लोग्नले पैसा पठाउला र घर टालटुल गरूँला भन्दै बसेकी अदितीका मनमा आठ–नौ महिनासम्म लोग्नेको कुनै खबर नआउँदा चिसो पसिसकेको थियो । पुरानो फोन लाग्दैन, चिठीका जमाना छैनन्, बोलेर चित्त बुझाउने सन्तान पनि छैनन् र पनि सम्हालिएकी थिई ऊ ।

अम्मरे डाम्नो आधा भाडा बचाउने बहानामा लिभिङ टुगेदर भन्दै विदेसी युवतीसँग बसेको थियो । समुद्रपारिको यस्तो घटनामा विचरी अदिती बेखबर थिई । उसले खबर नपाए पनि उसका आफन्त र छिमेकीले गाइँगुईँ गरिसकेका थिए । एक दिन फोटै देखाइदिएपछि विचरीको मनै भाँचियो । घृणा भरियो पुरानो प्रेमप्रति । त्यसैले, च्यातेर फाली बिहेका फोटा अनि पुछिदिई सिन्दुर पनि सधैंका लागि ।
एक वर्ष त जेनतेन कटाई । अर्को वर्ष भने गाउँलेले उसलाई एक्लै बस्न दिएनन् । बरू उनीहरूको सल्लाह मान्न अनुरोध गरे । गाउँलेको कुरो राम्रै लाग्यो उसलाई पनि । भर्ती भएर पल्टनमा भएका बेला श्रीमती भागेर पोइल गएपछि एक्लिएको छिमेकी दलेलाई उसले राम्ररी चिनेकी थिई । छुट्टीमा आएको मौका छोपेर सबै मिली गाउँलेहरूले दले र अदितीको बिहे गरिदिए ।

बिहेपछि दले छुट्टीमा आयो र दुईचार दिन बसेर गयो । वर्ष दिन पुग्दा पनि सन्तान हुने अत्तोपत्तो थिएन । हिजो गुन गरेका तिनै छिमेकीले अदितीलाई ‘बाँझी’को संज्ञा दिँदै दलेको कान भरिदिन थाले । बल्लतल्ल मिलेको सुख फेरि खोसिने डर थपियो अदितीका मनमा । फुटेको कर्म जबर्जस्ती जोडेको भएर हो कि भन्ने चिन्ता बढ्यो । निराश अदितीले जोगी, बाबा, सन्त, पण्डित जो भेटिन्थे, सबैलाई सोध्थी आफ्नो कर्मका विषयमा । सबैले निरास पारिदिन्थे उसलाई ।

कुण्डलीमा एक्लिनुपर्ने ग्रह छ भनेपछि उसलाई साँचो हो कि जस्तो पनि लाग्थ्यो । हुन त दलेले कहिल्यै नराम्रो गरेको थिएन तैपनि सन्तान नभएका कारण अरूका कुरा सुनेर धपाउने पो हो कि भन्ने लाग्थ्यो उसलाई । एक्लै बस्न कति गाह्रो हुन्छ, आफन्तले कति हेप्छन् भन्ने उसलाई मात्रै थाहा थियो । त्यसैले धीत मर्नेगरी रुने गर्थी एकान्तमा ।

पारिको गाउँमा बस्ने मनोपरामर्शदाता नवीनले यो जोडीको बेथा र सन्तान नहुनाको कारण राम्ररी बुझेको थियो । यो निःसन्तान दम्पती कसैका कुरा सुनेर फेरि एक्लिने पो हुन् कि भन्ने चिन्ता पयो उसलाई । पात्रोसमेत हेर्न नजान्ने आफ्नै मावलीबालाई यो समस्या बतायो । त्यसपछि नातिबाजे मिलेर सुन्दर योजना बनाए ।

योजनाअनुसार दले र अदिती घरमै भएको मौका पारी ती मावली बा पहेँलो वस्त्र धारण गरी जोगीजस्तै बनेर उनीहरूका आँगनमा टुप्लुक्क आइपुगे र भिक्षा मागे । अदितीले दिल खोलेरै भिक्षा दिई । जोगीबाले ‘ल बालिके अबको एक वर्षपछि तेरो काख भरिन्छ’ भनेर आशीर्वाद दिए ।
अदिती गदगद् भई । खाटमा बसेको दलेले पनि यो कुरा सुन्यो । उसले जोगीसँग ‘हामीले केही गर्नुपर्छ कि गुरु ?’ भन्ने प्रश्न तेर्स्यायो । जोगीबालाई उपाय बताउने मौका मिल्यो । लगातार दुईवटा पूर्णिमामा दम्पतीले सँगसँगै पूजा गर्नुपर्ने उपाय दिए जोगीबाले । थप बक्सिसको उपहार हात पारी जोगी बा आफ्नो बाटो लागे ।

दलेले एक महिनाको छुट्टी बढायो । शुद्ध शाकाहारी भोजन ग्रहण गरी दुईवटा पूर्णिमा अवधिभर सँगै रहेर पूजा गरे दुवैले । अदितीको मासिक धर्मपछिका पूरै दिनहरू दुवैले खुसीमा बिताए । दले परदेश पुगेको एक महिनामै अदितीले आफ्नो महिनाबारी रोकियो भन्ने खुसीको खबर सुनाई । दले धेरै खुसी भयो । यता नवीनका नातिबाजे भने उनीहरूको योजनाले त्यो दुःखी अदितीको कुण्डली बदल्न सकेकोमा मख्ख थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?