ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
साझा डबली

मृत्युको चक्रपथ

२७ आश्विन २०८०, शनिबार ०६:१३
२७ आश्विन २०८०, शनिबार ०६:१३

कसले बनाएको हो
यो चक्रपथ ?

यही चक्रपथमा
चुपचाप चुपचाप
हिंडिरहेछु जुगजुगदेखि

अभिशप्त छु
यही बाटोमा हिंडिरहन
जहाँबाट हिंड्छु, त्यहीं पुगिरहन

(प्रिय ब्रेख्त !
‘चेन्जिङ द ह्विल’मा तिमीले भनेका थियौ—
सडकपेटीमा बसेको छु
पाङ्ग्रा फेरिरहेको छ चालक
जहाँबाट आएको हुँ, त्यो ठाउँ मन पर्दैन मलाई
अनि जता जाँदै छु, त्यो ठाउँ पनि मन पर्दैन
तैपनि,
किन यति व्यग्र भएर
पाङ्ग्रा फेरेको हेरिरहेको छु म ?
प्रिय ब्रेख्त !
म पनि यदाकदा समयले पाङ्ग्रा फेरेको हेरिबस्छु)

नयाँ बाटो रोज्ने दिमाग
नयाँ बाटो खोज्ने आँखा
नयाँ बाटो हिंड्ने पाइतलाहरू
सप्पै सप्पैलाई
राखेर मतपेटिकाभित्र
आफैंले
ताला लगाएको थिएँ
चाबी सुम्पेको थिएँ
र, हिँडेको थिएँ–
माटो किनेर मरुभूमिमा खेती गर्नेहरुको देशमा

थाक्छु हिंड्दा हिंड्दै
मर्छु निर्दोष मृत्यु बारबार सुदूर मरुभूमिमा
फर्केर हेछनर्् मेरा इच्छाहरुले चारैतिर
देख्दैनन् कतै—
मैले चाबी सुम्पेको
कुनै पनि ‘महान्’ महानुभावलाई

सायद छुटिगए ती
इन्द्रजालीको कुनै छलमा
सायद डुबिगए ती
सत्ताको दलदलमा

पहरैपिच्छे बाटो फेरिरहेछ पुच्छ«ेतारा
सालैपिच्छे बाटो फेरिरहेछ नदी
भन्ज्याङैपिच्छे बाटो फेरिरहेछ हावा

देख्छु—
आफ्नो इच्छानुसार
बाटो बदल्दै र फेर्दै
उडिरहेका छन् चरा

तर म ?
किन सक्तिनँ नयाँ बाटो फेर्न ?
भ्रमको तुवाँलो चिरेर
उज्यालो एउटा क्षितिज हेर्न ?

दशकौंदेखि हिंडिरहेछु
यही चक्रपथमा
कहिले बेरोजगारीको चक्रपथमा
कहिले रेमिट्यान्सकोे चक्रपथमा
मृत्युको अन्तहीन चक्रपथमा

अहो यो चक्रपथ !
जहाँबाट म हिंडिरहेछु
सँधै त्यहीं पुगिरहेछु ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?