ट्रेंडिंग:

>> टी-२० विश्वकप: नेपालले टस जितेर पहिला फिल्डिङ गर्दैं >> ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक >> आर्थिक बर्ष सकिन लाग्दा विकास निर्माणको चटारो >> बुटवल–लमही प्रसारण लाइन, २६ अर्ब लागतमा १ सय ७० किलोमिटर बन्ने >> सय भन्दा बढि स्थान बाढी पहिरोको जोखिम क्षेत्र >> महामारीले जन्मिएका ‘उद्यमी’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> यातायात व्यवस्था कार्यालय बुटवलका पुर्व प्रमुख सहित ५ जना नक्कली लाइसेन्स प्रकरणमा पक्राउ >> एचआईभी संक्रमितलाई छात्रवृत्ति, शैक्षिक र पोषण सामग्री वितरण >> टी–२० विश्वकपः बंगलादेशसँग १० वर्षपछि बद्ला लिने मौका >> सामाजिक सुरक्षा भत्ता लिन राष्ट्रिय परिचयपत्र अनिवार्यविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट दायर >> बजाज पल्सर एन १५० अब नेपाली बजारमा >> घोराही उपमहानगरपालिकाको नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक >> पश्चिम तराईमा असार ६ सम्म तातो हावाको लहर यथावत रहने >> लुम्बिनी र सुदुरपश्चिम प्रदेश प्रमुखबिच भेटघाट >> तेस्रो न्यू होराइजन एसईई फेस्टमा विद्यार्थीको उत्साहजनक सहभागिता >> बुटवलमा ग्रील जोनलाई संघीय सरकारको एक करोड वजेट >> बूढीगण्डकीको अन्यौलतालाई हटाउनुपर्छ : विश्वप्रकाश >> कबाड व्यवसायीको काठमाडौँमा प्रदर्शन, बालेनविरुद्ध नाराबाजी >> करको दर नभई दायरा बढाउन ब्यवसायीको सुझाव >> भारतको उत्तराखण्डमा पर्यटक बोकेको गाडी नदीमा खस्दा १४ जनाको मृत्यु >> संसदीय समितिको बैठकमा एनजीओको खाजा ! >> युसीएमएस भैरहवाद्वारा कपिलवस्तुमा सरोकारवालाहरुसँग अन्तरक्रिया >> पाल्पामा जिप दुर्घटना हुँदा नौ जना घाइते >> कांग्रेस र एमालेका जनप्रतिनिधिले वहिष्कार गरेपछि काठमाडौंको नगरसभा स्थगित >> भिजिट भिसाको दुरुपयोग बढ्दैः अध्यागमनले ५ सय भन्दा बढीलाई विमानस्थलबाटै फर्कायो >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप

एक्लो छायाँ (कविता)

६ आश्विन २०८०, शनिबार
६ आश्विन २०८०, शनिबार

एउटै थियो प्रेमको गन्तव्य
र गन्तव्यका लागि गति
एउटै थियो मायाको गीत
र गीतमा भरिएको संगीत
छोउँ छोउँ त लाग्थ्यो नि !
तर कहिल्यै
छुन सकिन तिमीलाई
न त तिमीले नै
छुन सक्यौ मलाई
पछ्याउँ पछ्याउँ त लाग्थ्यो नि !
तर कहिल्यै
राख्न सकिन मैले आफ्नो पैताला
पैतालाका तिम्रा डोबहरुमा
न त तिमीले नै
सक्यौ पाइला चाल्न
पैतालाका मेरा डोबहरुमा
एकै ठाउँबाट एकैपटक
सँगसँगै हिँडे पनि प्रेमको यात्रामा
एउटै बाटोमा भने
हिँडेका थिएनौं नि त हामी !
तिमी हिँडिरहेका थियौ बायाँ बाटोमा
म हिँडिरहेको थिएँ दायाँ बाटोमा
एक अर्काको
समानान्तर बाटोमा !
समानान्तर यी बाटाहरुले
भेट्लान् एक न एक दिन एकार्कालाई भनेर
समेट्लान् एक न एक दिन एकार्कालाई भनेर
हिँडिरह्यौं हिँडिरह्यौं हिँडिरह्यौं हामी
दिन, महिना, वर्ष र दशकहरु गनेर
घाम झुल्केपछि र घाम डुब्नु अघि
घमाइला हरेक दिनमा
जून उदाएपछि र जून अस्ताउनु अघि
शुक्ल पक्षको हरेक रातमा
एकैछिन नै सही
अँगाल्थे एक अर्कालाई
हाम्रा छायाहरुले
कृष्णपक्षको रातमा भने
विलिन भएर एकापसमा
माया गर्थे एकार्कालाई
हाम्रा छायाँहरुले
एकदिन अचानक
तिमी हिँडिरहेको बाटोमा
मिसिन आइपुग्यो कल्पनातीत एउटा बाटो
त्यही दोबाटोमा टक्क अडियौ तिमी
सोंचमग्न भएर केहीबेर
मायालु हेराइबाट
मानौं जुग जुगदेखिको सारा माया
खन्याएर एकैचोटि ममाथि
हल्लायौ आफ्ना हातहरु
विदा माग्यौ मसँग
र, मोडियौँ बायाँतिर
हेर्दाहेर्दै पुगिसकेका छौ धेरै पर
कामना गरिरहेछु–
तिमी हिँडिरहेको नयाँ बाटो
नहोस् भ्रमको बाटो !
अप्रत्यासित जस्तै
छुट्टिएका थियौ तिमी जहाँबाट
म भने उभिएको छु त्यही जडवत्
नसके झैं समय र उमेरलाई फर्काउन
सक्ने छैन फर्काउन मैले
फेरि पछाडि यो यात्रालाई
यो बाटो–
जीवनको बाटो होस् या मृत्युको
भ्रमको होस् वा सत्यको
प्रेमको बाटो होस् वा पीडाको
हिँड्नु नै छ मलाई एक्लै
तर हुने छैन म एक्लो
तिमीबिनाको अधुरो यो यात्रामा
मसँग हुनेछन् तिम्रा अनन्त स्मृतिहरु
र, तिमीले छोडि हिँडेको
चिरपरिचित यो समानान्तर बाटो
एक्लो–
एकदमै एक्लो त विचरा
हुनेछ मेरो छायाँ !

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?