ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

घरमै सुत्केरी हुने परम्परा तोड्दै महिला

२० चैत्र २०८०, मंगलवार
२० चैत्र २०८०, मंगलवार

नवलपुर, २० चैत ।

घरमै सुत्केरी हुने पुरानो पराम्परालाई छाड्दै पुर्वी नवलपरासीको ग्रामीण भेगका महिलाहरु सुत्केरी हुन अब स्वास्थ्य संस्थामा जान थालेका छन् ।

गाउँ घरमा समेत स्वास्थ्य चेतना बढ्दै गएकाले ग्रामीण भेगका महिलाहरु हिजोआज सुत्केरी हुन स्वास्थ्य संस्था जान थालेका हुन् ।

जिल्लाको उत्तरी पहाडी भेगका महिलाहरु घरमै सुत्केरी हुने गरेकोमा अहिले ९२ प्रतिशत महिलाहरु सुत्केरी हुन स्थास्थ्य संस्थामा जाने गरेको जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय पुर्बी नवलपरासीले जनाएको छ ।

घरमा सुत्केरी हुँदा हुने जोखिम र स्वास्थ्य संस्थामा जाँदा हुने फाईदाको बारेमा महिलाहरुलाई बढी जानकारी हुन थालेपछि स्वास्थ्य संस्था जाने गरेको बुलिङटार स्वास्थ्य शाखाका प्रमुख अशोक कुमार श्रेष्ठले बताए ।

तराई भेगका अधिकांश स्वास्थ्य संस्थामा स्वास्थ्यकर्मीको पहुँच रहे पनि जिल्लाको पहाडी दुई गाउँपालिका बुलिङटार बौँदीकालीमा रहेका स्वास्थ्य संस्थामा अझै पनि स्वास्थ्यकर्मीको अभाव हुँदा स्थानीयले धेरै समस्या झेल्नु परेको बौदीकालीका ओम सारुले बताए ।

धेरै सयमदेखि पहाडका अधिकांश स्वास्थ्य चौकीहरु कार्यालय सहयोगीको भरमा चल्दै आएका छन् । बिरामीहरुले गाउँमै स्वास्थ्य सेवा पाउन नसकेपछि स्थानीयहरु कावासोती, गैडाकोट, चितवन लगायतका स्थानमा उपचार गराउन आउन बाध्य छन् ।

अहिले ठाउँ ठाउँमा बर्थिङ सेन्टर खुले पनि भरपर्दो बन्न थालेपछि पालिकाले गाउँकै स्वास्थ्य सँस्थामा सुत्केरी गराउन प्रोत्साहन गर्ने गरेको बुलिङटार ४ का वडाध्यक्ष मिनबहादुर आले मगरले बताए । बिगत दुई बर्ष यताको तथ्याँकमा पालिकाका बर्थिङ सेन्टरमा सुत्केरी गराउन जानेको सँख्या ६० प्रतिशतले बढेको पालिकाका स्वास्थ्य शाखाले जनाएको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np