ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले भोलि विश्वासको मत लिने >> गठबन्धनको सरकारबाट संसद विघटनको खेल हुन सक्छः चित्रबहादुर केसी >> भैरहवा विमानस्थलः उडान आन्तरिक, शुल्क अन्तर्राष्ट्रिय >> व्यापार मन्दीको ज्योतिषीय कारणहरू र समाधानको उपाय >> रोटरी क्लव अफ बुटवल चौतारीद्वारा सदस्यहरुलाई अभिमुखीकरण >> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ?

ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा

२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार
२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार

नवलपुर,जेठ २९  । महिला, बालबालिका तथा जेष्ठ नागरिक मन्त्री भगवती चौधरीले अझै पनि ८० प्रतिशत महिलाहरु हिंसामा परिरहेको र समान अवसरबाट वञ्चित भइरहेको बताएकी छन् ।
माथिल्लो तहको निर्णायक रुपमा महिलालाइ अवसर दिन हिचकिचाउने परिपाटीको अन्त्य नभएकाले अव महिला आफै जागरुप हुने समय आएको बताइन ।
विविध कारणबाट अझै पनि ८० प्रतिशत महिला हिंसामा पर्ने गरेको तथ्याकं रहेकाले महिलालाइ घरयासी कामकाज भन्दा पनि उद्यमशीलता तर्फ प्रेरित गर्नु पर्ने चौधरीले बताइन।
पुर्वि नवलपुरको कावासोतीमा एक महिने ब्युटिसियन तालिमको समापन समारोहमा आएकी मन्त्री चौधरीले हरेक तह र तप्कामा पुरुषको जति भुमिका रहन्छ ,महिलाको पनि उतिकै रहने भन्दै महिलालाइ कोटा निर्धारण गरेर नभइ खुल्ला रुपमा अगाडि बढाउन आवश्यक रहेकोमा जोड दिएकि छन।
एकाइसौ शताब्दी आइसक्दा पनि महिलालाई हेर्ने दृष्टिकोणमा केहि फरक आएको भएपनि पदिय जिम्मेवारी दिन रोक लगाउने प्रवृति हट्न नसकेको र महिला आफै उद्यमी बन्न सके घरेलु हिंसा कम हुने बताइन ।
वैदेशिक रोजगारमा गएका घरपरिवारका महिला दिदिबहिनीलाई उद्यमशीलता विकासका लागि प्रदान गरिएको एक महिने ब्युटिसियन तालिममा सिकेका सीपलाइ व्यवहारमा उर्तान सके महिला अपहेलित हुन नपर्ने साथै परनिर्भता हट्ने हुदा मन्त्रालयबाट पनि महिलाका लागि सीप युक्त तालिम दिने बताएकि छन ।
जिल्लाको गैडाकोट, देवचुली, कावासोती र मध्यविन्दु नगरपालिकाको सहकार्यमा सञ्चालन गरिएको एक महिने ब्युटिसियन तालिममा सहभागी महिलाहरुले आफुले लिएको सीप व्यवहारमा उर्तान थप प्रेरणा मिलेको बताएका छन् । व्युटिसियन भन्ने वित्तिकै क्षणिक राम्रो बनाउने पेशा हो भनेर समाजमा हेर्ने गरेको भएपनि यसबाट महिला आफै उद्यमी बन्न सक्ने हुनाले यस्ता तालिम अन्य समयमा पनि सञ्चालन गनुपर्ने तालिममा सहभागी खगिसरा लामिछानेले बताइन ।
रिटर्नी माइग्रेट नेपाल प्रवासीबाट आर्जित सीप , ज्ञान र पूजी स्वदेशका लागि भनेर नवलपुरको कावासोतीमा २०७५ सालमा स्थापना भएको थियो । त्यसअवधिबाट महिला तथा पुरुषका लागि विभिन्न सीप सिकाउन लागि परेको रिटर्नी माइग्रेट नेपाल गण्डकी प्रदेश अध्यक्ष नेत्र नारायण थनेतले बताए।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?