ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
गण्डकी

गण्डकीले थाल्यो दोस्रो पञ्चवर्षीय योजना निर्माणको तयारी

१४ माघ २०८०, आईतवार
१४ माघ २०८०, आईतवार

नवलपुर, १३ माघ ।

गण्डकी प्रदेश सरकारले आगामी पाँच वर्ष भित्र प्रदेशलाई थप समुुन्नत र विकासशील प्रदेशका रुपमा अगाडि वढाउने उद्देश्यले दोश्रो पञ्चवर्षीय योजना तर्जुुमाका लागि प्रकृया थालनी गरेको छ ।

प्रदेशको विकासमा खेल्ने भूमिका र पाँच वर्ष सम्म प्रदेशले योजना निर्माण गर्दा दीर्घकालीन रुपमा प्रदेशका जनतालाई सेवा सुुविधासम्पन्न गराउने अभिप्रायका साथ गण्डकी प्रदेश नीति तथा योजना आयोगले पूर्वी नवलपरासीको हर्कपुुरमा दोश्रो पञ्चवर्षीय योजना तर्जुुमा कार्यक्रम गरी प्रदेशको विकासमा आगामी २०८६ सम्मका योजना तथा नीति निर्माणका लागि सुुझाव संकलन तथा छलफल कार्यक्रमको आयोजना गरेको छ ।

गण्डकी प्रदेश सरकारले समावेशी सन्तुुलित र दिगो आर्थिक सामाजिक गन्तव्य पहिचान गरी पाँच वर्षमा गण्डकी सरकारले लागू गर्ने दीर्घकालीन योजनाहरुको सुुदृढिकरण गर्दै प्रदेशको विकास गर्ने नीति लिएको नीति तथा योजना आयोगका उपाध्यक्ष डा.कृष्णचन्द्र देवकोटाले वताएका छन ।
गण्डकी सरकार नीति तथा योजना आयोगले २०८१ ।२०८६ को दोश्रो पँचवर्षीय योजनाको अवधारणपत्र सार्वजनिक गरी समृद्ध प्रदेश र सुुखी नागरिकको दीर्घकालीन सोच प्राप्तिका लागि नागरिकको विकास प्रतिको आकाँक्षालाई पूुरा गर्ने लक्ष्य राखेको उपाध्यक्ष देवकोटाको भनाई थियो ।

कार्यक्रममा प्रथम पञ्चवर्षीय योजनाको समीक्षा गर्दै उपाध्यक्ष देवकोटाले मुुलुुकको कुुल ग्राहस्थ उत्पादनमा गण्डकी प्रदशेको आठ दशमलव नौ प्रतिशत योगदान रहेको वताउँदै वाह्य तथा आन्तरिक संरचनागत समस्या समेतको कारण आर्थिक वृद्धिको लक्ष्य प्राप्त गर्न चुुनौती देखिएको वताए ।

कार्यक्रममा गण्डकी प्रदेशका मुुख्यमन्त्री सुुरेन्द्रराज पाण्डेले पर्यटन पूर्वाधार विकास, सेवा सुुविधाको विस्तार, पर्यटकीय गतिविधि र लगानी आकर्षण गरी गण्डकी प्रदेशलाई पर्यटकीय गन्तव्यका रुपमा विकास गरिने प्रदेश सरकारको पहिलो लक्ष्य रहेकोमा जोड दिए ।

उनले पञ्चवर्षीय योजनमा कृषिलाई निर्वाहमुुखी परम्परागत खेती प्रणालीलाई यान्त्रीकरण र व्यवसायीकरण गर्दै तुुलनतात्मक लाभका उच्च प्रतिफलयुुक्त कृषि उपजको प्रवद्र्धन र व्यावसायिक कृषिमा आकर्षण सिर्जना गर्नुु अर्को मुुख्य लक्ष्य हुुने मुुख्यमन्त्री पाण्डेको भनाई थियो ।

आगामी पाँच वर्ष भित्र गण्डकी प्रदेशले आत्मनिर्भर र समुुन्नत प्रदेश सम्मानित प्रदेशवासी भन्ने मूुल मन्त्रलाई जोड दिंदै उत्पादकत्व, सामाजिक न्याय र समुुन्नती हासिल गर्ने लक्ष्य लिएको प्रदेशनीति तथा योजना आयोगका उपाध्यक्ष डा. देवकोटाले वताए ।

विकासको पूर्वाधारको सुुदृढिकरण पर्यटन प्रवद्र्धन, औद्योगिक विकास र रोजगारी सिर्जना गर्नुु, मानव पूँजी, उत्थानशील विकास र आर्थिक क्रियाशीलता मार्फत समृद्धि हासिल गर्दै गण्डकी प्रदेशलाई अन्य प्रदेशको तुुलनामा सवै भन्दा अव्वल प्रदेशका रुपमा अगाडि वढाउने सोच र उद्देश्यका साथ योजनाको तर्जुुमा गरिने मुुख्यमन्त्री पाण्डेले वताए ।

प्रदेशका कृषि तथा भूमि व्यवस्था मन्त्री महेन्द्रधवज जिसीले उत्पादन, व्यापार र निर्माण क्षेत्रको सवलीकरण गरी अर्थतन्त्रलाई गतिशिल वनाएर अघि बढ्ने सँकल्प प्रदेशले राखेको वताउँदै सवै तहको सरकार र शासकीय साझेदारको अन्तरसम्वन्धलाई सवलीकरण र सुदृढिकरण गरेर अघि नवढ्दासम्म प्रदेशको विकास सम्भव नभएको र यसलाई अविलम्व अघि वढाउनुु पर्नेमा जोड दिए ।

प्रदेशका आर्थिक मामिला मन्त्री जितप्रकाश आलेले अर्थतन्त्रको सुदृढिकरणका लागि तीनै तहको सरकारले आ–आफ्नो दायरा स्पष्ट पार्नुुपर्ने र त्यसका आधारमा मात्र नीति र कार्यक्रम आउनुुपर्नेमा जोड दिए ।

प्रदेशले पाँचवर्षको दीर्घकालीन योजना तथा नीति निर्माण गर्दा हरेक स्थानीय तहको अनिवार्य सहमति लिनुुपर्नेमा जिल्लाका पालिकाका नगर तथा गाउँपालिकाका प्रमुुख तथा अध्यक्षहरुले प्रदेशको गम्भीर ध्यानाकर्षण गराएका गैंडाकोट नगरपालिकाका नगरप्रमुुख मदनभक्त अधिकारीले वताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?