ट्रेंडिंग:

>> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै >> कालिका युवा क्लव रापाकोटले पुरुष भलिवल प्रतियोगिता गर्ने >> गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती >> स्थानीय सरकार जनताको विश्वास जित्न असफल >> बाँदरबाट मकै जोगाउन दैनिक १३ घण्टा पहरा, विकल्पमा बेसार खेती >> तुलसीपुरका बस्तीमा खानेपानीको हाहाकार >> पहिलो ‘मायादेवी ट्रेल रन’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> देवता चडेको भन्दै कुपिण्डे तालमा हाम फालेकी महिलाको मृत्यु >> कार्यदलको बैठक निष्कर्षबिहीन >> दुई पासपोर्ट भएका गृहमन्त्रीले उन्मुक्ति पाउंदैनन् : शेखर >> प्रधानमन्त्री लोकतन्त्र सिध्याउने खेलमा : उपेन्द्र >> सहकारी पीडितले भोलिदेखि आन्दोलन गर्ने >> मणिमुकुन्द कलेजको सहयोगमा बुटवल–लुम्बिनी साइकल यात्रा >> दाङले चुम्यो दोहोरी खेलको उपाधि >> लुम्बिनीको भ्रमण गर्न पाउनु विश्वका प्रत्येक नागरिकका लागि गौरवको विषयः प्रधानमन्त्री >> एशिया कपका लागि नेपाली महिला क्रिकेट टोली घोषणा >> यस वर्षको मनसुन अवधिमा ४ लाख बढी घरधुरीका व्यक्ति प्रभावित हुने आकलन >> चीनले सुरु गर्‍यो ताइवानको आकाशमा युद्धअभ्यास >> सिंहासन त्यागेर शान्ति खोज्ने पहिलो मानव बुद्ध : प्रदेश प्रमुख शेरचन >> बुद्धका उपदेश र मार्गदर्शनलाई आत्मसात् गर्न सकेमा  बुद्धजयन्तीले सार्थकता पाउँछ:  मुख्यमन्त्री >> सहकारी छानबिन समिति कार्यदलको बैठक आज बस्दै >> बुद्धले देखाएको अहिंसा, शान्ति, मानव कल्याणको मार्ग आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ- प्रधानमन्त्री >> राममणि क्याम्पसलाई पुरानै कर्मचारी नियमावली लागु गर्न अदालतको आदेश >> आज चार प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षाको सम्भावना >> सद्भाव फैलाउन बुद्ध शिक्षामा विश्वास गरौँ : प्रधानमन्त्री >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा उल्लास >> ‘सत्ता र शक्तिको बलमा प्रेसमाथि प्रहार’ >> बुद्ध जयन्ती कि बुद्ध पूर्णिमा ? >> रामग्राममा धातु जात्रा >> वर्तमान समयमा बुद्ध धर्मको सान्दर्भिकता >> लुम्बिनीमा मनोजको मन >> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै

‘प्यूठानको योजनावद्ध विकास हाम्रो मुख्य एजेण्डा हो’

२८ कार्तिक २०७९, सोमबार
२८ कार्तिक २०७९, सोमबार

एकमात्र निर्वाचन क्षेत्र रहेको प्यूठानमा प्रतिनिधिसभा सदस्य उम्मेदवारमा नेकपा एमालेबाट पार्टीको पोलिटब्यूरो सदस्य एवं जिल्ला इन्चार्ज सूर्य थापा उठेका छन् । विद्यार्थी जीवनदेखि राजनीतिमा सक्रिय थापा तीन दशक लामो समय पत्रकारितामा पनि सक्रिय भए । पूर्व प्रधानमन्त्री झलनाथ खनाल र केपी शर्मा ओलीको प्रेस सल्लाहकार भएर जिम्मेवारी पूरा गरेको थापासँग अनुभव छ । समाजशास्त्रमा स्नातकोत्तर तथा व्यवस्थापनमा स्नातक गरेका थापाका आधा दर्जन बढी विभिन्न पुस्तकहरु प्रकाशनमा छन् । ०६० सालमा प्रकाशन गरिएको ‘विश्वमा राजतन्त्र ः उत्थान, पतन र भविष्य’ पुस्तकले नेपालमा गणतन्त्रको स्थापनाका निम्ति राष्ट्रिय माहोल बनाएको थियो ।
पार्टीको प्रचार क्षेत्रलाई करिब डेढ दशक नै कार्यकारी रुपमा नेतृत्व गरेका थापाले आमसंचार र पर्यटन क्षेत्रको भूमिकालाई सफलतापूर्वक निर्वाह गरेका थिए । आफ्नो अभिव्यक्तिमा प्रष्ट र खरो स्वभाव एवं निर्भिकता उनमा पाइन्छ । एमाले प्यूठानले एकल सिफारिस गरी उम्मेदवार बनाएपछि थापाको चुनावी रौनकले जिल्लामा बेग्लै उत्साह जगाएको छ । जिल्लाका नौ स्थानीय तहका ६४ वटा वडाहरुमध्ये  ६० वटा वडाहरुमा पुगेर मतदातासँग भेटघाट, घरदैलो र चुनावी सभाहरु सकिएका छन् । थापासँग टुडेकर्मीले गरेका तीन प्रश्न ः

तपाईंको उम्मेदवारी के का लागि ?

प्यूठान जिल्ला चेतना, जागरण र राजनीतिक परिवेशका हिसावले देशकै अग्रणी र सचेत जिल्लाहरुमध्ये पर्दछ । तर, लामो समयदेखि यहाँको कम्युनिष्ट आन्दोलन गलत नीति र सिद्धान्तहीन बाटोका कारण दिग्भ्रमित जस्तो भइरहेको छ । करिब ७७ प्रतिशत कम्युनिष्ट जनमत हुँदाहुँदै आज जिल्लाको निर्णायक हैसियत कायम गर्न कम्युनिष्ट समूहहरुलाई कठिन परिरहेको छ । यस्तो अवस्थामा नेकपा (एमाले) को स्पष्ट नीति, दृष्टिकोण र संगठनात्मक सामथ्र्य सहित जिल्लाको नेतृत्व गर्ने उद्घोषका साथ मैले पार्टीको समग्र नेतृत्व विकासमा जोड दिएको छु । र, तदनुरुप नै पार्टी पंक्तिलाई क्रियाशिल र जनतालाई गोलबन्द गर्दै निर्वाचनको मैदानमा होमिएको छु । देशको सवैभन्दा ठूलो पार्टीको हैसियतमा नेकपा (एमाले) लाई जनतामा स्थापित गर्न र जनताको जनमत प्राप्त गर्न नै मेरो उम्मेदवारी हो ।

 

मतदाताले तपाईँलाई के प्रश्न गरिरहेका छन् ?

मतदाताले खास प्रश्न गरिरहेका छैनन् । आशा र विश्वासको नजरले हेरिरहेका छन् । खासगरी प्यूठानको अवस्थालाई मध्यनजर गरेर विकास र समृद्धिको नेतृत्व गर्न ठोस रुपमा योगदान गर्नुहोस् भनेर आर्शिवाद दिइरहेका छन् । जनताको आशा, विश्वास र भरोसा अत्यन्त प्रेरक रहेको छ । पटकपटक अरुलाई हेर्यौ, यसपटक तपाईलाई जिताएर पठाउँछौ भन्ने आम मतदाताको अभिमत मैले पाएको छु । मतदाताहरुले आफ्नो मतको सदुपयोग र फेरिएको प्यूठान हेर्न चाहेका छन् । हामी त्यसप्रति निकै संवेदनशील भएर मतदाताहरुको विश्वास जित्न लागेका छौँ ।

चुनाव जित्न त व्यापक रुपमा जनतालाई आकर्षित गर्न सक्ने एजेण्डा चाहिएला नि ? त्यस्तो के छ तपाईंसँग ?

प्यूठानलाई राष्ट्यि राजनीतिको पहुँचमा जोड्ने र जिल्लाको अहिलेको अवस्थालाई बदल्ने हाम्रो प्रमुख एजेण्डा हो । करिब ३० वर्षदेखि रजगज गर्दै आइरहेको नेकपा मसालका कारण प्यूठान पछाडी परेको छ । यस अवस्थालाई अन्त्य गरेर हामीले योजनावद्ध विकासको ठोस प्रक्रिया थाल्ने र जिल्लालाई अरु छिमेकी जिल्ला सरह विकासको प्रक्रियामा अगाडि बढाउने एजेण्डालाई प्रखर ढंगले उठाएका छौँ ।
पूर्वाधार विकास र समृद्धिको यात्रालाई नेकपा (एमाले) ले मात्रै नेतृत्व गर्नसक्ने हुँदा हामीले यस अभियानमा समृद्ध प्यूठान, सुखी प्यूठानीको जनआकांक्षा अघि सारेका छौँ । यसको कार्यान्वयन नै हाम्रो जोडदार एजेण्डा हो । हामी धेरै ठूला ठूला कुरा गर्नेभन्दा पनि योजनाबद्ध, व्यवस्थित र महत्वपूर्ण साना साना कामहरु गर्दै आम जिल्लाबासीको हितमा योगदान गर्न चाहान्छौँ । प्यूठानलाई समृद्ध बनाउन हामीले लिखित ५१ बुँदे प्रतिवद्धताहरु पनि मतदाताका माझ पु¥याएका छौ । बदलिएको प्यूठान बनाउनका लागि जिल्लाबासीको माग, सल्लाह र सुझावबाटै हाम्रो विकासको यात्रा अघि बढ्ने छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?