ट्रेंडिंग:

>> भैरहवा विमानस्थलः उडान आन्तरिक, शुल्क अन्तर्राष्ट्रिय >> व्यापार मन्दीको ज्योतिषीय कारणहरू र समाधानको उपाय >> रोटरी क्लव अफ बुटवल चौतारीद्वारा सदस्यहरुलाई अभिमुखीकरण >> बंगलादेशमा आरक्षण विरोधी आन्दोलन: ३५ जनाको मृत्यु, देशभर कर्फ्यू >> कृषकको आम्दानी बढाउन बाख्रापालन >> ९९ वर्षकी कमलादेवीको सफल उपचार >> प्रतिष्ठानले प्रकाशन शुरु गर्यो आफ्नै बैज्ञानिक जर्नल ! >> नेपालको राजनीतिमा महामानव विपि >> सिमलताल बस दुर्घटना : हराएका यात्रु र बसको खोजीका लागि भारतीय उद्धार टोली खटिँदै >> मनसुनको एक महिना : बाढी, पहिरो र चट्याङबाट दुई सयको मृत्यु >> गुरुत्वले पूर्ण गुरु डा. स्वामी रामानन्द गिरि >> विभेदले जन्मिएकी अभियन्ता >> अखिल क्रान्तिकारीद्वारा बुटवल क्याम्पसमा छात्रा भेला >> नेपाल दक्षिण एसियाली करातेमा ६२ पदकसहित टिम च्याम्पियन >> दाङ जिल्ला अदालतमा १८ महिना कटेका मुद्दा शुन्य >> आजको मौसम : देशका केही ठाउँमा भारी वर्षाको संभावना >> पोलियो मुक्त घोषणा भएको १० वर्षपछि भेटियो भाइरस >> जलवायु परिवर्तनको जोखिममा सिमान्तकृत समुदाय >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> उच्च अदालतको ठहर– गौशाला–२६ बालिग नै हुन्, सन्दीपसँगका सबै घटनाक्रम सहमतिमै >> सडक बत्ती जडानमा अनियमितताको आरोप >> उपसभामुख रानालाई जिम्मेवारीबाट हटाउन माग गर्दै संसदीय समितिमा उजुरी >> महिला एसिया कप क्रिकेटमा नेपालकाे ऐतिहासिक जित, यूएई ६ विकेटले पराजित >> उपसभामुख रानामगरले भनिन्- करुणाभावले सहयोग गरे, डेढ वर्षपछि विवादित बनाउन खोजियो >> महिला एशिया कप: युएईले नेपाललाई दियो ११६ रनको लक्ष्य >> नाबालिका वेश्यावृत्तिमा लगाउने गेष्टहाउस सञ्चालकहरू पक्राउ >> माइक्रोसफ्टको सर्भर डाउन: विश्वभरका एयरलाइन्स, बैंक र दुरसञ्चार सेवा प्रभावित >> रगत अभाव रोक्न रक्तदान अभियान >> प्रधानमन्त्री ओलीलाई मोदीले पठाए औपचारिक बधाई सन्देश >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> महिला एसिया कप : यूएईविरुद्ध नेपालले टस जित्यो, पहिले फिल्डिङ गर्ने >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा पेरिस ओलम्पिकमा भाग लिने खेलाडीलाई शुभकामनासहित बिदाई >> संसद भवनको निर्माण ढिलाई: सभामुख घिमिरेले गरे उपप्रधानसहित अधिकारीहरुसँग छलफल >> सिमलताल दुर्घटना: २३ शव फेला, १४ जनाको सनाखत >> त्रिशुलीमा हाम फालेर ट्रकका सहचालक बेपत्ता >> ट्रम्प फेरी राष्ट्रपति बनेमा काम गर्न सहज हुदैन-युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्की >> मौद्रिक नीति सार्बजनिक आज नहुने >> सिंहदरबारमा खादा र मालाको लर्को छोडेर उद्धार तथा राहतमा ध्यानदिन सरकारसँग कांग्रेस नेता महरको आग्रह >> नवलपुरमा कोरा साइक्लिङ >> क्रिकेटर हार्दिक पाण्डेयको पत्नी नताशासँग डिभोर्स >> बुटवल ईजलासमा आठ वर्षयताकै उच्च फैसला >> रिल बनाउदा झरनामा खसेर युवतीको मृत्यु >> आज देशैभर भारी वर्षाको चेतावनी >> विवादमा उपसभामुख, राजीनामा दिन दबाब बढ्दै >> नगरसभा नहुँदा बजेटविहीन लमही >> वडाध्यक्षले पढाउँछन् निःशुल्क ट्युसन कक्षा >> पाल्पाका सहरी क्षेत्रका बालबालिकामा कुपोषण बढि >> शिक्षकमाथिको भेदभाव रोकिने कहिले ? >> जग्गामा महिला स्वामित्व बढ्दै >> राहदानीबाट ६ करोड राजस्व

सामाजिक उद्यमशिलताको बर्ष बनाउनमा मेरो प्राथमिकता

१७ असार २०८१, सोमबार
१७ असार २०८१, सोमबार

लायन्स क्लव अफ अन्तराष्ट्रिय डिष्टिक ३२५ पी को अध्यक्षमा रूपन्देहीका सामाजिक अभियान्ता पुरुषोत्तम भक्त  प्रधानांङ्ग निर्वाचित भएका छन् । लायन्सहरूको छाता संगठनको रूपमा रहेको डिष्ट्रिकमा यो भन्दा पहिला बुटवलमा नवराज न्यौपाने, अर्जुनमान शैजु गर्भनरको जिम्मेबारी पुरा गरिसकेका छन् । रूपन्देहीबाट तेस्रो गर्भनरको रूपमा अभियानमा रूपन्देहीबाट तेस्रो गर्भनरको पुरुशोत्तमभक्त प्रधानाङ्ग चयन भएका हुन । उनको कार्यकाल अग्रेजी महिनाको अप्रील १ बाट सुरुवात हुँदै छ । लायन्स अन्तराष्ट्रिय डिष्टिक ३२५ पी का गर्भनर प्रधानाङ्गसंग लायन्य अभियान, अवको कार्यकाल र भूमिकाको विषयमा बुटवल टुडेले गरेको कुराकानी ।

लायन्स अभियानमा कसरी जोडिनुभयो ?
–लायन्स अभियानमा एउटा कुरा के भने भने मानिस जन्मिएपछि केही न केही गर्नुपर्दछ भन्ने उदेश्य लिनुपर्दछ, त्यहि उदश्य अनुरूपम तपाई तपाईको लागि मात्रै, म मेरो लागी मात्रै बाच्ने होईन, अरूको लागि पनि बाँच्न पर्छ, केही गर्नुपर्दछ, सामाजिक उत्तरदात्वि हामी प्रति धेरै छ भन्ने एउटा मलाई फिल भयो, सोही अनुसार म लायन्स अभियानमा जोडिएको हुँ । म बर्ष २००७ मा लायन्स क्लव अफ बुटवल तिलोत्तमा हो । यो क्षेत्रको यो क्लव दोस्रो क्लव हो । हाम्रो मातृ क्लव भनेको लायन्स क्लव अफ बुटवल हो । बुटवल लायन्स आँखा अस्पताल सञ्चालित भएको क्लव हो , रणअम्बीका आँखा अस्पताल सिद्धार्थनगर लायन्स क्लवको पनि सहकार्यरहेको छ ।
हामी यो क्षेत्रमा दोस्रो क्लव र यो एरियामा पहिलो क्लवको रूपमा स्थापना गरेका थियौं । जहाँ पनि जाँदा हामी के हेर्छौ, आफु भन्दा कम अवसर प्राप्त व्याक्ति देख्ने गर्दछ, हामी सरहर बनाउने गरी हाम्रो उदेश्य हो । हामीले हामी सरह, आफु भन्दा कम अवसर प्राप्त गर्ने व्याक्तिहरूलाई मानविय सेवा बाट समेत सेवा गर्नुपर्दछ, भन्ने आधारमा हामी अभियानमा अप्रीपेरित भयौ ।

यो क्षेत्रबाट तेस्रो गर्भनरको रूपमा नेतृत्व कसरी संभव भयो ?
–म यो क्षेत्रबाट गर्भनर चयन भएको तेस्रो गर्भनर हो । यो भन्दा पहिला मल्टीपल डिष्ट्रिक ३२४ रहेको थियो । यो भन्दा पहिला यो क्षेत्रमा चार वटा मात्रै डिष्टिक थियो , अहिले ४ वटा बाट १५ वटा डिष्टिक बनाएका छौ । अहिले हाम्रो क्षेत्रलाई ३२५ पी भन्छौ । हाम्राक्षेत्रमा वि २ बाट ५ वटा डिष्ट्रिक भएको छ । नेपालभरी १५ वटा डिष्ट्रिक छ । मैले प्रतिनिधित्व गर्ने ३२५ पी हो ।

पुर्व गर्भनरहरू भन्दा फरक वा यहाँको ठोस योजना के छ ?
–गर्ने काम भनेर हाम्रो ग्लोवल कज का ८ वटा बुँदामा रहेर काम गर्दछौ । ति सबै विधा मनविय सेवा मा नै पर्दछन्, मानिसको आवश्यकता एउटै प्रकृतिको हुन्छ तर व्याक्ति अनुसार फरक हुने हो ।
सबैले गर्ने कामा हामी सबैले गर्दै आएका छौ । तर यो बर्ष मैले मेरो मुख्य कार्यक्रम भनेर बर्ष २०२४÷२५ को लागि सामाजिक उद्यमशिलताको बर्षको रूपमा मनाउने गरी योजना बनाएको छु । सामाजिक उद्यमशिलता मार्फत समाज परिर्वतन गर्नुपर्दछ भन्ने मान्यता अनुसार अगाडी बढाएउने छौ । यदि समाज भएन भने हामी जति ठुलो मान्छे भएपनि योगदान दिन सकीएन, सिप विकासको काम गर्न सकिएन, सक्षारता विकास गर्न सकिएन भने समाजमा परिर्वतन हुन सक्दैन । लायन्सले अहिले पनि छात्रवृत्ती वितरण गरेर औपचारिक शिक्षामा काम त गरेकै छ । हामीले हरेक मानिस उद्यमी हुनुपर्दछ भन्ने मान्यता रहेको छ । मनौ तपाईले एकै ठाउमा खाना वितरण गर्दै हुनुहुन्छ भने एक जनाले मात्रै पाउछ, तर त्यो परिवारको एक जनालाई तपाईले तालिम दिएर सक्षम बनाउनुभयो भने रोजगारमा जान सक्ने बनाउनुभयो भने त्यसपछिका १० जना सन्ताले पनि रोजगार पाउँछन् । त्यो सस्कार सिकेर सधै प्रगति गर्न सक्छन् भन्ने जोड मैले दिएको छौ ।

यो भन्दा पहिला सामाजिक उद्यमशिलताको क्षेत्रमा के के काम भएका थिए ?
–यो भन्दा पहिला हामीले सामाजिक उद्यमशिलताको क्षेत्रमा एक, दुई वटा काम गरेका छौ । यो अभियानमा हामी सफल भएका छौ । जसले गर्नुभएको छ त्यसबाट हामी पूर्णरूपमा सन्तुष्ट पनि छौ । नवलपरासी जिल्लाको महिला दिदिबैनीहरूको लागि एउटा बाख्रा दिएर सुरुवात गरेका थियौं, जसमा एउटा बाख्रा बाट अर्को, अर्को हुँदै अहिले सिंगो गाउँ नै उद्यमशिलतामा जोडीएको छ, यो कुरामा हामी सफल भएका छौ । त्यहाँका महिला दिदि बहिनीहरूले गाउँलाई उद्यम संग जोड्नुभएको छ । एकले अर्कोलाई दिने सहयोगबाट यो राम्रो छ ।
तपार्ईहरूले लायन्सले गरेर के कती कारोबार भयो भनेर हामीले सोधेका थियौं । त्रिबेणीका महिलाहरूले अहिले सम्म डेढ करोड भन्दा बढि कारोबार गरेको भन्ने पनि भन्नुभएको थियो । जुन काम बाट हामी पूर्णरूपमा सफल, सन्तुष्ट छौ ।

अहिलेको आर्थिक विषम परिस्थीतिमा सामाजिक उद्यमशिलताको विषयमा कति प्रतिशत सफल हुन सकिएले के लाग्छ तपाईलाई ?
–हामीले सोचेको १०० प्रतिशत नै हो । हामीले सामाजिक उद्यमशिलतालाई अगाडी बढाउने जुन अभियानको रूपमा सुरुवात हुने छ । हामीले सामजिक उद्यमशिलतको जनचेतना जोगाउन सकीमा पनि धेरै सफलता आउछ भन्ने हो । आफ्ठारो परिस्थीति नै अवसर हो । धेरै भयो भने झनै अफ्ठारो हुने हो, तर हामी यहाँ यसलाई अवसरको रूपमा प्रयोग गरेर सामाजिक जनजागरण सहितको सामाजिक उद्यमशिलता विकासका सफल हुन्छौ भन्ने कुरामा ढुक्क छांै ।

अन्त्यमा लायन्सबाद लिएर अगाडी बढिरहनुभएका लायन्स र ननलायन्सहरूको लागि यहाँको भनाई के छ ?
–समाज सुधारको लागि सकारात्मक सन्देश ल्याउन जरुरीरहेको छ । लायन्सले गरेको सामाजिक उत्तरदायित्वको अभियानालाई अझ प्रसार प्रसार गर्न आवश्यक छ । हामी यसमा साथमा साथमा छौ । हामीले रुवेला अभियान, आखाँको उपचार अभियान, डाईबेटीज अभियान पनि जारी छ । हामी के चाहान्छौ भने देशमा सबै उमशिलता होउस् भन्ने धाराण रहेको छ । अहिले विदेशमा गएर युवाहरूले यहाँको सिप, क्षमता भन्दा पनि फरक काम गर्न बाध्य छन्, उनिहरूको लागि स्वदेशकाम नै सिप सहितको सामाजिक उद्यमशिलता विकासको लागि धेरै योगदान दिन सकिन्छ, यसमा लाग्नको लागि म आग्रह गर्दछु । अन्यमा यो अवसर र समयको लागि बुटवल टुडे परिवारलाई धन्यवाद ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?