ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

पुजार सार्की र नेपालको यथार्थता

२५ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
२५ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार

नेपाली कथानक चलचित्र पुजारसार्की नेपाली दर्शकमाझ निकै लोकप्रिय बन्न सफल भएको छ । दर्शकले रुचाएको चलचित्रको सूचिमा पुजारसार्कीपनि परेको छ । नेपालको अहिलेको वास्तविक जीवनको चरित्र पुजारसार्की चलचित्रले बोकेको छ । नेपाल जति नै छुवाछुत मुक्त देश भनिएपनि त्यो व्यवहारमा अझै लागू नभएको कुरा पुजारसार्की कथानक चलचित्रले प्रस्तुत गरेको छ । पुजारसार्की त निर्माताले जस्तो बनायो त्यस्तै पर्दामा उतारिएको छ, त्यो भन्दापनि बढी जातीय विभेदको खाडल नेपाली समाजमा छ । पुजारसार्की नेपालको वास्तविकमा आधारित यथार्थबादी चलचित्र हो । चलचित्रमा प्रस्तुत कथा नेपाली समाजको वास्तविकतासंग मेल खान्छ । दलित र गैर दलितबीचको प्रेम सम्बन्ध र अन्तरजातिय विबाहलाई मूल कथा बनाइएको छ । नेपालबाट अझैपनि बालविवाह, छाउपडी प्रथा, उचनिच, बिभेद लगायतका कुप्रथा हट्न सकेको छैन । त्यसैगरी बोक्सीको आरोपमा कुटपिटका घटना पनि न्यूनीकरण हुन सकेको देखिँदैन । समाजमा यस्ता अन्धविश्वासी कुप्रथाहरूले सदियौंदेखि जरा गाडेर बसेको छ । यसलाई उन्मूलन गर्न नसकिएपनि न्यूनीकरण भने अवश्य गर्न सकिन्छ । यसका लागि जनचेतना नै पहिलो आवश्यकता हो । पुजारसार्की चलचित्रले नेपाली समाजमा चेतनाबृद्धिमा धेरथोर योगदान पु¥याउँछ । बिडम्बना यतिखेर नेपालले राजनीतिक हिसाबले धेरै कोल्टे फेरिसकेको छ । देश राजनीतिक रूपमा धेरै माथि बढ्यो तर समाज जहाँका तहीँ छ । अतः समाजमा रहेका यस्ता कुप्रथाहरू नियन्त्रण गर्नु जरुरी छ । त्यसो त कुप्रथा, अन्धविश्वास र रुढीबादी जनचेतना एवं शिक्षाको कमी भएका स्थानहरूमा बढी देखिएका छन् । नेपाली समाजमा बालविवाहका घटनाका न्यूनिकरण हुन सकेको छैन । २० बर्ष पारी बिहाबारी भनिएपनि दुर्गम बस्तीमा १५–१६ बर्षकै उमेरमा विवाह गरिदिने चलन छ । त्यसमाथि अन्तरजातीय विवाहलाई कुनैपनि मानेमा स्वीकार नगर्ने समाज हाम्रै छ । दुर्गम बस्तीमा जातीय विभेदको घटना अझै धेरै हुने गरेका छन ।

पुजारसार्कीमा देखाएजस्तै दलित र गैर दलितबीचको प्रेमलाई कुनैपनि मानेमा स्वीकार नगर्ने अवस्था कायमै छ । नेपाली समाज जति नै परिवर्तनशील, उन्नत र बिकसित भएपनि जातीय छुवाछुतको प्रथा सजिलै हटने अवस्था देखिदैन् । पुजारसार्की चलचित्रमा यी धेरै बिषयबस्तुलाई कथामा टपक्क उनेर पर्दामा उतारिएको छ । रुढीबादी अन्धविश्वासले नेपाली समाज जकडिएको छ । बोक्सी, भुतप्रेतको नाममा समाजमा उपल्लो जातिले तल्लो जातिलाई यातना दिने काम अझै रोकिएको छैन । बिज्ञानले बोक्सी र भुतप्रेत अस्वीकार गर्दछ तर नेपाली रुढीबादी समाज त्यसैको जरोमा टेकेर समाजका छिद्र खोतल्न तल्लिन छ । चलचित्र पुजारसार्कीले नेपाली समाजको वास्तविकता पस्किएको कुरामा कुनै बिबाद छैन । जातीय र सामाजिक रूपको अन्धविश्वास तोड्नेतर्फ अव अघि बढ्नैपर्दछ भन्ने चलचित्रको सन्देश हो । चलचित्रले सही बेलामा सही सन्देश दिएको छ । नेपाली समाजलाई यस प्रकारका कुप्रथाबाट माथि उठाउने हो भने विभेदविरुद्धको अर्को क्रान्तिको आवश्यकता छ । चलचित्रले नेपाली समाजको वास्तविकतामात्रै पस्किएको छ । बिद्रोहको आवश्यकताबोधका बिषयमा चलचित्र मौन छ । त्यो चलचित्रको कमजोर पक्ष हो । अहिलेको सवैभन्दा ठूलो आवश्यकता भनेको चेतनाको हो । तसर्थ चलचित्र पुजारसार्कीले नेपाली समाजलाई चेतनशील चाहिँ बनाएको छ । अव त्यही चेतनाको जगमा विभेद, कुरीति र कु–संस्कार निर्मूल गर्नेतर्फ लाग्नु जरुरी छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?