ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर

७ जेष्ठ २०८१, सोमबार
७ जेष्ठ २०८१, सोमबार

रूपन्देहीको बेलबास बेथरी सडक, बुटवलको राजमार्ग चौराहादेखि चिडियाखोलासम्मको सडक तथा बुटवल नारायणगढ सडक निर्माण व्यवसायीको लापरवाहीका कारण समयमै पूरा हुन नसकेका पछिल्ला उदाहरण हुन । बुटवलको बेलवासदेखि बेथरी खण्ड अन्तरगत नहरपुरदेखि बेतहानीसम्मको करिव आठ किलोमिटर सडक निर्माणको काम निर्माण व्यवसायीले बीचैमा अलपत्र पारेपछि स्थानीय जनता आन्दोलित भएका छन । स्थानीय जनताले ठेक्का रद्द गर्न माग गरेका छन् । स्थानीयलाई आततायी वनाउने यस प्रकारका घटना बुटवल नारायणगढ सडकमा अझै धेरै भएका छन् । त्यस क्षेत्रका जनता विगत ५ बर्षदेखि सडक निर्माणमा गरिएको चरम लापरवाहीको पीडामा बाँच्न विवस छन् । स्थानीय जनताले थुप्रैपटक सडक बन्द गरे । आन्दोलनको आँधीबेहरी सिर्जना गरे तर सडक निर्माणको काम कछुवा गतिमा भैरहेको छ ।

सरकार समेत निर्माण कम्पनीसंग हार खाने अवस्था उत्पन्न भएको छ । त्यही अवस्था बुटवलको राजमार्ग चौराहादेखि चिडियाखोलासम्मको तीन किलोमिटर सडक खण्डको छ । जसमा निर्माण व्यवसायीले चरम लापरवाही गरेपछि ठेक्का रद्द भएको छ । सडक निर्माणमा लापरवाही गर्ने, समयमै काम नगर्ने निर्माण कम्पनीमाथि किन दया गरिन्छ ? प्रश्न उत्पन्न भएको छ । यसमा केन्द्रदेखि प्रदेशसम्मको साँठगाँठ हुने गर्दछ । उता बुटवलको बेलबासदेखि रूपन्देहीकै मायादेवी गाउँपालिकाको बेथरीसम्मको कूल २१ किलोमिटर सडक चार लेनमा विस्तारका लागि २०७३ साल असारमा ठेक्का सम्झौता भई काम अघि बढेको थियो । चार लेन सडक निर्माणका लागि तीन प्याकेजमा गरी एक अर्ब ६७ करोडमा ठेक्का भएको हो । जस अनुसार दक्षिणतर्फका दुईवटा प्याकेजको काम सम्पन्न भइसकेको छ । तर, उत्तरतर्फको बेलबासदेखि बेतहानी खण्डको आठ किलोमिटर सडक निर्माणको काममा भने निर्माण व्यवसायीले लापरवाही गर्दा निर्माणको काम अझै हुन सकेको छैन ।

सडक निर्माणको काम नहुँदा उक्त खण्डमा दुर्घटनाको जोखिम बढेको र सवारीसाधन चलाउन कठिन भएको भन्दै स्थानीयले एक महिना अघि सडक निर्माण छिटो गर्न दवाव दिने उद्देश्यले संघर्ष समिति समेत गरेका छन । बेतहानीदेखि बेलबास नहरपुरसम्मको सडक खण्डको निर्माणको काममा निर्माण व्यवसायीले लापरवाही गरेको भन्दै स्थानीयले ठेकेदारलाई कालोसूचीमा राखेर कारबाहीको माग समेत गरेका छन् । स्थानीय प्रभावित जनताले ठेक्का रद्द गरी नयाँ ठेक्का लगाउन माग गरेका छन । संघर्ष समितिले निर्माण व्यवसायीलाई पटकपटक सडक निर्माणको काम छिटो गर्न अनुरोध गर्दा पनि बेवास्ता गरेपछि स्थानीयले दवाव दिने उद्देश्यले संघर्ष समिति नै गठन गर्न बाध्य भएका छन । निर्माण कम्पनीले विगत चार वर्षदेखि ठेक्का सम्झौता लगातार थप्ने काममात्र गरेको भन्दै स्थानीयले निर्माण कम्पनीलाई कालोसूचीमा राखेर नयाँ निर्माण कम्पनीलाई कामको जिम्मा दिन माग गरेका छन् । अव बेलबास बेथरी सडक क्षेत्रको प्रभावित स्थानीय जनताले जस्तै गरि अन्य सडक क्षेत्रका जनताले समेत आन्दोलनको आँधीबेहरी सिर्जना गर्नु जरुरी छ । बुटवल नारायणगढ सडक खण्डका स्थानीयले सडक समयमै सम्पन्न गर्न दवाव दिने उद्देश्यले लगातार सडक बन्द नगरेको भए उक्त क्षेत्रको सडक निर्माणको काम अहिलेसम्म आधा अर्थात ५० प्रतिशत पनि सम्पन्न हुने थिएन । तसर्थ अव सडक निर्माणमा स्थानीय जनताको अनुगमन र खबरदारी जरुरी छ । अहिले देशका अधिकांश स्थानमा बन्दै गरेका सडकको अवस्था बिजोग छ । सडक निर्माणमा देखिएको ढिलासुस्तीको कारण स्थानीयबासीलेमात्रै होईन ती सडक खण्ड भएर यात्रा गर्ने जो कोही यात्रुले धेरै सास्ती खेप्नुपरेको छ । सडक निर्माणको जिम्मा पाएको ठेकेदार कम्पनीहरूले समयमा काम गर्ने गरेका छैनन् । सडक निर्माणमा भएको ढिलासुस्तीप्रति सरकारले प्रभावकारीरूपमा अनुगमन पनि गर्न सकेको छैन । सडकमा जताततै बेथिति छ । सरकारले कम्तीमा एकीकृत योजना बनाएर सडक निर्माणको कामलाई प्रभावकारी बनाउनु जरुरी छ । सडक निर्माणका क्रममा भैरहेको बेथिती अव चाहिँ अन्त्य होस् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?