ट्रेंडिंग:

>> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा >> संघीय संसद्का दुवै सदनको बैठक बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता >> खाली हुँदै राम्चे गाउँ >> प्रवक्ताहरूको भूमिका स्पष्ट गर >> लुम्बिनी प्रदेशको आर्थिक योजनाका चुनौति >> लहरे नाँच बचाउँदै महिला >> वन ऐनले थलिदै सरकारी योजना >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खस्यौली एफसीलाई यु १८ फुटसलको उपाधि >> एमाले दाङको अध्यक्ष सहित सबै पद सर्वसम्मत >> विश्व ज्योतिष महासंघद्वारा नन्दिनी गौशालामा सहयोग >> रेबिजको जोखिम बढेपछि नेपालगञ्जमा धमाधम कुकुरको बन्ध्याकरण गरिँदै >> कञ्चनले सुरु गर्यो निःशुल्क एम्बुलेन्स सेवा >> काँग्रेस क्षेत्र नम्वर ३ रुपन्देहीको बैठक सिरुवारी सामुदायिक होमस्टेमा >> वचत फिर्ता नपाएपछि मञ्जुश्री सहकारीको बुटवल शाखा घेराउ >> तीन दिने उद्घोषण तालिम सम्पन्न >> सुर्खेतमा मिनीबस दुर्घटना : दुई जनाको मृत्यु, १८ घाइते >> एमाले दाङको अध्यक्ष आचार्यको नाम टुंगो लाग्यो >> ग्रीलजन्य फलामको अस्वभाविक मुल्यबृद्धि नियन्त्रण गर्न व्यवसायीको माग >> सभामुखको भूमिकाप्रति विपक्षी दलको आपत्ति, संसद र सडकसम्म एक भएर जाने सहमति >> १०१ कम्पनीको सूचि सहित बालेनले भने : गिरीबन्धुको जग्गामा ५० खर्बको खेलोफड्को >> विपक्षीको नाराबाजीबीच प्रधानमन्त्रीले पाए विश्वासको मत >> एमाले बाँकेको अध्यक्षमा निरक गुरुङ विजयी >> इरानका राष्ट्रपति र विदेशमन्त्रीको हेलिकप्टर दुर्घटनामा मृत्यु >> उपेन्द्र यादवको रिटमा आज सुनुवाई हुंदै >> स्थानीय र पश्चिमी वायुको प्रभाव : मेघगर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथो पटक विश्वासको मत लिँदै >> सडक निर्माणमा ढिलासुस्ती अन्त्य गर >> नेपालको संविधानमा धार्मिक स्वतन्त्रता सम्बन्धी व्यवस्था >> भारतको पानी किनेर प्यास मेटाउँदै स्थानीयबासी >> आर्थिक संकटमा मदरसाः बर्ष दिनदेखि उधारो पढाउँदै शिक्षक >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सरावलका वास्तविक चौधरी अस्पतालमा, खर्च अभावका उपचारमा कठिनाई >> कांग्रेसलाई रविको प्रश्न– राति प्रधानमन्त्रीको अफर, बिहान छानबिन समिति कुन नैतिकताले दिन्छ? >> एमाले दाङको अध्यक्षमा महासचिव पोखरेलका बहिनी ज्वाई सर्वसम्मत ? >> वडा नं. ३ र ११ को उपाधि दाबेदारी >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले लिन लागेको विश्वासको मतविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> जीप र मोटरसाइकल ठोक्किंदा दुईजना घाइते >> मालपोत र नापी कार्यालय टिकापुरका प्रमुखविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २४ करोड जरिवाना माग >> मोबाइल एप्सबाटै मेट्रो कलेजको भवन उद्घाटन >> सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनीले गरेका थिए प्रहरी जवान घिमिरेको हत्या >> कार्यदलमा अझै जुटेन सहमति, संसद बैठक अनिश्चित >> बुटवलबाट १३ जुवाडे पक्राउ >> गुल्मेली सम्पर्क समाज रुपन्देही सिद्धार्थनगरको अध्यक्षमा पुनः ज्ञवाली

विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा

३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
३० चैत्र २०८०, शुक्रबार

नयाँ बर्षको शुभारम्भसंगै बैशाख २ गतेदेखि देभभरका सामुदयिक विद्यालयमा भर्ना अभियान सुरु हुँदैछ । अहिले सामुदायिक तथा संस्थागत विद्यालयहरू धमाधम नतिजा प्रकाशनमा जुटिरहेका छन । धेरै विद्यालयको नतिजा सार्वजनिक भैसकेको छ । बार्षिक नतिजा प्रकाशन विद्यार्थीहरूको लागि माथिल्लो कक्षा चढ्ने महत्वपूर्ण खुडकिलो हो । यसर्थ यो महत्वपूर्ण छ । त्योसंगै विद्यालयहरूमा भर्ना अभियान पनि सुरु हुँदैछ । नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु हुँदै गर्दा विद्यार्थीहरूका लागि उत्साह पनि हुने गर्दछ । तर, हरेक बर्ष सुरु हुने नयाँ शैक्षिक सत्र उत्कृष्ट हुन भने नसकेको गुनासो छ । शैक्षिक गुणस्तर बृद्धि हुनुपर्नेमा सामुदायिक विद्यालयहरू खस्कँदै गइरहेका छन् भने संस्थागत बोर्डिङ स्कुलहरूको संख्यामा वृद्धि हुँदै गएको छ । त्यसो त केही सामुदायिक विद्यालयहरूले उत्कृष्ट नतिजा दिन थालेका छन । तर केही सामुदायिक विद्यालयलाई आधार मानेर सबै सामुदायिक विद्यालयको तुलना गर्न मिल्दैन । कमजोर सामुदायिक विद्यालयलाई उत्कृष्ट बनाउनेतर्फ सरकारी योजना नदेखिनु चिन्ताको बिषय हो । त्यसै त जीविकोपार्जनमुखी आर्थिक प्रणाली रहेको देशमा बालबालिकाको भविष्यलाई लिएर अभिभावक बोर्डिङ स्कूलमा महँगो शुल्क तिर्न बाध्य भइरहेका छन् । उता घर नजिकैका सामुदायिक विद्यालय बन्द गरिनुपर्ने अवस्था छ । गाउँगाउँमा सिंहदरबारको अवधारणा अनुसार स्थानीय सरकार निर्माण भए पनि शिक्षामा भने त्यसको कुनै असर देखापरिरहेको छैन । योभन्दा अघि जस्तो थियो, शिक्षाको हालत उही छ । सामुदायिक विद्यालयमा आवश्यक शिक्षकहरूको दरबन्दी पनि कायम हुन सकिरहेको छैन । विषयगत शिक्षकको अभाव निकै रहेको छ । विद्यालय राजनीतिक प्रशिक्षण केन्द्रका रूपमा प्रयोग गरिन छाडिएका छैनन् । कुन विद्यालयमा कुन पक्षका शिक्षक राख्ने भन्ने होड नै चल्ने गरेको छ । स्थानीय सरकार बनेपछिको अवस्थामा विद्यालयमा राजनीति झनै बढेको सुन्दा सवैलाई चिन्ता लाग्नु स्वाभाविक छ ।

केही सहरका सामुदायिक विद्यालयले निकै राम्रो नतिजा दिन थालेका छन । यो खुसीको कुरा हो तर अरू सामुदायिक विद्यालयलाई पनि स्तरीय बनाउनेतर्फ प्रयास नहुनु राम्रो होइन । त्यसो त सामुदायिक विद्यालय राम्रो बनाउन त्यहाँको विद्यालय व्यवस्थापन समिति र प्रधानाध्यापकसहित शिक्षकहरूको परिश्रम र योगदान महत्वपूर्ण हुन्छ । सबैले होस्टेमा हैसे गर्ने हो भने सामुदायिक विद्यालय सुधार हुनसक्छ । सवै कुरामा सरकारको भरमात्रै पर्नु गलत हो । अतः नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु हुँदै गर्दा सामुदायिक विद्यालयमा विद्यार्थी संख्या बढाउनेमात्र नभै उत्कृष्ट शिक्षाको ग्यारेन्टी विद्यालयका तर्फबाट आयो भने सुनमा सुगन्ध हुनेछ । देश विकासका लागि आवश्यक जनशक्ति उत्पादन गर्ने एक महत्वपूर्ण क्षेत्र शिक्षा हो भन्ने कुरामा विवाद छैन । तर, यति महत्वपूर्ण शिक्षा क्षेत्रमा अति राजनीतिकरण भैरहेको सुन्दा आम नेपालीको मन टुटेको छ । सरकारले सबैभन्दा बढी बजेट यही शिक्षामै खर्च गरिरहेको छ । अवको चिन्ता हाम्रो शिक्षा क्षेत्र फेरीपनि अध्याँरोमा नपरोस् भन्ने हो । अव सरकारले शिक्षाको विकासमा राष्ट्रिय नीति, योजना र कार्यक्रम नै बनाएर सार्वजनिक गर्नुपर्दछ । नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु हुँदै गर्दा सरकारले भर्ना अभियान सञ्चालन गर्न ढिलाई नगरोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?