ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

खर्च नहुने नयाँ बजेटको तयारी !

१९ चैत्र २०८०, सोमबार
१९ चैत्र २०८०, सोमबार

अर्थमन्त्री बर्षमान पुनले बजेट निर्माणका लागि समिति गठन गरेसंगै आगामी आर्थिक बर्षको बजेट निर्माणको काम औपचारिक रूपमै सुरु भएको छ । संघीय सरकारले पुँजीगत खर्च बढाउन नसकेको अवस्थामा सरकारले अर्को आर्थिक बर्षको बजेटको तयारी गरेको छ । पुँजीगत बजेट खर्च हुन नसक्दा यो बर्षपनि विकासको लहर देख्न जनतालाई असार महिना नै कुर्नुपर्ने भएको छ । सरकारले हरेक वर्ष विकास–निर्माणको कामलाई प्राथमिकता दिएर बजेट ल्याउने गरेको छ तर विकासको काम भने जनतालाई निरास बनाउने खालको छ । सरकारले संवैधानिक व्यवस्था अनुसार संघीय बजेट हरेक वर्ष जेठ १५ गते र प्रदेश बजेट असार १ गने सार्वजनिक गर्ने नियम छ । गत बर्षको बजेटमा नयाँ कार्यक्रमको साथै राष्ट्रिय गौरवका आयोजनालाई उच्च प्राथमिकता दिइएको थियो । सरकारले बजेटको प्राथमिकता निर्धारण गर्न राष्ट्रिय योजना आयोगको गठन गरेको छ तर व्यावहारिक रूपमा आयोगको सुझाव बजेटमा कमै मात्र समावेश हुनेगरेको छ । बजेटमा देशको मूल समस्या समाधान गर्न केन्द्रित हुनुपर्नेमा सरकारमा सहभागी मन्त्रीमुखी बजेटले प्राथमिकता पाउँदै आएको छ । असारमा बजेट ल्याउँदा बजेट कार्यान्वयनमा समस्या सृजना भएको भन्दै जेठमै बजेट ल्याउने व्यवस्था लागू भएपनि अपेक्षा पूरा हुनसकेको छैन । सरकारसँग बजेट नहुनु एउटा कुरा हो तर बजेट भएर पनि कार्यान्वयन गर्न नसक्नु चाहिँ विडम्बना नै हो । जेठमा बजेट ल्याएपनि कार्यान्वयन गर्नको लागि पाँच महिनापछि अर्थात मंसिरबाट मात्र बल्ल सुरसार हुनेगर्छ । अहिले पनि विगतका वर्षहरूजस्तै असारको अन्तिममा टालटुले विकास गरेर बजेट सक्ने तयारी भैरहेको छ । त्यसको नमूना अवको दुई महिनापछि राम्रैसंग देख्न पाईने भएको छ । नेपालमा बजेट खर्च नहुने बेथिती अव परम्परा बनिसकेको छ । यो परम्परा भत्काउने आँट सरकारले गर्नु जरुरी छ ।

चालू आर्थिक बर्ष सकिने अझै सय दिन बाँकी छ । काम गर्ने हो भने एकसय दिन धेरै हो तर संघीय सरकारको ताल र चाल असारे विकास नै हो । अर्थात असारको एक महिनामा सम्पूर्ण बजेटको ७५ प्रतिशत बजेट सक्ने योजना बन्दै गरेको छ । यसका सरकारका मन्त्रीदेखि कर्मचारी सवैको होस्टेमा हैसे देखिन्छ । अर्कोतर्फ राजनैतिक अस्थीरताका कारण पनि विकासले प्राथमिकता पाउन सकेको छैन । एक बर्ष नहुँदै सरकार बन्ने र भत्काउने खेल भैरहेको छ । त्यसको सवैभन्दा ठूलो असर विकासमा परेको छ । यतिखेर धमाधम योजना सम्झौता भएर काम हुनुपर्ने अवस्थामा उपभोक्ता समिति नै बनेका छैनन् । केन्द्र र प्रदेशकै अवस्थाले स्थानीय तहलाई पनि प्रभावित गर्दछ । २०७४ मा शत प्रतिशत खर्च गर्न सफल सरकार त्यसयताको ६ वर्षमा लगातार ओरालो लागिरहेको छ । राजनीतिक अस्थिरताको नाममा विकासका काम गर्नै नचाहने प्रवृत्ति रहेसम्म देशमा विकास हुने अवस्था छैन । चालू आर्थिक बर्षको ९ महिनामा संघीय सरकारको बजेट खर्च २५ प्रतिशत छ । यो अत्यन्त गंभीर र चिन्ताजनक अवस्था हो । नेपालको बिकासको यही गति र थितिले देश कहिले बन्छ ? स्वयं सरकारको नेतृत्व गरिरहेका प्रधानमन्त्री र मन्त्रीहरू समेत यसको जवाफ दिन सकिरहेका छैनन् । जेहोस अर्को आर्थिक बर्षको लागि बजेटको तयारी सुरु भैरहँदा चालू आर्थिक बर्षको बजेट असारमै सक्ने योजना बुनिएको छ । यथार्थ त्यही हो । फेरीपनि मुलुक बजेट बनाउने, खर्च नगर्ने र असारको एक महिनामा भएभरको बजेट खर्च गर्नेतर्फ अग्रसर छ । जबसम्म यही अवस्था कायम रहन्छ, मुलुक यथास्थितिबाट माथि जान सक्दैन । यसमा सुधार कसले गर्ने ? चिन्ताको बिषय भएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np