ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

रङहरूको पर्व होलीको शुभकामना

११ चैत्र २०८०, आईतवार
११ चैत्र २०८०, आईतवार

रङ र सद्भावको पर्व होली हाम्रो घर आँगनमा आईपुगेको छ । होली प्राकृतिक सौन्दर्य र रस रङ्गको मनमोहक चाड हो । होलीलाई भोजपुरी, मैथिली तथा थारु समुदायमा फगुवा अथवा होरी पनि भनिन्छ । नेपाली भाषामा भने होली अर्थात फागु पनि भन्ने गरिएको छ । फागुन महिनाको पूर्णिमा तिथिमा होलीका दहन गरिन्छ, त्यसको भोलिपल्ट बिहानै उठेर होलिकात्सव मनाइन्छ । होली वसन्त आरम्भको महत्वपूर्ण सन्देश दिने पर्व हो । यो पर्व अत्यन्त लोकप्रिय र प्राचीनकालदेखि नै मनाइँदै आएको इतिहास र किम्बदन्ती छ । होलीलाई त्रेता युगमा भगवान विष्णुका भक्त प्रल्हादसंग जोडेर हेरिन्छ । हिरण्यकश्यपुका पुत्र प्रल्हादलाई फुपु होलिकाले आगोमा भष्म पार्न लाग्दा उनी आफै आगोमा भष्म भएकी थिईन् । सोही दिनदेखि होली पर्व सुरु भएको मानिन्छ । होलीकाले आफूले पाएको अग्नीप्रतिरोधक शक्तिको वरदानलाई दुरूपयोग गरेको हुनाले जलेर मर्नु परेको विश्वास गरिन्छ । यसप्रकार, असत्य माथि सत्यको विजय भएको यही घटनाको स्मृतिमा उल्लास मनाउन ‘सत्य डग्दैन असत्य टिक्दैन’ भन्ने मान्यताका साथ यो पर्व सुरुवात भएको मानिन्छ । वसन्त ऋतुको आगमन र हेमन्त ऋतुलाई बिदाइ गर्ने फागु पूर्णिमामा रङसँग खेलेर मनाइने पर्वको मौलिकता जोगाईराख्नुपर्ने आवश्यकता छ । फागु पूर्णिमामा रङसँग खेलेर मनाइने यो पर्व बिग्रिएको सम्बन्ध सुधार्ने अवसर पनि हो । होली सबैका लागि विशेष पर्व हो । यसलाई सुरक्षाको साथमा मनायौँ भने पर्वको रौनक आउनेछ । तसर्थ होली खेल्नुअघि विशेष ध्यान दिनु जरुरी छ । युवाहरूले होलीलाई पिरती गाँस्ने पर्वका रूपमा लिने गरेका छन् । पहिले–पहिले पानीमा विविध सुगन्धित वस्तुहरू मिसाइने गरिएपनि अचेल भने पानीको लोला हान्ने प्रबृत्तिले होलीको रौनकता गुमेको महसुस हुने गरेको छ । होली रङको पर्व भएका कारण रङ छ्यापेर यो पर्व मनाउने गरिन्छ । फागु पर्व चीरसंग पनि सम्वन्धित रहेको छ । होलीलाई भगवान् श्रीकृष्णको गोपिनीसँगको सानिध्यताको प्रसङ्गसंग जोड्ने समेत गरिएको छ । श्रीपञ्चमीका दिन वसन्त श्रवण गर्दा रतिदेवको अर्चना भएपछि फाल्गुन शुक्ल अष्टमीमा चीर गाडेर भगवान् श्रीकृष्णको गोपिनीसँगको प्रेमभावको संस्मरण गर्ने प्रचलन यो पर्वसँग छ । तसर्थ रंगहरूको पर्व होलीलाई प्रेम र सद्भावको पर्वका रूपमा मनाउनेतर्फ ध्यान दिनु जरुरी छ । होली मनाउँदै गर्दा पछिल्लोसमय यो पर्वको रौनक हराउँदै गएको महसुस सवैले गर्दै आएका छन् । तराईमा होलीमा गाईने फागु गीत लोप हुने अवस्थामा पुगेको छ । थारु समुदायले फागुको अवसरमा गाउने ‘जोगिरा सररर’ गीत लोप हुँदै गएको छ ।

पछिल्लोसमय तराईका थारु समुदायले होली पर्वको मौलिक गीत लोप हुँदै गएपछि होली संरक्षण अभियान पनि थालेका छन । यो खुसीको कुरा हो । फागु गीत संरक्षण अभियानबाट तराईमा लोप हुँदै गएको ‘जोगिरा सररर’ लगायतका अरू धेरै फागु गीत संरक्षणमा सहयोग पुग्ने छ । होलीमा गाउने फागु गीत धेरै रहेपनि धेरै लोप भैसकेका छन । त्यसकारण खासगरी थारु समुदायले होलीको मौलिक र ऐतिहासिक गीत संरक्षणमा ध्यान दिनु जरुरी छ । होली स्नेह र मिलनको पर्व भएकोले यो दिनमा रङ खेलेर सवैले आपसी भाईचारा साटासाट गर्नु, पुरानो सम्बन्धलाई नयाँ बनाउनु होलीको विशेषता हो । तर, पछिल्लोसमय होलीकै बेला देशका विभिन्न स्थानमा झडपका घटना समेत हुने गरेका छन । तसर्थ प्रहरी प्रशासनले रङको नाममा लोला हान्ने, घरको छतबाट पानी फाल्ने र होली मनाउने नाममा मदिरा तथा गाँजा भाङ नसा खाएर समाजमा बिश्रृंखलता मच्चाउने प्रवृत्तिका घटना नियन्त्रणमा पहल गर्नुपर्दछ । पर्वका नाममा हुने गलत कामले पर्वको गरिमामाथि आघात पुग्ने भएकोले होलीको मौलिकता जोगाउनेतर्फ ध्यान दिनु जरुरी छ । होलीको शुभकामना ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np