ट्रेंडिंग:

>> इलाम र बझाङमा हुने उपनिर्वाचनको मौन अवधि आज रातिदेखि >> ‘लोकतन्त्रमा कालो धब्बा लाग्दै गएको छ’ >> विनाशकारी भूकम्प गएको ९ वर्ष पूरा,९२ हजार परिवारका घर बन्न बाकी >> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा

विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन

२१ फाल्गुन २०८०, सोमबार
२१ फाल्गुन २०८०, सोमबार

लुम्बिनीमा यही महिनाको अन्तिम साता गर्ने भनिएको लौरियट्स एण्ड लिडर्स शिखर सम्मेलन चौतर्फी विवादमा परेपछि आयोजनाको औचित्यमाथि नै प्रश्न उत्पन्न भएको छ । लुम्बिनी प्रदेशका मुख्यमन्त्री डिल्लीवहादुर चौधरीको मुढेबलमा गर्न लागिएको सम्मेलनलाई लिएर सत्तारुढ दलभित्रैबाटै आशंका र प्रश्न उठ्नु चिन्ताको बिषय हो । मुख्यमन्त्री चौधरीले शनिबार बुटवलमा आकस्मिक र हतारमा गरेको पत्रकार सम्मेलनमा सम्मेलनको औचित्य पुष्टी गर्न खोजेपनि सम्मेलनको आयोजक संस्था र उसको भूमिकाको बिषयलाई लिएर प्रश्न उठेकोले मुख्यमन्त्रीले जति नै ढाकछोप गर्ने प्रयास गरेपनि त्यो सतहमा छताछुल्ल भैसकेको छ । सम्मेलनप्रति चासो राख्दै नेकपा एमालले यो सम्मेलन एक चीन नीतिप्रति नेपालको प्रतिवद्धता विपरित भएको भन्दै सम्मेलन रोक्न दवाव दिएको छ । प्रतिनिधि सभाको बैठकमा यो बिषयले प्रवेश पाएको छ । दलाई लामाले विद्रोह गरेको दिनको अवसरमा नेपालमा त्यो पनि लुम्बिनीमा सम्मेलन गर्नु नेपाललाई सामरिक हिसावले समेत द्वन्द्वमा धकेल्ने प्रयास भएको प्रति नेकपा एमालेको गंभीर आपत्ती छ । निश्चितरूपमा सम्मेलनप्रति धेरै क्षेत्रबाट प्रश्न उठेकोले अव सरकारले सम्मेलन रोक्नुको अर्को विकल्प छैन । सम्मेलनको समन्वयकारी भूमिकामा रहेको लौरियट्स एण्ड लिडर्स एक गैरसरकारी संस्था हो । यसको मुख्य कार्यालय भारतमा रहेको छ भने सम्पर्क कार्यालय अमेरिकामा छ । त्यसो त मुख्यमन्त्री चौधरीको दाङमा रहेको गैरसरकारी संस्था अमेरिकाबाट संरक्षित रहेको कुरा धेरै अघि नै छर्लङ्ग भैसकेको हो । अहिले मुख्यमन्त्रीले सत्ताको आडमा अमेरिकालाई त्यही गुन तिर्न नुनको सोझो गरिरहेको टिप्पणी सार्वजनिक भएको छ । भारत र अमेरिकालाई एकसाथ रिझाउने काममा मुख्यमन्त्रीको सिधा संलग्नता देखिएको मात्र छैन, सम्मेलनको बिषयलाई लिएर सत्तारुढ दलभित्रै असन्तुष्टी देखिएपछि मुख्यमन्त्री चौधरीको नियतमाथिको प्रश्नले थप बल पाउँदै गएको छ ।

यत्रो महत्वपूर्ण कार्यक्रम प्रदेश सभालाई जानकारी नगराई गर्नु मुख्यमन्त्री चौधरीको लहडी र सनकीपन हो । स्वयं लुम्बिनी प्रदेशका सभामुख तुलाराम घर्ती मगरले सम्मेलनप्रति तीब्र असन्तुष्टी ब्यक्त गरेका छन् । सत्तारुढ गठबन्धनभित्र अन्तर्राष्ट्रिय चासो र महत्वको यति ठूलो कार्यक्रमका बिषयमा छलफल नै नगर्नुका पछि मुख्यमन्त्रीको नियत स्पष्ट हुन्छ । सभामुखको सम्मेलनप्रतिको टिप्पणी सरकारमाथिको असन्तुष्टीमात्रै होइन, सरकार कुन नियतबाट अघि बढ्दै छ भन्ने कुराको पछिल्लो उदाहरण पनि हो । मुख्यमन्त्रीले आफ्नो स्वार्थका नाममा सिंगो प्रदेश सरकारलाई षडयन्त्रको गोटी बनाउँदैछन् । यसको चाल पाएका केही प्रदेश सभा सदस्यहरूले मुख्यमन्त्रीको नियतमाथि आशंका गर्दै प्रश्न उठाएका छन् । अर्कोतर्फ प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल (प्रचण्ड) ले शनिवार लुम्बिनी आउँदा लुम्बिनीमा हुने अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको सम्मेलनका बिषयमा कुनैपनि कुरा सम्बोधन नगर्नुले सम्मेलन विवादको घेरामा छ भन्ने स्पष्ट भैसकेको छ । संघीय सरकारको सहमतिमा हुन लागेको सम्मेलनको बिषय प्रधानमन्त्रीको नोटिसमा नहुनु संयोगमात्र होइन । अतः अव मुख्यमन्त्रीले सम्मेलनको औचित्य पुष्टी गरेरमात्र पुग्दैन, यथार्थ कुरा जनतासामु राख्ने साहस देखाउनुपर्दछ । लुम्बिनीमा अन्तर्राष्ट्रिय स्तरका राजनेता र नोबेल पुरस्कार बिजेताहरू आउनु लुम्बिनीको गरिमा बृद्धि हो तर यति पबित्र कार्यक्रममाथि मुख्यमन्त्रीले जसरी नियत साँधेका छन, त्यसप्रति चासो र चिन्ता उत्पन्न हुनु स्वाभाविक हो । सम्मेलनलाई लिएर अनेक आशंका पनि उत्पन्न भएका छन । ती गंभीर सवालमा मुख्यमन्त्री मौन किन ? ब्राण्डिङ गर्ने नाममा लुम्बिनीको पबित्र भूमि कसैको स्वार्थ पूरा गर्ने अखडा बन्नु हुँदैन । अहिले मुख्यमन्त्री यसको गोटी बनेका छन् । लाखौं शान्तिप्रेमीको आस्थाको केन्द्र लुम्बिनीलाई विदेशीको खेलौना र गोटी बनाउने काम कतैबाट नहोस् । लुम्बिनी सम्मेलनबाट आशा र अपेक्षा भन्दा पनि विवाद, आशंका र भय सिर्जना भएकोले सम्मेलनको औचित्य सावित नभए मुख्यमन्त्रीको कार्यक्षमतामाथि भोलीको दिनमा प्रश्न उठ्नु स्वाभाविक हुनेछ । त्यसो त प्रदेशसभामा विरोध हुने चाल पाए पश्चात एकाएक लुम्बिनी प्रदेशको तेस्रो अधिवेशनको तेस्रो बैठकको कार्यसूचि अन्तिम अवस्थामा परिवर्तन गरी अधिवेशन स्थगित गर्नुले मुख्यमन्त्री चौधरीमाथि धेरै प्रश्न उब्जाएको छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?