ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ?

१६ फाल्गुन २०८०, बुधबार
१६ फाल्गुन २०८०, बुधबार

संघीय सरकारले विदेशबाट लगानी भित्राउने उद्देश्यले बैशाखमा लगानी सम्मेलन गर्ने तयारी गरिरहेको छ । सरकारको नीति तथा कार्यक्रममै लगानी सम्मेलन गर्ने उल्लेख थियो । लुम्बिनी प्रदेश सरकारले पनि चालू आर्थिक बर्षभित्रै लगानी सम्मेलन गर्ने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख गरेको छ । तर, लगानी सम्मेलनका लागि आवश्यक तयारी अहिलेसम्म हुन सकेको छैन । तयारी सुरु नै नहुँदा प्रदेशको लगानी सम्मेलन अहिलेपनि अन्यौलमै छ । नेपालको अर्थतन्त्रले खासै आशातीत परिणाम दिन नसकेपछि सरकार लगानी सम्मेलन गर्ने तयारीमा जुटेको छ । यद्यपि अहिले बैदेशिक लगानीको प्रतिवद्धता आएपनि प्रतिवद्धता अनुसारको लगानी जुटन सकेको छैन । जसका कारण सरकारले जुन अपेक्षा गरेको थियो त्यसमा विराम लाग्ने अवस्था देखिएको छ । अर्थमन्त्री डा. प्रकाशशरण महतले लगानी सम्मेलनवाट बैदेशिक लगानी भित्रिने सरकारको अपेक्षा रहेको बताउनु भएको छ । तर, सरकारले लगानी सम्मेलन गरेपनि लगानी सम्मेलन सफल वनाउन सकस पर्ने देखिएको छ ।

त्यसै त राजनीतिक खिचातानी र जालझेलका कारण अहिले मुलुक दिशाहीन भैरहेको छ । जसको प्रत्यक्ष असर लगानीमा परिरहेको छ । विदेशका लगानीकर्ताहरू नेपालमा लगानीको सुरक्षित वातावरणको अवसरमा छन तर त्यो अवसरको उपयोग गर्न नपाउँदा केवल निरासावाहेक केही छैन । नेपालमा जारी राजनीतिक अस्थिरताका बीचमा लगानीकर्ताहरू लगानी गर्न हिचकिचाईरहेका छन् । उद्योगी मैत्री वातावरण मुलुकमा छैन । २०५२ साल यता मुलुकमा सञ्चालनमा रहेका उद्योगहरू समेत धरासायी बन्दै गएका छन् । कतिपय त थेग्न नसकेर बन्द समेत भए । बडो दुःखका साथ भन्नुपर्छ ऋण धन गरेर लगानी गरेको उद्योग व्यवसाय बन्द गर्नुपर्दा उद्योगीहरूको अवस्था कस्तो हुन्छ ? सायदै कल्पना गर्न सकिन्छ । यो अवस्थामा सरकारले लगानी सम्मेलन गर्दैछ । संघीय सरकारले लगानी सम्मेलनको आवश्यक तयारी गरिरहँदा लुम्बिनी प्रदेश सरकार भने सम्मेलनको सुरसारमै छैन । लुम्बिनी प्रदेशमा आर्थिक गतिविधि चलायमान बनाउन लगानी सम्मेलन महत्वपूर्ण सावित हुन्छ तर सरकार लगानी सम्मेलन गर्नेतर्फ केन्द्रित हुन सकेको छैन । यो बिषयमा प्रदेश सरकारको ध्यानाकर्षण हुनु जरुरी छ । यसअघि प्रदेश सरकारको पहिलो कार्यकाल अर्थात शंकर पोखरेल मुख्यमन्त्री हुँदापनि लगानी सम्मेलनको कुरा कार्यक्रममै उल्लेख थियो तर त्यसबखत कोरोना लगायतका कारण सम्मेलन हुन सकेन । अहिले उपयुक्त वातावरण हुनसक्छ तर प्रदेश सरकार तयार छैन । आखिर किन ? प्रदेश सरकार आफ्नै नीति कार्यक्रमबाट पछि हटने अवस्था किन आयो ? प्रदेशबासीलाई सरकारले जवाफ दिनुपर्छ ।

लुम्बिनी प्रदेश सरकारले लगानीकर्तालाई उपयुक्त अवसर र वातावरण तयार गरिदियो भने निश्चितरूपमा प्रदेशमा लगानी भित्रिन सक्छ । उद्योग कारखानाको विकास हुन सक्छ तर त्यसका लागि लगानीकर्ताहरू ढुक्क हुन सक्नुपर्दछ । मुलुकको आर्थिक बिकासमा ठूलो योगदान गर्न सक्ने नीजि क्षेत्रको विकास तथा विस्तारमा सरकारले समयमै सोँच्न जरुरी छ । सरकारले उद्योग व्यवसायमा भएको लगानी संरक्षण गर्ने गरी ऐन कानुनहरू वनाउने र भएका ऐन कानुनको सहज कार्यान्वयन मात्रै गर्ने हो भने पनि उद्योग व्यवसायको विकासमा एउटा ईटा पक्कै थपिने छ । तर, सरकारमा सहभागी दल र तिनका नेतृत्वकर्ताले आर्थिक अवस्थाको यो भयावहताप्रति ध्यान दिइरहेका छैनन् । अव आफ्नै योजना र कार्यक्रमप्रति प्रदेश सरकारको ध्यानाकर्षण होस् । लगानी सम्मेलन गर्ने प्रतिवद्धतामात्रै होइन, आवश्यक लगानी प्रदेशमा भित्राउन सक्ने गरि योजना र कार्यक्रम सार्वजनिक गरियोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np