ट्रेंडिंग:

>> कतारका अमिर स्वदेश फर्किदै, के के छ आजको कार्यक्रम ? >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित वर्षाको सम्भावना, तराईमा हावाहुरी >> सल्यानमा ११ प्रतिशत कम सुन्तला उत्पादन >> २६ औं भूकम्प सुरक्षा दिवस >> राजनैतिक स्वार्थको चक्रव्यूहमा सामुदायिक विद्यालय >> शिवराजमा निःशुल्क शिक्षाको अभ्यास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> रुपन्देही मोर्डन स्कुलको वार्षिक उत्सव >> खोलामा डुबेर एकको मृत्यु >> नेपाल मगर महिला संघ रुपन्देहीको अधिवेशन रद्द गर्न माग >> कर्णालीका मुुख्यमन्त्री कँडेलले बिहीबार विश्वासको मत लिने >> बुटवलमा ३ दिने भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कतारी राजाको काठमाडौंमा भव्य स्वागत >> बुटवलले ल्यायो जनसंख्याको अनुपातका नागरिक बडापत्र >> तिलोत्तमा वडा नं. ६ को कार्यालय आफ्नै भवनमा >> ‘विज्ञ भन्छन्ः लु को जोखिम बढ्यो, सरकारसँग रणनीति छैन >> इजरायलले अर्को गल्ती गरे कठोर कदम चाल्ने इरानको चेतावनी >> नेपालसंग खेल्ने वेस्टइन्डिज ‘ए’ टोलीको घोषणा >> साँसद आचार्यको पहलमा आगलागीपीडितलाई राहत >> ७० जनाको टोलीसहित आउँदै कतारी राजा, होटल सोल्टीमा द्विपक्षीय वार्ता >> तीन दशकका अभ्यासलाई सच्याउन समय लाग्छ : गृहमन्त्री लामिछाने >> नेपालगन्जमा कटुवा पेस्तोलसहित तीन जना पक्राउ >> आज सुनको मूल्यमा भारी गिरावट >> एकीकृत समाजवादीद्वारा स्थायी कमिटी बैठक आह्वान >> लायन्स क्लब तिलोत्तमा बुद्धज्योतिको अध्यक्षमा पन्थी >> आज १८ औं लोकतन्त्र दिवस, आम नागरिकमा छैन उत्साह >> कतारका राजा अमिर आज नेपाल आउँदै, देशभर सार्वजनिक बिदा >> लुम्बिनी प्रदेशसहित अधिकांश भूभागमा हावाहुरीको सम्भावना, सचेत रहन आग्रह >> आगलागीका घटनाप्रति एमाले रुपन्देहीको ध्यानाकर्षण >> गहुँ उत्पादन घट्दा किसान चिन्तित >> उपनिर्वाचनः आचारसंहितामा कडाई गर >> कर्साघाट ‘बुटवलको गया’ >> बुटवलः हिजो, आज र भोली >> आगलागी पीडित खुल्ला आकासमुनि >> पहिले स्कुलले खोज्थ्योे, अहिले अभिभावकले खोज्छन् >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कटुवा पेस्तोलसहित नेपालगञ्जमा तीनजना पक्राउ  >> अमेरिकाले संसदमा पार्टी खोल्यो : चित्रबहादुर केसी >> पारिश्रमिक नबढाएसम्म एसइईको उत्तरपुस्तिका नजाच्ने >> भोलि सार्वजनिक बिदा >> जेठको पहिलो साता बुटवलमा हाफ म्याराथन तथा रोड रेस >> प्लाष्टिक नियन्त्रण : धेरै गफ, कमजोर कार्यान्वयन >> ओम्स नेपाल लुम्बिनीमा अर्जुन नेपाल >> सशस्त्र प्रहरीद्वारा ५० लाख बराबरको अवैध सामान बरामद >> अहिलेको गठबन्धन कति दिन टिक्छ टुङ्गो छैन : नेपाल >> सबै वामपन्थी शक्ति ध्रुविकरण हौं : प्रधानमन्त्री >> देशभर गर्मी बढ्यो, तराईका विभिन्न ठाउँमा तातो हावा >> एमाले कार्यालयमा प्रचण्ड र माधव, ओली भने अस्वस्थताका कारण अनुपस्थित >> विश्व पृथ्वी दिवस >> झिल्कोले सिंगो गाउँ नै सखाप

विवाहेतर सम्बन्धले बढाउँदै अपराध

११ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार
११ फाल्गुन २०८०, शुक्रबार

काठमाडौं सितापाइलामा बुधवार श्रीमती, छोरी र नातिनीको हत्यापछि राजु घिमिरे भन्ने काजी विकले आत्महत्या गर्नुको मुख्य कारण ‘विवाहेत्तर सम्बन्ध’ रहेको प्रहरीको प्रारम्भिक अनुसन्धानको निष्कर्ष छ । काजीले पत्नी ईश्वरी श्रेष्ठ ‘विवाहेत्तर सम्बन्ध’ मा रहेको कुरा हत्यापछि रेकर्ड गराएको भिडियो बयानमा उल्लेख गरेपछि पछिल्लोसमय सितापाईला घटनामात्र होइन, देशका धेरै स्थानमा विवाहेतर सम्वन्ध अपराधको मूख्य कारण बन्दै गएको देखिएको छ । जिल्ला प्रहरी कार्यालय काठमाण्डौंले समेत हत्याको कारण विवाहेत्तर सम्बन्ध रहेको देखिएको भन्दै अनुसन्धान त्यसतर्फ मोडेको छ । सितापाईलाको घटनामात्र होइन, कपिलवस्तुको महाराजगन्ज नगरपालिका–६ भलवारीका २७ वर्षीय शिवकुमार कुर्मीको हत्या पनि विवाहेतर सम्वन्धकै कारण भएको खुलेको छ । मृतक कुर्मी गत शनिबार साँझदेखि सम्पर्कविहीन भएका थिए ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालय कपिलवस्तुका अनुसार मृतक कुर्मी गत शनिबार साँझदेखि सम्पर्कविहीन भएका थिए । घटनाको अनुसन्धान अझै हुँदै गरेको भएपनि उक्त हत्याका पछि पनि विवाहेतर सम्वन्ध मूख्य कारण देखिएको छ । पछिल्लोसमय विवाहेतर सम्वन्धले हत्याको घटनामा आकस्मिकरुपमा बृद्धि गरेको छ । काठमाण्डौं र कपिलवस्तुका साथै दाङ, दिपायल, धनगढी लगायतका स्थानमा विगत एक महिनाको अवधीमा भएका हत्याका घटनामा मूख्यतया विवाहेतर सम्वन्ध प्रमुख कारक देखिएको छ । यी हत्याका घटना अत्यन्त क्रुर छन । विवाहेतर सम्वन्धले घरमात्रै होइन, परिवार र समाजलाई कति असर पु¥याउँछ भन्ने कुरा पछिल्ला उदाहरण काफी छन । निश्चितरुपमा मानव पछिल्लोसमय क्रुर बन्दै गएको छ । मानिसमा दया, माया र करुणा हराउँदै गएको छ । अर्कोतर्फ यस्ता घटनाका पछि सामाजिक सञ्जालको बढ्दो प्रयोग देखिएको छ । सामाजिक सञ्जालको विगत एक महिनायताको घटनाक्रम नियाल्ने हो भने नेपाली समाज डरलाग्दो अपराध र बिदु्रपतातर्फ अघि बढ्दैछ भन्ने पुष्टी हुन्छ । सामान्य निहुँमा मानिसको अस्वाभाविक तबरले हत्या भएका छन । मानिसलाई मानौं कुनै दया माया नै छैन जस्तोगरी बिद्रुपता प्रकट भैरहेको छ । चाहे त्यो बलात्कार, घरेलु हिंसा र कुनै निहुँमा गरिएको बदलाको स्वरुप नै किन नहोस् ।

त्यसैगरी तराईका क्षेत्रमा पछिल्लोपटक भएको हिंसा सम्वन्धि सर्वेक्षणले महिलाहरु हिंसाको डरलाग्दो चक्रमा फस्नु परिरहेको तथ्याँक सार्वजनिक भएको छ । पुरुष प्रधान हाम्रो समाजमा महिलाको स्थिति अझैपनि दयनीय अवस्थामा रहेको छ । र, पछिल्लो सर्वेक्षणले गरिबी, अशिक्षा, अज्ञानता र अन्धविश्वासले मानिस विवस र निरिह भएर वाँच्न बाध्य भएको देखिएको छ । महिलामाथि जघन्य प्रकारका अपराध हुन थालेका छन । त्रासमा पिल्सिएका महिला घरेलु हिंसाको चरम यातना त छँदैछ, त्यसका साथै बलात्कार, अपहरण र हत्याको मारमा परेका छन् । दण्डहीनताको संस्कृतिले जरो गाड्दै गएको कारणले गर्दा नै जसले जे गरे पनि हुन्छ भन्ने मानसिकता बढ्दै छ । अपराध दिनानुदिन बढ्दै गइरहेको छ तर त्यसप्रति न राज्य न त कसैको ध्यान जान सकेको छैन । अपराध मनोबृत्ति नियन्त्रणमा सरकारको अव गंभीररुपमा ध्यानाकर्षण हुनु जरुरी छ । जसरी अपराध मनोबृत्ति बढ्दै छ, त्यसले हाम्रो समाजलाई बिद्रुप अवस्थामा पु¥याएको छ । यसको मूख्य कारणको खोजी गर्नु अव जरुरी छ । समाजमा ब्याप्त अज्ञानता, अशिक्षामाथि बढ्दो हिंसात्मक रुप नियन्त्रणमा सामाजिक चासो र चिन्ता जरुरी छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?