ट्रेंडिंग:

>> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा >> राष्ट्रिय लनटेनिस प्रतियोगिता : प्रदिप र अभिलाषालाई उपाधि >> लुम्बिनीमा मौलिकता झल्किने नेपाल थेरवाद विहार >> नेपाललाई नेदरल्यान्डले दियो १२१ रनको लक्ष्य >> मिसन ८४ को नारालाई सफल पार्न आफैमा रुपान्तरण पहिलो शर्त : अध्यक्ष बस्नेत >> चौतर्फी आलोचनापछि पत्रकार सम्मेलन गर्न मुख्यमन्त्री वाध्य,सरकारको २ करोड मात्रै,अरु विदेशी सहयोग भन्दै बचाउ >> लुम्बिनी अस्पतालमा मातृ तथा शिशु स्वास्थ्यका लागि सहयोग बढाउने दातृ निकायको प्रतिवद्धता >> नेदरल्यान्ड्सविरूद्ध पहिले फिल्डिङ गर्दै नेपाल >> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी
सम्पादकीय

रामग्राम सम्पदामाथि धावा बोल्ने प्रयास

२२ माघ २०८०, सोमबार
२२ माघ २०८०, सोमबार

भगवान गौतमबुद्धको अस्तीधातु रहेको नवलपरासीको ऐतिहासिक सम्पदा ‘रामग्राम स्तूप क्षेत्र’ ९९ बर्षका लागि निजी कम्पनीलाई लिजमा दिने सहमति गरेको कुरा सार्वजनिक भएसंगै अहिले सर्वत्र चासो र चिन्ता उत्पन्न भएको छ । बुद्धका अनुयायीमात्र होइन बौद्ध सम्पदा संरक्षणमा चासो दिदै आएकाहरूले समेत त्यस्तो सहमति भएको हो भने तत्काल सहमति खारेज गर्न माग गरेका छन । पश्चिम नवलपरासी जिल्लाका राजनीतिक दल र सरोकारवालाले जिल्ला प्रशासन कार्यालयमार्फत प्रधानमन्त्रीलाई ज्ञापनपत्र पठाएका छन् । लुम्बिनी विकास कोषको कार्यकारिणी समितिको गत असोज २१ गतेको बैठकबाट स्तूप क्षेत्रको उत्थान, संरक्षण र सम्वद्र्धनका लागि ‘प्रमिस्ड ल्याण्ड’ नामक एक निजी कम्पनीलाई लिजमा दिने सहमति गरेको समाचार बाहिरिएसंगै त्यसलाई बदर गर्न राजनीतिक दलसहित सरोकारवालाले दवाव बढाएका छन् । नेपाली कांग्रेस, माओवादी केन्द्र, जनता समाजवादी पार्टी, लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी, राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी, रामग्राम स्तूप संरक्षण तथा पर्यटन विकास संस्था, संविधान सभा सदस्य, पूर्वराष्ट्रिय सभा सदस्य लगायतको प्रतिनिधि मण्डलले ज्ञापनपत्र बुझाउँदै सहमति बदर नभए आन्दोलन गर्ने चेतावनी दिएका छन् । रामग्राम क्षेत्र पुरातात्विक दृष्टिले अति महत्वपूर्ण क्षेत्रको संरक्षण, सम्वद्र्धन र विकास गर्ने जिम्मेवारी नेपाल सरकारकै हो । यस्तो महत्वपूर्ण सम्पदा क्षेत्रको जिम्मा नीजि क्षेत्रलाई दिनु गलत हो । रामग्राम स्तूपमा शान्तिका अग्रदुत गौतम बुद्धको अस्तुधातु रहेको छ । विश्वको एक मात्र सिंगो अस्तुधातु रहेको स्तूप क्षेत्रलाई निजी कम्पनीलाई लिजमा दिनु भनेको लुम्बिनी विकास कोषको गंभीर त्रुटी हो । सरकार यो गंभीर विषयमा बहिरो वनेको नाटक गर्नु लज्जास्पद हो । लुम्बिनी विकास कोषले यस्तो गल्ती नगरोस् ।

रामग्राम विश्व सम्पदा सूचीमा पहिले नै सूचिकृत हुनुपर्ने हो तर सरकारको बेवास्ताकै कारण रामग्राम ओझेलमा परेको छ । रामग्रामलाई विश्व सम्पदा सूचीमा सूचिकृत गर्नेतर्फ पहल गर्नुपर्नेमा उल्टो नीजि कम्पनीलाई सम्पदा क्षेत्रको जिम्मा लगाउने प्रयास हुनु नेपालीका लागि किमार्थ स्वीकार्य हुँदैन । यद्यपि भगवान गौतमबुद्धको अस्तु धातु रहेको रामग्राम स्तुप नीजि कम्पनीलाई ९९ बर्षका लागि दिने सम्झौता नै नभएको लुम्बिनी विकास कोषको दावी छ । सम्पदा क्षेत्रमा १२० बिघा जग्गा छ । रामग्राम स्तुप अहिलेपनि लुम्बिनी विकास कोषको मातहतमा रहेको छ । बुद्धको पवित्र अस्तु धातु रहेको स्थानको विकासमा पहल गर्नुको साटो उल्टो नीजि कम्पनीलाई सुम्पिने काममा अनियमितताको गन्ध आएको छ । रामग्राम स्तूपको उत्खनन् तथा बौद्धस्तुप निर्माणका लागि विभिन्न अन्तर्राष्ट्रिय बौद्ध समुदायसँग पहल गर्नुपर्ने आवश्यकता छ । होइन भने रामग्राम क्षेत्र अझै ओझेलमा पर्ने निश्चित छ । सम्पदा क्षेत्र बिना प्रतिस्पर्धा जग्गा लिजमा दिन लागिएको कुरामात्र होइन, नीजि कम्पनीलाई प्रतिष्पर्धाबाट पनि दिनु हुँदैन भन्ने मान्यता स्थापित गर्नु जरुरी छ । यो क्षेत्रको विकास लुम्बिनी विकास कोष र पुरातत्व विभागमार्फत गर्नु जरुरी छ । युनेस्कोले बृहत्तर क्षेत्रको बिशेष अनुगमनमा ध्यान पु¥याउन अव ढिलाई गर्नुहुँदैन । अस्तीधातु समाधि गरिएको स्थान विश्वभरका बौद्ध समुदायका लागि अत्यन्त पवित्र क्षेत्र हो तर यही क्षेत्रको बिषयमा अनेकथरी कुरा बाहिर आउनु निश्चितरूपमा दुःखद कुरा हो । नीजि क्षेत्रलाई त्यसको जिम्मा दिने काम भएको अवस्थामा अवको सयौं वर्षसम्म वृहत्तर लुम्बिनीको विकासमा बिलम्ब हुनेछ । तसर्थ सरकारले रामग्राम नीजि क्षेत्रलाई दिने तयारी भएको हो भने तत्काल रोक्ने काम गरोस् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?