ट्रेंडिंग:

>> आज लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको १५ औं सभाको बैठक, प्रधानमन्त्रीले उद्घाटन गर्दै >> थारु मानक भाषाका लागि भाषा वर्ण निर्धारण अभ्यास >> लोक सांस्कृतिक महोत्सवले संस्कृतिको प्रवद्र्धन गर्छ : मन्त्री थापा >> गोमाको ‘घरको अचार’ >> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित)
सम्पादकीय

उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका

२२ मंसिर २०८०, शुक्रबार
२२ मंसिर २०८०, शुक्रबार

‘स्वास्थ्य क्षेत्रमा दिगो बिकास, महिला सामुदायिक स्वास्थ्य स्वयंसेविकाको सयुक्त प्रयास’ भन्ने नाराका साथ २० औं महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका दिवस नेपालमा पनि मनाईएको छ । महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरूका लागि लक्षित यो दिवस मनाउँदै गर्दा उनीहरूले समेत यो दिवस मनाएको औपचारिकतामै सुने होलान । किनकी यो दिवसमा न त सरकार न त कुनै सम्वद्ध निकायले दिवसको बिषयमा प्रचार प्रसार र औपचारिक कार्यक्रम समेत गरेनन् । गुमनाम रूपमा दिवस मनाईरहँदा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरूको भूमिका अहिलेको सन्दर्भमा झनै बढेर गएको छ । महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरू पहिलो चिकित्सक हुन । उनीहरूले नै घरमै गएर पहिलो जाँच गर्छन । खोप लगाउँछन, विरामीलाई सिटामोलको औषधी भएपनि दिन्छन । विरामीलाई स्वास्थ्य कार्यालयसम्म पुग्न ढाड्स दिन्छन । समाजमा यति धेरै योगदान दिएका महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरूको दिवस सरकारले समेत आनाकानी गर्दै मनाएको छ । वास्तवमा भन्ने हो भने यो दिवसलाई ओझेलमा पार्न खोजिएको छ । कुनै कुनै पालिकाहरूले महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका दिवसको अवसरमा उनीहरूको भूमिकाको उच्च सम्मान गरेको समाचार सार्वजनिक भएका छन । यो निकै प्रशंसनिय काम हो । सामुदायिक महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका नभएको भए दूर दराजमा बस्ने महिलाहरूको अवस्था कस्तो हुन्थ्यो ? हामी सवैले जानेको बिषय हो । निश्चितरूपमा सामुदायिक महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरूकै निस्वार्थ र निरन्तर सेवा भावका कारण आज पोलियो रोग, हात्तीपाइले, क्षयरोग, लगायत बिषम रोगहरूबाट देशलाई सुरक्षित बनाउन सम्भव भएको छ ।

ग्रामिण भेगका महिला पुरुष सवैका लागि उनीहरू पहिलो स्वास्थ्यकर्मी हुन । उनीहरले घरको कामदेखि लिएर परको काम समेतको जिम्मेवारीलाई इमान्दारितापूर्वक कार्यान्वयन गर्ने भएकै कारण आज देशको स्वास्थ्य स्थिति राम्रो बनाउन सम्भव भएको भन्दा अत्युक्ति नहोला । स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरूले सञ्चालन गर्ने घर दैलो अभियान र स्वास्थ्य सम्बन्धी सचेतना कार्यक्रमको हाम्रो देशमा महत्वपूर्ण भूमिका रहेको कुरा बिर्सन सकिदैन । समुदायलाई स्वस्थ राख्न, गर्भवती तथा सुत्केरी आमा र शिशुलाई स्वस्थ बनाउन उनीहरूले दिनरात नभनी काम गरेका छन । बिडम्बना उनीहरूको मेहनत र जिम्मेवारीपूर्वक खटिए अनुसारको राज्यले सेवा सुविधा दिन सकेको छैन । न त उनीहरूले राज्यले खासै सम्मान समेत दिन सकेको छ । स्वास्थ्य सेवामा समर्पित भएका महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरूको कामलाई राज्यले देख्न नसकेपनि पालिकाहरूले सम्मानको परम्परा बसाउन सुरु गरेका छन । यो महत्वपूर्ण कुरा हो । बर्षौसम्म सेवा गरेपनि उनीहरू अवकास पाउने बेलामा खाली हात निस्कनुपर्ने बाध्यता छ । जसका कारण उनीहरू घर परिवारबाट समेत अपहेलित बन्नुपर्ने अवस्था छ । निश्चितरूपमा स्वयंसेविकाहरूले समुदायका कुना कुनामा स्वास्थ्यको पहुँच पु¥याएका छन । बदलामा उनीहरू ६० बर्षपछि रित्तो हात घर फर्कनुपर्ने अवस्था छ । यस बिषयमा सरकारले गंभीर ढंगले सोच्नु आवश्यक छ । केही पालिकाहरूले उनीहरूको सेवाभावलाई सम्मान गर्दै नगदसहित विदाई गर्ने परिपार्टी सुरु गरेका छन । यो अत्यन्तै राम्रो र स्वागतयोग्य काम हो । रूपन्देहीकै कञ्चन गाउँपालिकाले अवकास हुन लागेका महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविकाहरूलाई ५० हजारका दरले सम्मान गर्ने परम्परा सुरु गरेको छ । यो निकै राम्रो काम हो । कञ्चनले जस्तै अरू पालिकाहरूले पनि सम्मान र पुरस्कृत गर्ने परम्पराको थालनी गर्नु जरुरी छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?