ट्रेंडिंग:

>> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा
सम्पादकीय

नागरिक उडड्यन दिवस, नेपाल कहिले हट्ने कालोसूचीबाट ?

२१ मंसिर २०८०, बिहीबार
२१ मंसिर २०८०, बिहीबार

आज अन्तर्राष्ट्रिय नागरिक उडड्यन दिवस । अन्तर्राष्ट्रिय नागरिक उडड्यन दिवस मनाईरहँदा युरोपियन युनियनले नेपाललाई अझै कालोसूचीबाट हटाएको छैन । यो गंभीर चिन्ताको कुरा हो । यसबाट के देखिन्छ भने नेपालले आफ्नो आकास अझै सुरक्षित बनाउन सकेको छैन । नेपालको उडड्यन क्षेत्रको इतिहासका लागि यो दुःखको कुरा हो । निश्चितरुपमा नेपालको उडड्यन क्षेत्र सुरक्षित नरहेको नेपालमा भैरहेका विमान दुर्घटनाका घटनाले स्पष्ट गरिरहेका छन । नेपाल वायुसेवा निगम (नेपाल एयरलाइन्स) ले नेपालको हवाई उडान क्षेत्रलाई युरोपियन युनियन (ईयू) ले कालोसूचीबाट नहटाउनुमा आफ्नो कुनै दोष नरहेको दाबी गरेको छ । त्यो मात्रै होइन नीजि क्षेत्रबाट सञ्चालित वायु सेवा कम्पनीहरुले समेत नेपालको आकासलाई सुरक्षित वनाउन नसक्नु चिन्ताको कुरा हो । अहिले धेरै हवाईजहाज उडिरहँदा बीचमै इञ्जिनमा खराबी आएर गन्तब्यमा नपुगी फर्काउनु परेको अवस्था छ । हरेक बर्ष नेपालमा साना ठूलो हवाई दुर्घटना भैरहेका छन । हवाई दुर्घटनाका कारण निदोष यात्रुले ज्यान गुमाउन बाध्य भैरहेका छन । अर्कोतर्फ सार्वजनिक सवारीका साधनजस्तै नेपालमा हवाई क्षेत्रमा पनि गंभीर लापरवाही हुने गरेको विदितै छ । नीजि बायुसेवा कम्पनीहरुले बर्षौ पुराना र विदेशमा मापदण्ड पूरा गर्न नसकेका जहाज नेपालमा उडाईरहेका छन । सरकार यो बिषयमा रमित बनेको छ । विदेशमा फेल भएका अर्थात उडान सुरक्षित अवस्था पार गरेका जहाज नेपालमा चलाउनु गंभीर लापरवाही हो ।

दुई बर्ष अघि पोखरामा भएको यति जहाज दुर्घटनाको कारणमा विदेशमा धेरै कम्पनीले चलाएर फेलियर भएको जहाज नेपालमा चलाएको पुष्टी भएको थियो । त्यसैगरी केही दुर्घटनाका पछि नेपालको भौगोलिक अवस्थालाई पनि कारण मान्ने गरिएको छ । यस्तो अवस्थामा इयुले नेपाललाई कालोसूचीबाट हटाउने संभावना कम छ । नेपाल सरकारले यो बिषयमा पहलकदमी लिनु जरुरी छ । ईयूले २९ नोभेम्बर २०२३ मा सार्वजनिक गरेको प्रतिवेदनमा नेपालको हवाई उडानको क्षेत्रलाई फेरि पनि कालोसूचीमा राखिएको उल्लेख गरिएको छ । नेपालको हवाई यात्रालाई सुरक्षित बनाउने हो भने पुराना जहाज विस्थापन गर्नु जरुरी छ । विदेशी पर्यटक अहिले नेपालमा हवाई यात्रा गर्न चाहँदैनन् कारण हो– नेपालको हवाई असुरक्षित हुनु । पर्यटकलाई समेत नेपालले आफ्नो आकास सुरक्षित छ भन्ने ग्यारेन्टी गर्न नसक्नुका पछि पुराना जहाज प्रमुख कारण हो । नेपालमा २० बर्ष पुराना जहाज उडिरहेका छन । त्यसमा पनि धेरै इञ्जिन फेल भैसकेका हवाई छन । नेपाल बायु सेवाको भन्दापनि नीजि क्षेत्रका विमान पुराना छन । दुर्घटना पनि नीजि क्षेत्रका विमान धेरै भैरहेका छन । अतः नागरिक उडड्यन दिवसकै अवसरमा नेपाल सरकारले आफ्नो हवाई आकास र उडान सुरक्षित वनाउने हो भने पुराना जहाज विस्थापनको पहल गर्नैपर्दछ । असुरक्षाकै कारण यात्रुहरु नेपाली जहाज चढ्न नखोज्नु गंभीर चिन्ताको बिषय हो । आखिर यही अवस्थामा नेपालको आकास कहिले सुरक्षित हुन्छ ? नेपाल इयुको कालोसूचिबाट कहिले हट्छ ? उत्तर अनुत्तरित छ । तसर्थ अव सरकारले उडड्यन क्षेत्रमा सुधारका लागि बिशेष पहल गरोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?