ट्रेंडिंग:

>> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा >> प्रतापपुरमा ‘न्यायमा पहुँच कार्यक्रम’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फर्साटिकरलाई जिल्ला लिगको उपाधि >> एनजीओको सहयोग नलिन संसदीय समितिहरुलाई निर्देशन >> वजेटमा सत्तापक्षकै सांसदहरु रुष्ट, प्रेम आलेले दिए संसदमै बदला लिने चेतावनी >> बिएन्डसी मेडिकल कलेजलाई सम्बन्धन दिने चिकित्सा शिक्षा आयोगको निर्णय >> पुष्पा २ को नयाँ रिलिज मिति सार्बजनिक >> प्रथम सहाना प्रधान यु —१९ भलिबलमा लुम्बिनी प्रदेश खेल्दै >> इन्टरनेट पनि अत्यावश्यक सेवामा, २५ वटामा हडताल गरे कारबाही >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> बजेटमा पक्षपात भयो, पारित गर्ने दिन संसद बहिष्कार गर्छु- डा.अमरेशकुमार सिंह >> बतास एमएडब्लु आइसरलाई अन्तराष्ट्रिय अवार्ड >> लिङ्देनले रोष्टममै च्याते भौतिक पूर्वाधारको बजेट पुस्तिका >> ‘औद्योगिक क्रान्तिका समयमा पछि परेका देशको विकासका चुनौतीलाई सम्बोधन गर्न जरुरी छ ।’—प्रधानमन्त्री दाहाल >> सल्यानका १० पालिकामा एमालेका नया पदाधिकारी >> एम्बाप्पे मास्क लगाएर खेल्ने >> गृहमन्त्री लामिछानेविरुद्धको रिट हेर्न नमिल्नेमा >> सोनाक्षी र जहीर जुन २३ मा कोर्ट म्यारिज गर्दै >> ज्ञानेन्द्र शाहीको महासेठलाई प्रश्न, तपाइँ झापा र धनुषाको मात्र मन्त्री हो ? >> कानुनको पूर्ण पालना गर्न सहकारी संस्थाहरुलाई विभागको आग्रह >> विश्व बैंकको आईडीए बैठक आजदेखि काठमाडौंमा >> खडेरी नियन्त्रणमा ऐक्यबद्धता जरुरी >> लुम्बिनी गुरुयोजना छिटो सम्पन्न गर >> फातिमाको पालिनन्दनमा विद्यालय सुधार अभियान >> ११ महिनामा ७ लाख नेपाली रोजगारीका लागि विदेशिए >> बुटवलमा ‘हाइमास्ट लाइट’ उज्यालो >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> पूर्वी भूभागमा मनसुन सक्रिय, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> बुटवलमा चुरेको जोखिम र अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीको ध्यान कुर्सी जोगाउने र मिलेर खानेमा मात्रै : विप्लव >> सरकारको आयू लम्बाउन ओलीको जुक्ति : सीके राउतलाई परराष्ट्रमन्त्री अफर >> ट्यांकर चालक र सरकारबीच सहमति >> घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि >> ओलीको असन्तुटी देखावटी मात्रै, खल्तीमा राजीनामा बोक्नु रास्वपाको पहिचान : प्रधानमन्त्री >> बक्स असिफमा भिड्दै अल्लु अर्जुन र आमिर खान >> काठमाडौंका पेट्रोल पम्प बन्द >> चट्याङ लागेर पाल्पामा एक जनाको मृत्यु >> ६ किलो सुन र ४८ लाख रुपैयाँसहित चिनिया नागरिक पक्राउ >> चर्को गर्मीले साउदीमा १४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशविरुद्ध इतिहास रच्न चुक्यो नेपाल >> आज दिउँसो ३, राति ४ प्रदेशमा वर्षाको सम्भावना >> पहिरो खस्दा पृथ्वी राजमार्ग अवरुद्ध >> सन्दीप बने टी-२० आईमा १ सय विकेट पूरा गर्ने नेपालको पहिलो खेलाडी >> नेपालको उत्कृष्ट बलिङ, १०६ रनमै बंगलादेश अलआउट >> टी-२० विश्वकप: नेपालले टस जितेर पहिला फिल्डिङ गर्दैं >> ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक >> आर्थिक बर्ष सकिन लाग्दा विकास निर्माणको चटारो

(सम्पादकीय) बर्षाको कहर

२२ श्रावण २०७५, मंगलवार
२२ श्रावण २०७५, मंगलवार

बर्षा शुरु भयो भने नेपालका अधिकांश पहाडी तथा हिमाली बस्तीहरु पहिरोको चपेटमा पर्छन् भने तराईका भूभागमा बाढीको प्रकोपले कतिखेर कहाँ डुबानमा पर्छ भन्ने सन्त्रास फैलने गरेको हुन्छ । केही दिन देखि लगातार परेको बर्षाले दाङको ग्वारखोलामा बाढीमा बस बग्दा ११ जना घाइते भएका छन् । दुई जनाको अवस्था गम्भीर छ । घोराही, तुलसीपुर, लमही सडकखण्डमा पर्ने ठूला खोलाहरुमा निर्माणाधीन पुल अलपत्र हुँदा आवतजावतमा कठिनाइ भएको छ । यसरी नै अविरल वर्षाकाकारण नेपालगञ्ज डुबानमा परेको छ । स्थानीयको जनजीवन अस्तव्यस्त भएको छ । पानीको निकासको राम्रो प्रवन्ध नहुँदा हरेक पटक नेपालगञ्ज डुबानमा पर्दै आएको छ । राजधानी र तराई जोड्ने मुख्य सडकको रुपमा रहेको मुग्लिन नारायणगढ सडक खण्ड पनि बर्षाले गर्दा फेरि अवरुद्ध बन्न पुगेको छ । माथिबाट लगातार पहिरो खस्दा यातायात अबरुद्ध भएको हो । बर्षाको कहर यी सडकहरुमा मात्र छैन, विभिन्न साना ठूला नदीहरुमा आउने बाढीले कैयौँ बस्ती जोखिममा परेका छन् । नदी किनाराका बस्तीमा बस्दै आएका मानिसहरु झरीमा भिज्दै सुरक्षित स्थान खोज्दैछन् । पहाडका विभिन्न बस्तीमा पहिरोको जोखिम उस्तैछ । बर्षालाई रोक्न नै कसले सक्छ र ? यसको जोखिमबाट बच्नको लागि मानिसले समयमै आफ्नो सुरक्षा गर्नुबाहेक बिकल्प छैन ।
मुख्य समस्या के हो भने जोखिम छ भन्दैमा जरक्क उठेर जान नमिल्दो रहेछ । मानिसलाई जाने ठाउँ पनि हुनुपर्छ । या त सरकारले गास, बास, कपासको बन्दोबस्त गर्नुपर्छ । होइन भने बर्षामा भिज्दै झिटीगुण्टा लिएर बालबच्चालाई खेदेर कहाँ जानु ? बर्षाले अनाजपात भिजेको छ । दाउरा चिसो भएर आगो बालेर खाना पकाउन मिल्दैन । चीसोले बालबच्चा, बुढाबुढी बिरामी भएका हुन्छन् । घर, परिबार यस्तो एकप्रकारको सिष्टममा चलिरहेको हुन्छ । यो विश्वकै आम मानिसको आवश्कता र अवस्था हो । यसमा ब्यवधान कहाँबाट उत्पत्ति भयो खोजीको विषय यहाँनिर छ । मानिसलाई भिर, पहरामा बस्नुपर्ने वाध्यता किन आयो ? किन नदीका जोखिमपूर्ण किनारामा मानिसहरु बस्न वाध्य भए ? राष्ट्रियस्तरका नदीहरुमा किन पुल बन्दैनन् ? किन नगरका बस्तीहरु डुबानमा पर्छन् ? यहाँनिर सामाजिक संरचना, सरकारमा बस्नेहरुले खेल्ने भूमिकाले काम गरेको हुन्छ । सत्तामा बस्ने धनाढ्यहरुले अशक्तहरुका जमीनमाथि कब्जा जमाउँदै भूमिहीन बनाउँदै विकट क्षेत्रमा लखेटिरहेका छन् । जोखिमपूर्ण बस्तीमा बस्न वाध्य तुल्याएका छन् ।
सत्तामा बस्नेहरुले बजेटको लुछाचुँडी गर्छन् । भोटको राजनीति गर्छन् । जसले गर्दा पुलहरु निर्माण गर्नको लागि यथेष्ठ बजेटको अभाव हुन्छ । त्यो अभाव सर्बसाधारण नागरिकले झेल्नु परिरहेको छ । भोट तान्नको लागि परेवालाई कनिका छरे झैँ थोरै बजेटबाट सडक बनाएजस्तो गर्ने, नाली नबनाउने गर्दा शहरहरु हिलाम्मे भएका छन् । पुलको अभाव, समयमा काम गर्न नसक्नुले मानिसको आवागमन अबरुद्ध भएको छ । हुनत यसलाई प्राकृतिक समस्यामा जोडेर हेर्ने गरिन्छ । प्राकृतिक विपत्ति हो भनेर भन्न सजिलो पनि छ । तर, वास्तवमा सबै सोलोडोलो प्राकृतिक विपत्ति हैन । बाढी, पहिरो नियन्त्रण गर्ने काम सरकारले गर्न सक्छ । नदी किनारामा तटबन्ध उठाइयो भने जोखिम कम हुन्छ । पहिरो जाने सम्भावना भएका बस्तीलाई दीर्घकालीन रुपबाटै सुरक्षित स्थानमा सार्न सकिन्छ । समयमै पुल बनाइएको हुन्थ्यो भने दाङको ग्वारखोलाको बाढीमा बस बग्ने थिएन । यात्रा सुरक्षित हुन्थ्यो । त्यसैले विकास निर्माणका काम गर्दा नेताहरुले बजेट खल्तीमा पार्नको लागि लुछाचुँडी गर्ने होइन कि, ब्यवस्थित बिकास गर्नु आवश्यक छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?