ट्रेंडिंग:

>> अब के होला लुम्बिनीको शिखर सम्मेलन ? रोक्न एमालेको माग >> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल
सम्पादकीय

‘संक्रमितलाई घृणा होइन सम्मानको खाँचो’

१५ मंसिर २०८०, शुक्रबार
१५ मंसिर २०८०, शुक्रबार

‘समुदायले नेतृत्व गरौं’ भन्ने नाराका साथ आज विश्वभरी नै एड्स दिवस मनाईदैछ । त्यसो त सुरुवाती दिनमा जस्तो यसको भयावहता विस्तारै घटदै गएको छ । एड्सको जोखिम कम हुँदै गएको छ । चिकित्सक तथा बैज्ञानिकहरूले एड्स नियन्त्रणका लागि गरेको खोज र तयार पारेको भ्याक्सिन तथा औषधीकै कारण यो संभव भएको हो । पहिले एड्स लागेको ब्यक्तिलाई घृणाको रूपमा हेरिन्थ्यो । अहिले एड्सका विरामी दुर्लभ भैरहेका छन । त्यो भनिरहँदा यसको जोखिम भने अझै कम भएको छैन । यसको जोखिम भनेकै असुरक्षित यौन सम्पर्क नै हो । तसर्थ यौनजन्य क्रियाकलाप सुरक्षित रूपमा गर्नु जरुरी छ । केही बर्ष अघिसम्म नेपालमा एचआइभी सङ्क्रमितहरू धेरै समयसम्म लुकेर बस्ने अवस्था थियो तर उपचारात्मक अनि परामर्शात्मक सुविधा प्राप्त हुन थालेपछि संक्रमितहरू खुल्ने अवस्था आएको छ । एड्स भएकाहरूलाई समाजले हेर्ने दृष्टिकोणमा समेत अहिले परिवर्तन आएको छ । तर, अहिलेपनि एचआइभी सङ्क्रमितहरूले समाजमा दुव्र्यवहार सहनुपरेको सुन्नु परेको छ । नेपालमा एचआइभीको पहिलो संक्रमित सन् १९८८ मा देखिएको हो । दिवसकै अवसरमा संयुक्त राष्ट्र संघ अन्तर्गतको युएनएड्सले असमानताहरूको सम्वोधन गर्दै एड्स रोक्न आग्रह गरेको छ । अवका दिनमा एड्सको महामारी नियन्त्रणका लागि समुदायको सचेतना जरुरी छ । एड्स भएकाहरूलाई दुव्र्यवहार होइन, उनीहरूलाई सम्मानको खाँचो छ ।

निश्चितरूपमा नेपालमा एक दशक अगाडीसम्म एचआइभी एउटा महामारीको रूपमा थियो । एड्स भन्नेवित्तिकै डराउनु पर्ने अवस्था थियो । एड्स भएका ब्यक्तिलाई छुन समेत हुँदैन, छोएमा एड्स सर्छ भन्ने गलत मानसिकता थियो । तर विस्तारै एचआइभीप्रतिको ज्ञान र जनचेतनामा बृद्धि हुँदै गयो । एड्स नियन्त्रणमा विभिन्न राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय संघ संस्थाहरूले खेलेको भूमिकालाई कहिल्यै बिर्सन सकिदैन । नेपालमा अहिले यसको जोखिम कम हुँदै गएपनि एड्स संक्रमण हुने ठूलो समूह छ । अहिलेपनि बैदेशिक रोजगारीको क्रममा विदेश गएकाहरू बढी जोखिममा छन । पुरुषसँग शारीरिक सम्पर्क गर्ने पुरुषहरू, सुईद्वारा नशा सेवन गर्ने व्यक्तिहरू, असुरक्षित यौनकर्म गर्ने महिला यौनकर्मी र तिनका सेवाग्राहीहरू जोखिममा रहेका छन । उनीहरूमा सचेतनाको खाँचो छ । हाम्रो समाजमा अझैपनि एड्स बोल्दैमा, नजिक जाँदैमा सर्छ भन्ने गलत मानसिकता छ । त्यो मानसिकता हटाउनु जरुरी छ । विभिन्न सरकारी स्वास्थ्य संस्थाहरूमा निःशुल्क पाइने औषधीको नियमित सेवन र स्वस्थ्य जीवनशैली अपनाएमा एचआइभी सङ्क्रमितहरू अन्य सरह सहज र लामो जीवन बाँच्न सक्छन भन्ने प्रमाणित भैसकेकोले अव धेरै डराउनु पर्ने अवस्था छैन । खासगरी यसको औषधी र सुईको सर्वसुलभताका कारण एड्स पहिले जस्तो भयानक छैन । यो कुरा आम जनसमुदायसम्म पु¥याउनु जरुरी छ । एचआइभी सङ्क्रमितसँग हाँस्दा, बोल्दा, जुठो खाँदा र एउटै चर्पी प्रयोग गर्दा एचआइभी सर्छ भन्ने भ्रममात्र हो । यो भ्रम हटाउन सकियो भने एड्स भएकाहरूलाई हुने दुव्र्यवहारमा धेरै कमी आउनसक्छ ।

तर, यसको जोखिम र संक्रमणबाट भने समयमै बच्नु जरुरी छ । सङ्क्रमितले गरेको रक्तदान, एउटै सुईको प्रयोग तथा सुईजन्य छाला छेड्ने औजार प्रयोग गरेमा र सङ्क्रमित आमाबाट जन्मने बच्चाहरूमा मात्र यसको सङ्क्रमण सम्भावना रहने भएकोले सचेतना भने आवश्यक छ । जेहोस यो बर्षको एड्स दिवसको नाराले पनि धेरै कुरा सम्बोधन गरेको छ । समुदायले नेतृत्व गरेमा एड्सलाई विदाई गर्न सकिन्छ । अवका दिनमा एड्स नियन्त्रणमा सामूहिक प्रयास जरुरी छ

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?