ट्रेंडिंग:

>> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री
सम्पादकीय

नियम बनाउने तर कार्यान्वयन नगर्ने !

१४ मंसिर २०८०, बिहीबार
१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

रूपन्देहीको तिलोत्तमा नगरपालिकाले नगर क्षेत्रभित्र गुटखा प्रयोगमा प्रतिवन्ध लगाएको मात्र होइन बिक्री समेत गर्न नपाउने भन्दै प्रचारात्मक अभियान चलाएको एक बर्ष पनि भएको छैन । पालिकाले कार्यपालिका बैठकबाटै निर्णय गरेर सुर्तीजन्य र गुटखा प्रतिबन्ध ग¥यो तर एक बर्ष नहुँदै पालिकाभरी अहिले गुटखाको बिक्री खुलेयाम भैरहेको छ । तिलोत्तमा उद्योग बाणिज्य संघको आयोजनामा भैरहेको मेलामा खुलेयाम रूपमा सुर्ती र गुट्का विक्री भैरहेको समाचार बाहिर आएको छ । तिलोत्तमा नगरपालिकाले गएको २०७९ चैत ७ गते सूचना प्रकाशन गरी नगरपालिकाभित्र सुर्ती र गुट्खाजन्य कुनैपनि पदार्थ विक्री गर्न नपाईने उल्लेख गरेको थियो । तर उक्त नियम एक बर्ष नहुँदै उल्लंघन भएको छ । हजारौं दर्शक आउने मेलास्थलमै भैरहेको खुल्ला बिक्रीले तिलोत्तमाका जनप्रतिनिधिहरूलाई गिज्याईरहेको छ । नियम बनाउने तर नियमको कार्यान्वयन नगर्ने यही र यस्तै अवस्थाका कारण नेपालको विकास र समग्र सिस्टममा धक्का लागेको हो भन्दा अत्युक्ति नहोला । मेलाका आयोजकले स्टल राख्न दिएपनि नियमन गर्ने तिलोत्तमा नगरपालिकाले आँखा चिम्लिनु कदापि राम्रो होइन । त्यसै त सुर्तीजन्य पदार्थका कारण वर्षेनी हजारौं नेपालीले अकालमा ज्यान गुमाउन बाध्य भएका छन । त्यही संवेदनशीलता बुझ्दै १८ वर्ष उमेर नपुगेका व्यक्ति र गर्भवती महिलालाई सुर्तिजन्य पदार्थ वेच्न नपाईने कानुन वनेको छ । सरकारले दैनिक अन्य उपभोग्य वस्तु बिक्री गर्ने स्थानमा सुर्तीजन्य पदार्थको बिक्री वितरण गर्न नपाउने नियम वनाएको छ तर त्यो नियम कार्यान्वयनमै आउन सकेको छैन । कम्तीमा सुर्तीजन्य पदार्थ सेवनमा प्रतिवन्ध लाग्ने हो भने समाजमा हुने विकृति र विसंगति धेरै हदसम्म अन्त्य हुने विश्वास गर्न सकिन्छ । कुनैपनि सरकार आएपनि नेपाली जनताको हितका लागि यो नियममा कडाई गर्नु जरुरी छ । सरकारले सूर्तिजन्य पदार्थ सेवन स्वास्थ्यका लागि हानिकारक भन्दै यसको नियमन गर्न थालेको बर्षौ भएको छ तर यसको नियन्त्रण प्रभावकारी हुन सकेको छैन ।

मानव स्वास्थ्यका हिसावले हानिकारक हुँदाहुँदै पनि राजस्वको ठूलो हिस्सा ओगटेको सूर्तिजन्य बस्तुको उत्पादन तथा बेचविखनमा रोक लगाउन सरकारले सकिरहेको छैन । सरकारका यस्तै कार्यक्रम घोषणा हुने तर कार्यान्वयन नहुने अवस्था छ । यसअघि सिद्धार्थनगर नगरपालिकाले पनि सुर्तीजन्य पदार्थ विक्री तथा प्रयोगमा प्रतिवन्ध लगाएकै हो तर त्यो नियम पनि उल्लंघन भएको छ । सिनपाले पनि कार्यपालिका बैठकबाटै उक्त निर्णय गरेको हो तर सिद्धार्थनगरका हरेक चोक र गल्लीमा सुर्तीजन्य गुटदा, पुकार, पानपराग, सुर्तीको विक्री खुल्ला रहेको छ । सरकारले सूर्तिजन्य बस्तुको बिक्री वितरणकालागि इजाजत पत्र लिएर छुट्टै पसल सञ्चालन गर्नुपर्ने नियम पनि बनाएको छ तर त्यो नियम पनि कार्यान्वयनमा आउन सकेको छैन । यसैले सस्तो लोकप्रियताका लागि घोषणा गर्ने र पछि कार्यान्वयन नगर्ने नेपालको नियती नै बनेको छ । तिलोत्तमा र सिद्धार्थनगर नगरपालिका उदाहरणमात्र हुन । अरू पालिकाहरूको अवस्था पनि उस्तै छ । बनेका नियम कार्यान्वयनमा आउन सकेका मात्रै छैनन, अनुगमन समेत हुँदैन । तसर्थ जनप्रतिनिधिहरूले कुनैपनि निर्णय गर्दा कार्यान्वयन गर्न सकिन्छ सकिदैन भन्ने अध्ययन गरेर मात्र गर्नु राम्रो हुन्छ । क्षणिक लोकप्रियताका नाममा हतारमा निर्णय गर्ने र फुर्सदमा पछुताउने काम नहोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?